MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepionka przeciw nowotworom HPV w tym roku za darmo. Warto szczepić swoje nastoletnie dzieci!

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Dotychczas szczepionki przeciw nowotworom były płatne, w tym roku są bezpłatne. Szczepić należy dzieci po ukończeniu 11. roku życia do ukończenia 14. roku życia.
Dotychczas szczepionki przeciw nowotworom były płatne, w tym roku są bezpłatne. Szczepić należy dzieci po ukończeniu 11. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Archiwum red.
Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV, przede wszystkim nowotworami, które każdego roku zbierają bogate żniwo. Szczepionka była płatna, w tym roku po raz pierwszy Ministerstwo Zdrowia oferuje ją bezpłatnie. Zaszczepić można się w każdym ośrodku zdrowia, w którym szczepimy dzieci. Kierowana jest do nastolatków w wieku 11-13 lat.

Okazuje się, że wciąż niewiele rodziców wie, że szczepionka dostępna jest bezpłatnie. Nie wiedzą też przed jakimi chorobami chroni i że może uratować życie. Badania nad chorobami nowotworowymi trwają od lat. Ta szczepionka daje nadzieję przynajmniej na to, że na niektóre z nich w przyszłości nie zachorują nasze dorosłe dzieci. Może dla nas nie ma - póki co - zastrzyku, by uniknąć raka, ale dla młodych już jest.

Co to jest HPV?

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.

Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Dlatego powszechne programy szczepień przeciw HPV najczęściej wskazują na dziewczynki i chłopców w wieku 12-13 lat.

W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9.

Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców po ukończeniu 11. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Szczepienia przeciw HPV w ramach programu podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami w programie wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Jak zapisać dziecko na szczepienie?

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) lub przez infolinię +48 800 100 101 (w godzinach 8-18), przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), przez aplikację mojeIKP.

Dlaczego szczepienia są zalecane dzieciom w wieku 12-13 lat?

Jak objaśnia Ministerstwo Zdrowia, szczepionki można podawać już od ukończenia przez dzieci 9 lat. Jednak najlepiej wykonać to szczepienie w wieku 12-13 lat. Wtedy jest ono najskuteczniejsze i dlatego powszechne programy szczepień przeciw HPV najczęściej wskazują tę grupę wiekową. Dodatkowo schemat szczepienia w wieku 12-13 lat obejmuje podanie mniejszej liczby dawek szczepionki (2 zamiast 3). To oznacza mniej wkłuć i mniej stresu związanego ze szczepieniem.

Dlaczego należy szczepić również chłopców?

Wirus HPV powoduje powszechne zakażenia przenoszone drogą kontaktów seksualnych. Zakażenia HPV dotyczą obu płci. Nowotwory złośliwe i choroby związane z zakażeniem HPV u mężczyzn obejmują: raka prącia, raka odbytu, a także brodawki narządów płciowych (kłykciny kończyste).

Szczepienia, którym poddadzą się teraz chłopcy, będą w przyszłości chronić również pośrednio kobiety, które w ten sposób unikną od nich zakażenia wirusem HPV. Zaszczepieni mężczyźni, nie będąc nosicielami wirusa HPV, przerywają łańcuch zakażenia. To zmniejsza liczbę przypadków raka szyjki macicy oraz innych nowotworów wywołanych przez HPV wśród kobiet.

Jakie korzyści ze szczepień?

- Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że główny cel szczepienia przeciw HPV to zapobieganie chorobom nowotworowym. To szczepienie ratuje życie - informuje Ministerstwo Zdrowia. - Szczepionki przeciw HPV chronią przed zakażeniem wirusem. To oznacza, że chronią przed nowotworami, które są związane z HPV oraz przed konsekwencjami, jakie mogą wynikać z rozwoju raka, na przykład śmierci. Szczepienie to inwestycja w zdrowie, której efekty widać po latach.

Jak dodają medycy, zapisując dziecko na to szczepienie, można wybrać jedną z dwóch dostępnych szczepionek (2-walentną Cervarix lub 9-walentną Gardasil9). Obie szczepionki dają porównywalne korzyści w zapobieganiu zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu oraz raka szyjki macicy i odbytu związanych z określonymi onkogennymi typami HPV.

Jeśli ktoś był zaszczepiony płatnie w 2023 roku, również może skorzystać z darmowej szczepionki (drugiej dawki) w roku 2024.

Nastolatka nie trzeba przygotowywać do szczepienia

Szczepienie przeciw HPV nie wymaga specjalnego przygotowania. Osoba szczepiona nie powinna być w trakcie ostrej infekcji z gorączką lub zaostrzenia choroby przewlekłej. Nastolatki mogą obawiać się szczepienia jedynie ze względu na ukłucie, najlepiej więc odwrócić uwagę od szczepienia, strzykawki i igły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szczepionka przeciw nowotworom HPV w tym roku za darmo. Warto szczepić swoje nastoletnie dzieci! - Kartuzy Nasze Miasto

Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto