Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak lęborczanie świętowali 101 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości

Marcin Kapela
Marcin Kapela
W poniedziałek, 11 listopada świętowanie 101 rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości rozpoczęła Msza św. w Sanktuarium św. Jakuba Ap. Następnie lęborczanie przemaszerowali pod Obelisk Niepodległości na Skwerze Orła Białego, gdzie odśpiewano hymn państwowy. Z montażem słowno-muzycznym wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3, przygotowane przez Mirosławę Grynkiewicz. Do zgromadzonych przemówił burmistrz Witold Namyślak. Następnie Apel Pamięci i salwa Kompanii Honorowej 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego im. Jerzego Jastrzębskiego. Potem liczne delegacje złożyły kwiaty. Na koniec ulicami Lęborka przejechali miłośnicy militariów oraz sympatycy starych aut z grupy "Klasyczni Lębork".

W poniedziałek, 11 listopada świętowanie 101 rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości rozpoczęła Msza św. w Sanktuarium św. Jakuba Ap. Przewodniczył jej o. Roman Zioła, proboszcz Sanktuarium. Koncelebrował ks. Andrzej Żur, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Modlił się także ks. Rafał Cieszyński, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Lęborku. Homilię wygłosił o. Roman Zioła.

- Te trzy słowa, które widnieją na sztandarze naszych żołnierzy „Bóg Honor Ojczyzna” – te trzy słowa wyrażają wszystko, co powinno być dziś w naszych sercach. Co było i jest powodem naszej wdzięczności wobec Boga, ludzi i wobec naszej, całej Ojczyzny.

- Wzywam was do odpowiedzialności za naszą Ojczyznę. Kardynał Stefan Wyszyński niedługo będzie wyniesiony na ołtarze jako błogosławiony. W Warszawie 25 września 1968 r. powiedział takie słowa: „Potrzeba naszej Ojczyźnie przykładów ofiary z siebie, aby człowiek współczesny zapomniał o sobie, a myślał o dobru rodziny, o wypełnieniu swego powołania i zadania życiowego wobec innych, o dobru całego Narodu.” Słowa wypowiedziane w 1968 r. nabierają nowego, dziś świeżego wymiaru. I my dziś też mamy dać ofiary z siebie, przykład naszego życia w budowaniu naszej Ojczyzny. Zapominać o sobie, a myśleć o drugich, o dobru drugich, o rodzinie, małżeństwach, dzieciach. To jest nasze motto, zadania życiowe. W ten sposób myślimy o dobru całego Narodu, nie tylko swojego.

- Patriotyzm to słowo, które mówi o prawdziwej miłości do Ojczyzny. Bo miłość nigdy nie wyklucza. Miłość nie dzieli na lepszych i na gorszych. Miłość nigdy nie odrzuca Krzyża Jezusa Chrystusa. Miłość to budowanie piękna i dobra. To budowanie naszej codziennej, żywej relacji z Jezusem Chrystusem.

Następnie lęborczanie przemaszerowali pod Obelisk Niepodległości na Skwerze Orła Białego, gdzie odśpiewano hymn państwowy. Z montażem słowno-muzycznym wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3, przygotowane przez Mirosławę Grynkiewicz. Do zgromadzonych przemówił burmistrz Witold Namyślak.

- Dziś jest nasze wielkie, narodowe święto. Świętujemy 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzień 11 listopada jest w świadomości Polaków symboliczną i przełomową datą między Polską uciemiężoną a Polską niepodległą. Jest to również ważna data dla całej Europy. Tego dnie Niemcy podpisują rozejm i kończy się I wojna światowa. 11 listopada jest dniem radości, a jednocześnie zadumy i refleksji nad przyszłością. Oddajemy hołd naszym przodkom, którzy z miłości do kraju, a także głębokiej wiary w zwycięstwo podejmowali walkę na rzecz polskości i odzyskania przez Polaków własnego, niepodległego państwa. Dzięki ich ofierze mamy własne terytorium, godło, flagę, hymn, własny język, instytucje, urzędy i szkoły, w których mówimy i posługujemy się językiem polskim. Pamięć o przeszłości jest ważna, jednak musimy myśleć także o przyszłości. Dbajmy o to, co wywalczyły dla nas poprzednie pokolenia.

- Patriotą nie jest się tylko podczas wielkich zagrożeń, ale też na co dzień, gdy szanuje się symbole narodowe, kiedy dba się o język polski i pamięta o ważnych wydarzeniach czy rocznicach. Patriotyzm to miłość, nadzieja i wiara, służba i praca, a także wsparcie najsłabszych i potrzebujących.

I zakończył:

- Niech żyje Polska, Ojczyzna nasza.

Potęm Apel Pamięci, odczytany przez por. Piotra Kłodzińskiego i salwa honorowa kompanii honorowej 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego im. Jerzego Jastrzębskiego. Potem liczne delegacje władz, instytucji, urzędów, służb, harcerzy, szkół i przedszkoli, stowarzyszeń, zespołów, mniejszości narodowych, partii politycznych złożyły kwiaty przy obelisku. Na koniec ulicami Lęborka przejechali miłośnicy militariów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto