Radni przegłosowali plan zagospodarowania przestrzennego dla dwóch działek w Czarnówku

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Plan przewiduje możliwość rozwoju składowiska odpadów. Prezes zapewnia, że chodzi o przestrzeń magazynową, a nie powiększenie składowiska.
Plan przewiduje możliwość rozwoju składowiska odpadów. Prezes zapewnia, że chodzi o przestrzeń magazynową, a nie powiększenie składowiska. fot.R.Gębuś
Udostępnij:
Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla dwóch działek w Czarnówku został przyjęty przez radę gminy bez zmian, mimo, że na wcześniejszej sesji rajcy go nie przegłosowali i domagali się wyłączenia z niego działki dzierżawionej przez składowisko odpadów.

Dyskusja o planie zagospodarowania przestrzennego dla działek w Czarnówku powróciła po przedterminowych wyborach na wójta gminy Nowa Wieś Lęborska, które wygrał Zdzisław Chojnacki. Radni i mieszkańcy obawiali się zapisu w planie, który zakazywał budowy biogazowni na prywatnym terenie, ale umożliwiał rozwój składowiska odpadów na dzierżawionej od gminy działce. Właśnie ten zapis o możliwym rozwoju przedsiębiorstwa i obawa przed budową spalarni śmieci był powodem wniosku o zmianę planu na taki, który wyłączyłby z niego teren dzierżawiony przez składowisko. Wniosek o zmianę planu został przegłosowany przez radę podczas sesji przed przedterminowymi wyborami na wójta. Jednak zmiana dokumentu wymagała napisania go od nowa, a z kolei jego brak otwierał furtkę do budowy biogazowni. To było powodem, dla którego po wyborach temat wrócił na komisję rady gminy.

Przedyskutowano sporne kwestie

Radni wysłuchali argumentów Anny Rudnickiej,prezes ZZO w Czarnówku, która zapewniła, że nie zamierza powiększać składowiska, a jedynie przeznaczy go na magazyn i nie ma w planie budowy spalarni śmieci, chyba że zmusi ją do tego ustawą ministerstwo. Wypowiedziała się także po raz kolejny projektant planu zagospodarowania przestrzennego. Ostatecznie dokument ponownie trafił pod obrady rady i został przegłosowany.

- Ważne, że radni doszli do konsensusu po wypowiedziach pani prezes i pani projektant, że te zagrożenia, o których była mowa w przestrzeni publicznej nie pokryły się z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego

- powiedział

Zdzisław Chojnacki, wójt gminy Nowa Wieś Lęborska.

.
Radna Renata Palczewska, która postulowała o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, podkreśliła, że chciałby, by gmina miała wpływ na to, co się dzieje na dzierżawionej przez składowisko działce.

-Mam nadzieję, że to radni tej czy kolejnej kadencji będą mieli wpływ na to, co stanie się z tą działką i jakie ona będzie miała zabezpieczenie dla mieszkańców

- mówi Palczewska.

- Aktualnie część działki, 5 ha, jest dzierżawiona pod magazynowanie i liczę na to, że nie zmieni ona swojego statusu i nadal będzie to działka gminna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jest już nowy odcinek programu Fight Raport!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie