Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza przebudowa placu Kopernika. Trwa ekshumacja szczątków i przeniesienie grobu Henryka Kellera

Robert Gębuś
Robert Gębuś
fot. Michał Kucharski/nadesłane
Miasto przebuduje plac Kopernika i teren przy kościele p.w. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, w ramach rewitalizacji obszaru "Lębork Nowy Świat". Znajdujący się tam pomnik Henryka Kellera z grobem żołnierza zostanie przeniesiony na lęborski cmentarz. Trwa ekshumacja szczątków Henryka Kellera.

Na teren placu przy kościele Korony wjechał ciężki sprzęt. Przed przebudową zdecydowano o ekshumacji i usunięciu szczątków Henryka Kellera, zwiadowcy Polskiej Brygady Pancernej im .Bohaterów Westerplatte, która wchodziła w skład III gwardyjskiego korpusu pancernego Amii Czerwonej. Został pochowany przy kościele p.w. NMPKP, w miejscu, w którym zginął. Jego imieniem nazwano pobliska ulicę. Po ekshumacji jego szczątki trafią na cmentarz w Lęborku.

- Firma przy nadzorze archeologicznym przeprowadza ekshumację znajdujących się tam szczątków.Zostaną one umieszczone w skrzynce i przeniesione, podobnie jak pomnik i znajdujący się przy nim nagrobek, który zostanie uzupełniony w miejscach, gdzie stwierdzono ubytki

- mówi Romuald Babul z wydziału Realizacji Inwestycji UM w Lęborku.
Plutonowy Henryk Keller był jednym z pierwszych polskich żołnierzy, którzy przybyli do Lęborka w marcu 1945 roku. Wjechał na motocyklu do miasta na zwiad 3 dni przed wkroczeniem do miasta Armii Czerwonej. Na placu, przed kościołem został trafiony kulą niemieckiego żołnierza, który oddał strzał z okna pobliskiej kamienicy. Został pochowany w miejscu, w którym zginął.

- W latach 60-tych przyjechała do Lęborka matka Henryka Kellera. Chciała zabrać szczątki syna, jednak wówczas władze Lęborka przekonały ją, by pozostawić je w tym miejscu i ich nie przenosić

- mówi Zachariasz Frącek, pasjonat historii z Lęborskiego Bractwa Historycznego.

Czytaj również:Dodatkowe środki na rewitalizację w projekcie "Lębork Nowy Świat"

Rewitalizacja obszaru "Lębork Nowy Świat".

Przebudowa Placu Kopernika realizowana jest w ramach rewitalizacji „Lębork Nowy Świat”. Plac przed zabytkowym kościołem pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zyska szlachetną nawierzchnię, stylowe oświetlenie, ławki i zieleń. Dziś to miejsce spełnia funkcję drogi tranzytowej dla pieszych idących do szkoły, kościoła czy w kierunku centrum miasta. Projekt przewiduje kompleksową przebudowę placu. Głównym celem będzie przywrócenie reprezentacyjnego charakteru przestrzeni. Dzięki wprowadzeniu funkcji rekreacyjnej oraz starannie zaplanowanej zieleni plac docelowo ma się stać miejscem wypoczynku okolicznych mieszkańców.
Z racji na reprezentacyjny charakter projektowanej przestrzeni publicznej projekt zakłada wykorzystanie szlachetnych nawierzchni z kostki granitowej. Nawierzchnie piesze przewidziano w zdecydowanej większości z kostki granitowej ciętej oraz kostki granitowej czerwonej łupanej. Ponadto projekt przewiduje wprowadzenie elementów z pojedynczej grafitowej kostki łupanej podkreślającej kompozycję placu. Nawierzchnie jezdni i parkingów wyłożone zostaną szarą łupaną kostką granitową.
Wzdłuż ulicy w kilku miejscach pojawią się zatoki do parkowania, a od strony ulicy Stryjewskiego nowe przejście dla pieszych. Cały teren Placu Kopernika zostanie oświetlony stylowymi lampami, a w jego powierzchni przewidziano 35 lamp iluminacyjnych. Projekt zakłada także postawienie ławek z drewnianymi siedziskami na ceglanych murkach. Ważnym elementem nowego Placu Kopernika będzie atrakcyjna zieleń. Przewidziano nasadzenie 17 drzew, krzewy oraz trawniki. Przy kościele pod wezwaniem maryjnym projektant przewidział zastosowanie szaty roślinnej kwitnącej na biało oraz niebiesko.
Miasto Lębork posiada program funkcjonalno-użytkowy na podstawie którego wykonawca w formule „Zaprojektuj i wybuduj” ma zrealizować inwestycję pn. „Stworzenie terenu rekreacyjnego na Placu Kopernika” jeszcze w tym roku. Trwa postępowanie przetargowe.
Podejmowane działania w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji obszaru „Lębork Nowy Świat” mają charakter inwestycyjny jak i społeczny. Wartość Zintegrowanego Programu Rewitalizacji obszaru „Lębork Nowy Świat” to 23 mln 431 tys. zł w tym 14 mln 49 tys. zł dofinansowania unijnego.- informuje lęborski magistrat

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto