Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Lęborku szuka rąk do pracy i chętnych do współpracy

Robert Gębuś
Robert Gębuś
fot.starostwo powiatowe
Lęborski oddział krwiodawstwa poszukuje do pracy lekarza i pielęgniarki, a także liczy na współpracę z firmami, instytucjami i osobami prywatnymi, które chciałby zorganizować mobilne pobory krwi.

Regionalne Centrum Krwiodawca i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku w Terenowym Oddziale w Lęborku poszukuje do pracy pielęgniarkę i lekarza, do kwalifikacji dawców krwi. Pielęgniarka powinna posiadać tytuł magistra pielęgniarstwa i specjalizację w jednej z klinicznych dziedzin pielęgniarstwa wg ustawy o publicznej służbie krwi. RCKiK proponuje na umowę o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy lub umowę cywilno-prawną, w poniedziałki, środy i piątki w godz. od 7:00 do 12:00, a dla lekarza na umowę o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy lub umowę cywilno-prawną.

- Obecnie nie mamy lekarza na miejscu, musi dojeżdżać ze Słupska

- mówi Magdalena Żynis, kierownik Sekcji ds.Organizacyjnych i Sprawozdawczości Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku.

- Potrzebujemy osób, które pracowałby w naszym oddziale na miejscu, w Lęborku.

Kierownik dodaje przy tym, że Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa jest otwarte na wszelkie formy współpracy w kwestii promocji krwiodawstwa i organizowania mobilnych poborów krwi.

- Jeśli są osoby chętne do współpracy, firmy, szkoły czy grupy osób, Ochotnicze Straże Pożarne, które chciałby zorganizować mobilny pobór krwi, wówczas prosimy o kontakt

- mówi Magdalena Żynis.
Więcej informacji pod numerem tel. (59) 842 20 21 lub e-mail: [email protected]

Rozmowa z Magdaleną Żynis, kierownik Sekcji ds.Organizacyjnych i Sprawozdawczości Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku

Jak pandemia wpłynęła na liczbę osób oddających krew?
W 2020 roku jeśli chodzi o liczbę krwiodawców w Lęborku, to nastąpił spadek ich liczby. Głównym powodem była pandemia. Bardzo duża część albo sama przechodziła koronawirusa i nie mogła przyjść i oddać krew, albo przebywała na kwarantannie, ponieważ miała kontakt z osobą zakażoną. Dlatego też były to czynniki, które wpłynęły na znaczny spadek liczby krwiodawców. W ubiegłym roku było 2422 donacje w oddziale terenowym w Lęborku, a w 2019 roku 3530. Chciałabym jednak zaznaczyć, że pandemia miała też wpływ na organizowanie akcji mobilnych, nastąpiła też zmiana godzin funkcjonowania oddziału terenowego, więc kilka czynników na to wpłynęło. Liczną grupę wiekową wśród oddających krew stanowi młodzież szkolna 18 plus, kiedy młodzież zaczyna oddawać krew na mobilnych poborach, często nauczyciele są inicjatorami i dzięki nim młodzi ludzie zaczynają przygodę z krwiodawstwem. Jednak najwięcej dawców krwi mamy wśród osób ok. 45 roku życia.

Kto może oddawać krew?
Zachęcamy każdego potencjalnego dawcę, żeby sprawdził na naszej stronie internetowej, jakie są uwarunkowania dla oddawania krwi. Przede wszystkim taka osoba musi być zdrowa, być w wieku do 65 roku życia, ważyć co najmniej 65 kg i nie chorować na choroby przewlekłe, takie, jak m.in. choroby nowotworowe, cukrzyca, łuszczyca, wirusowe zapalenie wątroby, padaczkę. Tymczasowo dyskwalifikują nas z oddawania krwi m.in. wykonanie tatuażu, zabieg chirurgiczny, czy jakakolwiek ingerencja w formie przekłucia, piercing, akupunktura, panie które chcą wykonać makijaż permanentny muszą odczekać. Jest tych ograniczeń dosyć sporo.

Czy oddawanie krwi ma wpływ na samopoczucie czy zdrowie dawcy?
Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne i nie ma negatywnego wpływu na stan zdrowia dawcy. Jednak każdy organizm jest inny. Zalecany jest odpoczynek i regeneracja w dniu oddania krwi. Osoba, która oddała krew ma zwolnienie z pracy. Ten dzień powinien być przeznaczony na odpoczynek. Jest taki mit, który mówi, że jeśli raz oddamy krew, to trzeba ją oddawać cały czas. Tak nie jest, to nie powoduje żadnego przyzwyczajenia, nie jest to potwierdzone medycznie. Pomiędzy oddaniem krwi musi być zachowana odpowiednia przerwa. Po oddaniu krwi trzeba odczekać osiem tygodni, zanim oddamy ją znowu. Mężczyźni mogą oddać krew maksymalnie 6 razy w roku, kobiety cztery razy w roku.

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał: Robert Gębuś

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto