Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schody w parku Chrobrego wkrótce doczekają się remontu. Naprawa poprawi bezpieczeństwo użytkowników

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Do połowy 2019 r. schody w Parku Chrobrego przejdą potrzebny remont. Słupski konserwator zabytków zgodził się wzmocnienie i wypoziomowane stopni, uzupełnienie ubytków z kamienia i spoinowania. Dzięki tym zabiegom schody mają stać się bezpieczniejsze dla użytkowników.

Przeciągające się ustalenia między Urzędem Miejskim, a konserwatorem zabytków w Słupsku wreszcie znalazły szczęśliwy finał. Wprawdzie zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego z 2018 r. nie może być zrealizowany w takim kształcie, jak zakładał jego autor, ale też dzięki jego staraniom nie zostanie całkowicie zarzucony. Schody w Parku Chrobrego wreszcie doczekają się renowacji.

- Teren parku Chrobrego wpisany jest do ewidencji zabytków. Składając projekt dotyczący renowacji schodów prowadzących do Wieży Ciśnień miałem świadomość, że nie jest to prosta sprawa i będzie wymagała współpracy Urzędu Miejskiego z konserwatorem zabytków

- mówi autor projektu Radosław Zimnowoda.

- Nie zniechęciło mnie to jednak, bo widziałem, że lęborczanie chcą tej inwestycji tym bardziej, że odrestaurowana Wieża Ciśnień będzie atrakcją turystyczną, a schody staną się dodatkowym ciągiem komunikacyjnym.

Projekt wygrał głosowanie, ale do jego realizacji była jeszcze długa droga.

- Wygrana projektu była początkiem mojej walki z administracyjną machiną

- przyznaje Zimnowoda.

- Od początku pilnowałem, aby wszytko szło jak należy. Szkoda, że miasto ze swojej strony nie próbowało wykazać większej inicjatywy w konsultacjach z konserwatorem, jak tylko stworzenie „suchego” pisma z proponowanym zakresem prac. Z góry było wiadomo, że konserwator nie wyrazi zgody na taką propozycję. Gdyby nie moja interwencja w tej sprawie i zainteresowanie tematem stanęło by pewnie na tym, „że się nie da”.

Słupski konserwator zabytków zgodził się wzmocnienie i wypoziomowane stopni, uzupełnienie ubytków z kamienia i spoinowania. Dzięki tym zabiegom schody mają stać się bezpieczniejsze dla użytkowników. Z uwagi na przekazy, że kiedyś do naprawy mogły zostać użyte kamienie z cmentarza, prace będzie nadzorował archeolog.
Po uzyskaniu zaleceń konserwatorskich ratusz miał za zadanie zwrócić się do projektantów o złożenie ofert z kosztorysami na wykonanie robót.

- Wierzę, że teraz będzie tylko lepiej, a już niedługo zobaczymy schody w bezpieczniejszej wersji

- komentuje Zimnowoda.

- Warto też dodać, że dzięki pracom renowacyjnym dowiemy się, jakie są fakty dotyczące wykorzystania do budowy istniejących schodów płyt nagrobnych. To na pewno wartość dodana, która odkryje kolejną kartę historii naszego pięknego miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto