Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa przebudowa Wieży Ciśnień w Lęborku. Odsłonięto fundamenty ZDJĘCIA

Marcin Kapela
Trwają intensywne prace ziemne przy tzw. Wieży Ciśnień. Przebudowa tego górującego na miastem obiektu w Parku Chrobrego pozwoli na uruchomienie w wieży platformy widokowej oraz umożliwi aranżację wolnych pomieszczeń na inne funkcje. Wokół budynku prowadzone są głębokie wykopy odsłaniające fundamenty budowli. Częściowo odsłonięty został także zbiornik systemu wodociągowego miasta. Dokopano się także do dna starej studni. Pracują przy niej archeolodzy.

Inwestycja zakłada rozbudowę, przebudowę i zmianę sposobu użytkowania budynku wieży ciśnień. Co się za tym kryje? - Pierwsza funkcja to platforma widokowa - mówi Romuald Babul, naczelnik Wydziału Realizacji Inwestycji w Urzędzie Miejskim. - Drugi ważny aspekt przebudowy, to przystosowanie pomieszczeń na potrzeby muzeum, na wystawy tematyczne, ekspozycje. Gospodarzem będzie Lęborskie Centrum Kultury.

Czytaj również:Wieża ciśnień zostanie przebudowana

Muzeum zajmie zdecydowaną większość pomieszczeń. Przebudowa wieży odbywa się w ramach projektu pn. „Skarby Lęborka - ukazanie dziedzictwa kulturowego miasta przez odratowanie i wyeksponowanie elementów zabytkowego centrum”. Jego wartość to ponad 13 mln zł, w tym 7 mln 361 tys. zł dofinansowania (60 procent kosztów kwalifikowanych) z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 - 2020. I właśnie z powodu tego dofinansowania w wieży nie będzie póki co większej działalności komercyjnej, restauracyjnej czy rozrywkowej, choć jest mowa o małej gastronomii.

Czytaj również:Ruszyła inwestycja "Skarby Lęborka"

- Żeby nie stracić stopnia dofinansowania ze środków unijnych w perspektywie 5 lat nie będzie funkcji komercyjnej. W zadeklarowanym czasie musimy utrzymać inne funkcje - mówi naczelnik Babul. - Poza tym otoczenie wieży nie jest jeszcze takie, żeby rodziny spędzały tam czas. woda wciąż w wieżyChoć wieża ciśnień została zbudowana w 1912 r. i podlega ochronie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, to nadal stanowi część systemu wodociągów Lęborka i jako takiej jej użytkownikiem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Projekt zostanie zrealizowany w związku z wyłączeniem z eksploatacji górnego zbiornika na wodę i rezygnacją MPWiK z eksploatacji nadziemnej części wieży ciśnień. Jednak wciąż w użyciu będzie przedzielony na dwie części (po 450 m sześć.) zbiornik. - Ze zbiornika pod wieżą będziemy korzystać tak długo, jak się da - przyznaje dyrektor miejskiej spółki Piotr Boniaszczuk. - Wykonawca musi zrobić ekspertyzę stanu technicznego słupów, na których stoi wieża, ale myślę, że są w dobrym stanie i nie będzie trzeba ich wzmacniać. W zbiorniku retencjonowana jest woda pitna, ale jest on całkowicie od-separowany od wieży. Jeszcze poprzedniczka Boniaszczuka zabiegała o wybudowanie dodatkowego zbiornika wody na polance obok wieży, a obecny dyrektor kontynuuje te starania. Gdyby taki zbiornik powstał, to także miejsce w podziemiu mogłoby zmienić swoją funkcję. - Mogłaby tam być sala audiowizualna - mówi dyrektor Boniaszczuk. - Na postawienie zbiornika jestem gotowy od 6 lat. Występowałem o lokalizację inwestycji celu publicznego, ale nie otrzymałem zgody od architekta miejskiego. Ustala się nowy plan zagospodarowania przestrzennego. Teren na polanie został przewidziany, żeby postawić tam zbiornik retencyjny. Mam nadzieję, że uda się w tym roku przynajmniej rozpocząć budowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto