Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tablica upamiętniająca Annę Walentynowicz

A.Górski
G. Mehring/ archiwum
Na ścianie kamienicy w al. Grunwaldzkiej 49 we Wrzeszczu, gdzie mieszkała Anna Walentynowicz, odsłonięto tablicę. Mimo silnego wiatru przed budynkiem pojawiło się w piątek około setki osób, które przybyły, by oddać hołd legendarnej suwnicowej ze stoczni.

RAPORT SPECJALNY: SMOLEŃSK - ROCZNICA KATASTROFY NA POMORZU

- To była nasza babcia Ania, która trzymała nas i dbała o rodzinę. Bardzo się cieszyła na ten lot do Smoleńska - powiedział nam przed uroczystością wnuk robotnicy - ikony Solidarności - Piotr Walentynowicz . On też odsłonił tablicę z tekstem "W tym domu mieszkała Anna Walentynowicz (1929-2010) Wierna Bogu oraz idei suwerennej i silnej Polski. Oddana walce o godne traktowanie robotników. Działaczka oporu antykomunistycznego. Legenda Solidarności. Zginęła tragicznie w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku".

- Babcia była spychana gdzieś na koniec, zakrywana, niewygodna dla wielu. Tablica jest więc czymś ważnym i pięknym, bo każdy, kto tędy przejdzie, dowie się, że była taka osoba. Bałem się, że tablicy nie będzie. Bardzo dziękuję z całego serca - mówił jej wnuk.

- W przestrzeni publicznej chcieliśmy utrwalić pamięć, że tu mieszkała, tu żyła Anna Walentynowicz. Od pani Ani wszystko się zaczęło, bo o nią zaczął się strajk w 1980 roku. Wielu z nas znało panią Annę, wielu ją dopiero poznaje. Będą też inne takie akcenty, aby przez to, co robiła, jak żyła, jaką postawę moralną przyjmowała, stała się wzorem do naśladowania - dodał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Ponad politycznymi podziałami, na chodniku przed kamienicą, stanęli radni PiS i PO, stoczniowcy, posłowie oraz kontestujący prezydenta Gdańska mieszkańcy, wołający pod jego adresem: "Teraz ulica, teraz ulica", domagając się nadania imienia Anny Walentynowicz którejś z gdańskich arterii.
- Jest jakiś przełom, odblokowanie pamięci. Po tablicy dla braci Kowalczyków to drugi taki gest władz Gdańska - ocenia w rozmowie z nami historyk Sławomir Cenckiewicz, autor biografii Anny Walentynowicz "Anna Solidarność". - Jej losy są symboliczne dla pokolenia ZMP, "ludzi z marmuru", przechodzących od fascynacji socjalizmem do twardej opozycji i nieprzejednanej walki o prawdę.

Przeczytaj także:
- Odsłonięto tablicę ku pamięci Arkadiusza Rybickiego
-Wichura zablokowała katyński baner

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto