Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak szkolą się Terytorialsi. Jesteście chętni wstąpić w szeregi WOT?

opr. Rog.
18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialne
Jesteście zainteresowani służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej? Zobaczcie jak wygląda szkolenie podstawowe stołecznych terytoriasów, które właśnie rozpoczęło się na terenie jednostki wojskowej w Rembertowie. Żołnierze ochotnicy będą chronić Warszawę w trakcie konfliktów i katastrof.

18. Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej powstała w połowie 2022 roku, ale już prężnie działa. Odbywające się w lutym szkolenie podstawowe dla rekrutów jest już drugim zorganizowanym na jednostce w Rembertowie. Przez 16 dni mieszkańcy stolicy, którzy dotychczas byli prawnikami, pracownikami korporacji czy biznesmenami będą poddawani intensywnemu szkoleniu wojskowemu oraz dyscyplinie, której nie znają z życia codziennego. Wszystko po to, by w momencie kryzysu byli gotowi do obrony Warszawy.
Chcąc zostać żołnierzem terytorialnej służby wojskowej trzeba najpierw przejść przez szkolenie podstawowe. Rozpoczynające się w Rembertowie jest skierowane do osób, które nie miały do czynienia ze służbą wojskową, nazywane popularnie w WOT „szesnastką” ma charakter szkolenia wstępnego, którego celem jest wdrożenie ochotnika do służby w komponencie terytorialnym SZ RP. W praktyce szkolenie to będzie obejmowało zakres podstawowych umiejętności taktycznych i strzeleckich.

Nim jednak ochotnik rozpocznie praktyczne ćwiczenia, zobowiązany jest do zaliczenia podstaw teoretycznych kursu podstawowego. Materiały do tego kursu otrzyma podczas rekrutacji. Takie rozwiązanie pomoże lepiej przygotować się kandydatom do później realizowanego szkolenia, a także sprawdzi motywację i samodyscyplinę kandydatów.
Czego żołnierze będą się uczyli podczas szkolenia podstawowego? -Nie zabraknie oczywiście musztry i regulaminów, ale najważniejsze jest przeszkolenie do działań lekkiej piechoty. Istotne będą więc: strzelanie, praca na broni, zielona i miejska taktyka, nawigacja, łączność oraz medycyna pola walki -podkreślają dowódcy 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.

- Pamiętam moje szkolenie podstawowe wypadało w niezwykle upalnym sierpniu. Codziennie wracaliśmy z poligonu mokrzy od potu tak, że mundur zmieniał swój odcień na ciemniejszy. Krew i łzy też były, ale się wspieraliśmy nawzajem i niemal wszyscy ukończyli szkolenie

– wspomina Piotr Celej, rzecznik 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej będący również jej żołnierzem.
Wśród nowoprzyjętych żołnierzy znaleźć można przeróżne zawody: od biznesmanów, poprzez pracowników miejskich spółek aż do uczniów ostatniej klasy liceum. W szkoleniu weźmie udział najstarszy żołnierz przyjęty dotychczas do brygady – 57-letni Maciej oraz dwóch bliźniaków z rocznika 2001 Maciej i Krzysztof. Motywacją na jaką wskazują rekruci jest przede wszystkim chęć rozwoju osobistego oraz patriotyzm.

Szkolenie trwa 3 lata

Cykl szkolenia żołnierza WOT trwa 3 lata. W jego trakcie żołnierz odbywa comiesięcznie weekendowe szkolenia rotacyjne oraz jedno w roku 14-dniowe szkolenie zintegrowane. Po tym czasie żołnierz osiąga tzw. status ‘combat ready’ czyli pełną gotowość bojową. Zgodnie z założeniami Wojska Obrony Terytorialnej mają docelowo mieć 50 tysięcy członków, zaś sama 18. SBOT 3 tysiące w trzech batalionach lekkiej piechoty - Rembertów, Ursynów i Bożęcin Duży.

- Zagrożenie wojną od lat nie było w Polsce tak realne. Zgodnie ze starożytną maksymą „Chcesz pokoju? Przygotuj się do wojny” należy więc wzmacniać potencjał militarny społeczeństwa. Już dotychczasowe wnioski z wojny na Ukrainie jednoznacznie wskazują na dużą rolę formacji obrony terytorialnej. Lekka piechota stanowi ważny element walki obronnej. Szkolenia w stałych rejonach odpowiedzialności - tam skąd pochodzimy, poza terenami wojskowymi - dają nam przewagę w postaci doskonałej znajomości infrastruktury, lokalnych uwarunkowań i terenu. To wszystko może zaprocentować w razie konfliktu militarnego

- wyjaśnia płk Marek Pietrzak, dowódca 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wniosek o powołanie do terytorialnej służby wojskowej można złożyć przez internet na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej ePUAP lub wypełnić w Wojskowym Centrum Rekrutacji. Warto też skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego rekrutera, do których kontakty znajdują się na stronie:Rekrutacja

(źródło:18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak szkolą się Terytorialsi. Jesteście chętni wstąpić w szeregi WOT? - Sławno Nasze Miasto

Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto