reklama

Rada Miejska w Lęborku odrzuciła projekt uchwały "O mieście wolnym od ideologii LGBT i gender"

Robert GębuśZaktualizowano 
Przeciwnicy projektu uchwały nawali go „hańbiącym” i wykluczającym osoby o innej orientacji, zwolennicy podkreślali, że chodzi w nim nie o dyskryminację ludzi a wyłącznie o zahamowanie ideologii LGBT i gender, która chce wkroczyć do szkół i bezpardonowo atakuje katolickie wartości.

Zanim rozpoczęła się dyskusja wokół projektu uchwały "O gminie miasto Lębork wolnej od ideologii LGBT i gender" radni głosowali za przyjęciem stanowiska władz samorządowych Lęborka w sprawie przestrzegania zasad humanizmu, ogólnoludzkich wartości i szacunku dla wszystkich ludzi.

-Dalszy rozwój naszego miasta, naszej społeczności, zagwarantować może tylko wzajemny, poszanowanie dzielących różnic i zgodna współpraca

- mówił Witold Namyślak, burmistrz Lęborka.
W głosowaniu nie wziął udziału Włodziemierz Klata, radny miejski. Zdaniem Klaty ta deklaracja to nic innego jak powtórzenie tych wartości, które zobowiązał się dochować podczas ślubowania na radnego.

- Jeśli burmistrz ma potrzebę ponownego, publicznego oświadczenia że on czy radni będą przestrzegać praw człowieka i szanować konstytucję, to oczywiście ma prawo złożyć własne oświadczenie w tej sprawie

- mówi Włodzimierz Klata. -

Jeśli któryś z radnych ma potrzebę je ponowić, to nie chciałbym mu tego uniemożliwiać.Wydaje mi się, że zaczynamy tworzyć prawne byty w formie uchwał ponad istniejącą potrzebę, dlatego nie wezmę udziału w tym głosowaniu, gdyż tylko taka postawa odzwierciedla jaka wagę przykładam do wcześniejszego ślubowania i do wartości raz publicznie danego słowa.

Ostatecznie rada była "za" przyjęciem proponowanego stanowiska. W kolejnym punkcie dyskutowano już o projekcie uchwały o "wolności masta Lębork od ideoologii LGBT i gender.

Ideologia czy dyskryminacja?
Projekt uchwały został złożony złożony przez lęborski komitet obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Autorzy projektu zebrali pod nim ponad 700 podpisów.

- Pokreślam, że w naszym projekcie chodzi o miasto wolne od ideologii LGBT i gender. Słowo „ideologia” ma tutaj fundamentalne znaczenie

- zaznaczył Bogusław Mejna, przewodniczący komitetu.

- To wyklucza jakąkolwiek dyskryminację. Nie dyskryminujemy żadnego człowieka i żadnego obywatela RP. Każdy ma prawo żyć w tym mieście, rozwijać się i swoje talenty, aczkolwiek nikt nie ma prawa, narzucać swojej ideologii komuś innemu.

Czytaj również:Grupa lęborczan chce miasta wolnego od ideologii LGBT i gender

Mejna zaznaczył, że projekt uchwały to sprzeciw nie tylko wobec promowania ideologii LGBT, ale także wobec ataków na kościół, oraz umożliwienie wychowywania dzieci przez rodziców zgodnie ze swoimi przekonaniami. Dodawał przy tym, że uchwała ma stać na straży tradycyjnej wartości rodziny i rodzicielstwa oraz zahamować szerzenie ideologii LGBT wśród dzieci przy pomocy seksualizacji treści w szkołach.

- Chcemy ochronić przed nią naszą przestrzeń publiczną, szkoły, a co za tym idzie nasze dzieci

- mówi.
Projekt uchwały zyskał poparcie radnych PiS, którzy wyrazili swoje stanowisko w tej kwestii.

- Postulaty wyrażane przez środowiska LGBT+ kwestionują tradycyjne wartości społeczeństwa polskiego ukształtowane poprzez wielowiekowe dziedzictwo, także obecne w konstytucji

- uważa Łukasz Kuriata, z klubu PiS.

- Działania tego środowiska, które pojawiają się w wielu miejscach w Polsce obliczone są na wywołanie ideologicznego fermentu, również wśród mieszkańców Lęborka. Nie ma na to naszej zgody. Jako klub PiS deklarujemy pracę na rzecz rozwiązywania realnych problemów lęborczan. Broniąc rodziny stanowczo sprzeciwiamy się sprowadzaniu ideologii LGBT do lęborskich szkół, przedszkoli oraz innych ośrodków kultury. Jednocześnie deklarujemy wsparcie dla tradycyjnego modelu rodziny, czyli mąż, żona i dzieci. Jako klub radmnych PiS chcemy podkreślić, że nie wystepujemy przeciwko komukolwiek, a sprzeciwiamy się jedynie promocji ideologii LGBT i gender.

W opinii Tomasza Sopyłły(KO) uchwała jest dyskryminująca i gdyby została przyjęta, dla miasta byłby to wstyd. Podobnie jak klub PiS deklaruje pracę na rzecz rozwiązywania realnych problemów mieszkańców, ale nie widzi wśród nich zagrożeń przywoływanych przez wnioskodawców projektu uchwały.

- Powinniśmy rozwiązywać rzeczywiste problemy mieszkańców, a ewentualne uchwały intencyjne, zwłaszcza dotyczące spraw światopoglądowych każdy powinien rozstrzygać we własnym sumieniu

- uważa Tomasz Sopyłło radny Koalicji Obywatelskiej.

- Problemy o których piszą w swoim projekcie wnioskodawcy w rzeczywistości nie istnieją. Zapisy projektu sa niejako kalką krążących po Polsce, ustanawiających w gminach, powiatach, strefy wolne od LGBT. Jeśli więc projekt nie rozwiązuje faktycznych problemów miasta, to jak należy go traktować? W naszym mieście jest to raczej manifest polityczny skierowany przeciwko określonej grupie ludzi.Jak wiemy tematyka światopoglądowa od zawsze wpisywała się w okres kampanii wyborczej i zauważamy, że i w Lęborku niestety, taka prawidłowość nastąpiła.

Tomasz Sopyłło przypomniał również, że projekt uchwały, jako dyskryminujący, negtywnie zaopiniowali radcy prawni ratusza.

- Dlatego my, radni Koalicji Obywatelskiej będziemy głosowali przeciwko uchwale

- mówił Sopyłło.
W gorącej dyskusji, która przetoczyła się przez lęborską salę obrad nie brakowało ostrych komentarzy mieszkanców obecnych na sesji.
Głos zabrały także posłanki na Sejm RP, które na tę okoliczność przyjechały do Lęborka: Ewa Lieder z Nowoczesnej i Dorota Arciszewska-Mielewczyk z PiS.

- Znalazła się grupa mieszkańców, która złożyła wniosek haniebnej uchwały o strefie wolnej od LGBT

- powiedziała Lieder, której zwrócono uwagę, że nie chodzi o osoby LGBT a ideologię.

- Rozumiem, że się państwo boicie, rozumiem że w wielu miejscach Polski jest dyskusja na ten temat. Chciałabym państwo powiedzieć, że geje, lesbijki i osoby transseksualne są rownież mieszkańcami naszego miasta.Ci ludzie mają pełne prawo do tego by czuć się bezpieczni.Maja prawo czuć, że są tu pod opieką. Mają prawo nie być zaszczuci i wytykani palcami

. Lieder podkreślała też, że nie ma ideologii LGBT a statystycznie rzecz biorąc w Lęborku mieszka ok. 1800 osób LGBT.

- To są ludzie. To po prostu ludzie, wasi sąsiedzi. Chcecie im powiedzieć, że mają zejść z oczu?

Radny: wara od naszej wiary i naszych dzieci
Radny Miejski Włodzimierz Klata podkreślił, że projekt uchwały ma charakter deklaratywny i nie narusza żadnych praw

.- Uchwała nikogo nie wyklucza. Ta uchwała ma charakter deklaratywny, podbnie jak uchwała o ustanowieniu św. Jakuba Apostoła patronem Lęborka

- zaznacza Klata. Zdaniem radnego projekt uchwały to reakcja na pojawiające się podczas marszów równości profanacje mszy i wyszydzanie wiary katolickiej.

- Dochodzi do faktów, które mnie niepokoją: mnie jako rodzica, mnie jako człowieka, wreszcie jako autora stwierdzenia "Lębork, miasto z europejską klasą." Europa to nie tylko Unia Europejska. Europa to 2 tys. lat historii, spuścizny. Korzenie cywilizacyjne. To jest klasa.

Zbigniew Rudyk, radny miejski PiS, również podkreślał, że projekt nie uderza w osoby LGBT.

- Wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami. My was po prostu kochamy

- mówi Rudyk.

- Jestem glęboko wierzącym katolikiem i nigdy bym nie śmiał nikogo skrzywdzić. Jesteśmy mieszkańcami Lęborka, chcemy żyć w zgodzie i jedności, ale ta cała ideologia, którą chcecie nam wcisnąć to jest następny akt walki z kościołem katolickim. Wierzę w jeden,święty apostolski kosciół i będziemy go bronili do ostatniej kropli krwi. To ja mogę powiedzieć, że czuję się dyskryminowany. Nie znajdziecie przykładów, że kogokolwiek obraziłem, ale sam zostałem obrażony. To środowiska LGBT na marszach równości profanują msze święte, procesję Bożego Ciała. To nie ja zawieciłem w czynnościach profesora Aleksadra Nalaskowskiego, to nie ja podcinałem gardło lalce abp Jędraszewskiego, to wy wtargnęliście do katedry podczas mszy świętej i robiliście rozróbę. To są wasze środowiska. Ale mimo wszystko my was kochamy i nikt was nie wyrzuca, żyjecie wśród nas. Macie prawo, żeby leczyć, kupować w naszych sklepach, produkować. Nikt was nie dyskryminuje. Papież powiedział: brońcie krzyża. Czy my dziś krzyża bronimy? Sam biję się w piersi, czasem brakuje mi odwagi, ale mówię: wara od naszej wiary i wara od naszych dzieci, które chcecie w przyszłym roku nauczać od szóstego roku życia jak się masturbuje. Natępnym etapem będzie wprowadzenie do szkół automatów z prezerwatywami.

W opinii Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk, poseł PiS na sejm RP, Lębork środowisko LGBT miesza nie tylko pojęcia, ale i wprzęga młodzież do swojej ideologii.

- My dzisiaj nie mówimy o ludziach. O wspaniałych ludziach, którzy są solą Lęborka. Mówimy o ideologii

- podkreślała Arciszewska-Mielewczyk.

- I bardzo nie fair, mówiąc językiem młodzieżowym, jest wplątywanie młodzieży poprzez rady młodzieżowe, we wszelkiego rodzaju dyskusje, które są ukierunkowane politycznie. Gdzie tu jest dyskryminacja w Lęborku? Przoszę mi wskazać. Przecież jej nie ma. A jeśli nie ma dyskryminacji to o jakiej państwo dyskryminacji osób mówicie? My nie mówimy o ludziach, mówimy o ideologii LGBT i gender, bo LGBT jest narzędziem gender. I dobrze o tym wiemy. Czy my chcemy 50, 100 płci? Niech każdy na sali sobie odpowie jaką jest płcią? Jedną ze stu? A jaka to jest trzecia płeć, która została wprowadzona w Nieczech? Kto odpowie na to pytanie? A co to jest "plus" przy LGBT? Bo my nie rozwijamy tego skrótu, ale to są właśnie ideologie. Dlaczego pan Hartman może mówić, że należy obniżać wiek w którym można współżyć w ramach rodziny? I nikt go nie pyta "czemu". On może wyrażać opinie na uczelni i decydować kogo zostawić, a kogo zwolnić. To są sfery, które powinny być przypisane idywidualnym osobom i my mamy prawo oceniać te sfery. My nie mówimy o ludziach, a o ideologii która w założeniu ma nas niszczyć, bo zakłada że od Sasa do Lasa, wszystko wolno. Zawsze są jakieś ograniczenia, podstawa moralna.

Zdaniem Doroty Arciszewskiej -Mielewczyk właśnie te ograniczenia i moralne postawy powinny w rodzicach rodzić pytania.

-Jak każdy z państwa zada pytanie, gdy jego dziecko miałoby być w szkole indoktrynowane, gdy nie zauważycie momentu, gdy powinniście napisać zwolnienie z WDŻ (wychowanie do życia w rodzinie), to nagle się okaże, że przychodzi dziecko do domu psychicznie załamane, bo czuje wstręt do samego siebie. Byłam dyrektorem szkoły 15 lat i miałam rożne przypadki gdy dzieci po nieudolnie wprowadzanej na początku edukacji miały problemy psychiczne.Ta idoktrynacja ideologią sieje zamęt w dziecięcych umysłach, kształtuje niechęć wobec wlasnej płci biologicznej i dyskryminują głos rodziców w procesie wychowaczym. Nie zapominajcie, że macie wybór i na początku roku szkolnego możecie zwolnić dziecko z WDŻ-u, wybrać religię czy etykę.

. Ostatecznie projekt uchwały nie został przyjęty przez radę. Pięciu radnych głosowało „za”, 12 było „przeciw”, trzech wstrzymało sie od głosu.
- Władze miasta Lęborka i burmistrz nie ma zamiaru wprowadzać żadnych ideologii do szkół poa normalnymi programami, które są wprowadzane przez kuratorium i MEN - podkreślił na koniec Witold Namyślak, burmistrz Lęborka.

- Jesteśmy organem prowadzącym, zabezpieczamy jego funkcjonowanie a nie ideologizujemy.

Namyślak dodał, że projekt miałby większe szanse na akcpetację przez radę, gdyby był inaczej sformułowany.

- Odnoszę wrażenie, że się nie zrozumieliśmy. Tu o jednym tam o drugim. Uważam, że dużo lepsza byłaby uchwała pozytywna. Mówiąca o wartościach rodzinnych, o tym że wspieramy rodzinę, małżeństwo, macierzyństwo

- uważa Namyślak.

- Z tego co widziałem właśnie tego w większości dotyczyła wypowiedź wnioskodawcy. I szkoda, że ta uchwała nie została tak nazwana, bo może wtedy byłoby mniej emocji i kłopotów.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Komentarze 35

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Nie jestem już szczylem jak wielu tu piszących .

W Polsce i w Niemczech gdzie chwilowo mieszkam mam wielu znajomych , którzy są innej orientacji seksualnej - i żaden , powtarzam żaden z nich nie popiera tak nachalnego obnoszenia się swoją odmienną orientacja seksualną . W Niemczech akurat mam kilku sąsiadów - dwójka z nich to para homoseksualistów i w sąsiednim bloku dwie lesbijki.

Często urządzamy wspólnego grilla - Oni wiedzą że jestem katolikiem i to w dodatku z Polski , i nikt ale to nikt z nas nikomu nic nie wytyka .

Często wspólnie spędzamy wolny czas i żaden z nas nie narzuca się z swoją orientacją seksualną .W Polsce zaś moi znajomi innej orientacji seksualnej są całkowicie przeciwni tej całej agresywnej akcji LGBT.

To co się dzieje teraz w Polsce to tylko zwykła nagonka polityczna zorganizowana zwłaszcza przez komuchów - chyba każdy przy zdrowych zmysłach widzi na tych niby paradach LGBT te same osoby , które są zwożone nawet tymi samymi autokarami.

Tak jak to złodziejskie PO nie mogąc pogodzić się z odsunięcie od koryta zapowiedziało totalną opozycję , tak też i robi - ot i cała prawda.

G
Gość

Ci co nie głosowali to totalni tchórze w kościele lezą plackiem na pokaz

G
Gość

Brawo Panie Burmistrzu życzę powodzenia i pomyślności zdrówkamieszkanka miasta

G
Gość
17 września, 14:41, Gość:

Litwin gamoniu jeszcze raz będziesz mi wykrzywiał swój pysk obok ratusza zamiast zjechac do krawęznika to wyjdę z samochodu i Ci go wyprostuję padalcu.

17 września, 14:48, Kanalia:

spróbuj szczęścia cienki Bolku! Hahaha tylko żebyś się nie obesrał!

17 września, 21:38, Gość:

Chcesz ażebym Ci Twój pysk wytarł Twoim gównem? mam swój honor gówna nie ruszam ,bo śmierdzi na odległosc ,ale jak chcesz w pysk z liścia to zapraszam

18 września, 10:05, Gość:

dawaj 20.09.2019 o 12:00 pod fontanną na placu zobaczymy jak będziesz spi....ać cienki Bolku! Jak widać tematy związane z fekaliami są ci dobrze znane zresztą nie dziwi mnie to zwolennicy dzisiejszej władzy kojarzą mi się właśnie z fekaliami więc z ciebie taki gówniany Bolek!

Chcesz mi zrobis laske o 12 w dzień? Nie bedziesz sie wstydził?

G
Gość
17 września, 14:41, Gość:

Litwin gamoniu jeszcze raz będziesz mi wykrzywiał swój pysk obok ratusza zamiast zjechac do krawęznika to wyjdę z samochodu i Ci go wyprostuję padalcu.

17 września, 14:48, Kanalia:

spróbuj szczęścia cienki Bolku! Hahaha tylko żebyś się nie obesrał!

17 września, 21:38, Gość:

Chcesz ażebym Ci Twój pysk wytarł Twoim gównem? mam swój honor gówna nie ruszam ,bo śmierdzi na odległosc ,ale jak chcesz w pysk z liścia to zapraszam

18 września, 10:05, Gość:

dawaj 20.09.2019 o 12:00 pod fontanną na placu zobaczymy jak będziesz spi....ać cienki Bolku! Jak widać tematy związane z fekaliami są ci dobrze znane zresztą nie dziwi mnie to zwolennicy dzisiejszej władzy kojarzą mi się właśnie z fekaliami więc z ciebie taki gówniany Bolek!

Chcesz mi 20.09 2019 o godzinie 12.00 zrobic laske przy fontannie?

G
Gość
17 września, 4:53, Dziadek:

Rozumiem, że PO jest za promowaniem ideologii LPBT w Lęborku. Warto to nagłośnić! Przy okazji, jeżeli jakiś tęczowy "edukator" ośmieli się choćby spojrzeć w kierunku moich wnuków, to załatwię ten problem po staropolsku!

17 września, 10:50, Gość:

tak jest WARA OD NASZYCH DZIECI I WNUKÓW jesteśmy narodem mądrym z małym marginesem tęczowym

17 września, 14:50, Gość:

ty jesteś z niewielkim marginesem intelektu gamoniu jeden! Wróć tłumanie do szkoły chociaż dla ciebie to zbyt wiele tłumanie!

18 września, 09:55, Gość:

PROSTAKU ty nauki to tobie potrzeba lecz już za póżno LGBT margines społeczny !!!!!!!!!!!!!

18 września, 10:03, Gość:

Polska język być trudna? A jednak miałem rację wracaj do szkoły tłumanie!

LGBT MARGINES SPOŁECZNY TAKI JAK TYYYYYYYYYYY

G
Gość
17 września, 14:41, Gość:

Litwin gamoniu jeszcze raz będziesz mi wykrzywiał swój pysk obok ratusza zamiast zjechac do krawęznika to wyjdę z samochodu i Ci go wyprostuję padalcu.

17 września, 14:48, Kanalia:

spróbuj szczęścia cienki Bolku! Hahaha tylko żebyś się nie obesrał!

17 września, 21:38, Gość:

Chcesz ażebym Ci Twój pysk wytarł Twoim gównem? mam swój honor gówna nie ruszam ,bo śmierdzi na odległosc ,ale jak chcesz w pysk z liścia to zapraszam

dawaj 20.09.2019 o 12:00 pod fontanną na placu zobaczymy jak będziesz spi....ać cienki Bolku! Jak widać tematy związane z fekaliami są ci dobrze znane zresztą nie dziwi mnie to zwolennicy dzisiejszej władzy kojarzą mi się właśnie z fekaliami więc z ciebie taki gówniany Bolek!

G
Gość
17 września, 4:53, Dziadek:

Rozumiem, że PO jest za promowaniem ideologii LPBT w Lęborku. Warto to nagłośnić! Przy okazji, jeżeli jakiś tęczowy "edukator" ośmieli się choćby spojrzeć w kierunku moich wnuków, to załatwię ten problem po staropolsku!

17 września, 10:50, Gość:

tak jest WARA OD NASZYCH DZIECI I WNUKÓW jesteśmy narodem mądrym z małym marginesem tęczowym

17 września, 14:50, Gość:

ty jesteś z niewielkim marginesem intelektu gamoniu jeden! Wróć tłumanie do szkoły chociaż dla ciebie to zbyt wiele tłumanie!

18 września, 09:55, Gość:

PROSTAKU ty nauki to tobie potrzeba lecz już za póżno LGBT margines społeczny !!!!!!!!!!!!!

Polska język być trudna? A jednak miałem rację wracaj do szkoły tłumanie!

G
Gość
17 września, 4:53, Dziadek:

Rozumiem, że PO jest za promowaniem ideologii LPBT w Lęborku. Warto to nagłośnić! Przy okazji, jeżeli jakiś tęczowy "edukator" ośmieli się choćby spojrzeć w kierunku moich wnuków, to załatwię ten problem po staropolsku!

17 września, 10:50, Gość:

tak jest WARA OD NASZYCH DZIECI I WNUKÓW jesteśmy narodem mądrym z małym marginesem tęczowym

17 września, 14:50, Gość:

ty jesteś z niewielkim marginesem intelektu gamoniu jeden! Wróć tłumanie do szkoły chociaż dla ciebie to zbyt wiele tłumanie!

PROSTAKU ty nauki to tobie potrzeba lecz już za póżno LGBT margines społeczny !!!!!!!!!!!!!

G
Gość
17 września, 14:41, Gość:

Litwin gamoniu jeszcze raz będziesz mi wykrzywiał swój pysk obok ratusza zamiast zjechac do krawęznika to wyjdę z samochodu i Ci go wyprostuję padalcu.

17 września, 14:48, Kanalia:

spróbuj szczęścia cienki Bolku! Hahaha tylko żebyś się nie obesrał!

Chcesz ażebym Ci Twój pysk wytarł Twoim gównem? mam swój honor gówna nie ruszam ,bo śmierdzi na odległosc ,ale jak chcesz w pysk z liścia to zapraszam

D
Dome

Wychowałem się w Lęborku, gdy raczej ogólnie w leborskiej społeczności LGBT było uważane jako wynaturzenie i czyjas słabość. Mimo tego, że w strachu powtarzalem bezrefleksyjnie teksty szykanujące gejów i dla spokoju popieralem kolegów w ich homofobicznych zachowaniach, to mimo wszystko jestem biseksualny i żadna ideologia czy edukacja lub jej brak nie jest w stanie zmienic mojej orientacji. Teraz żałuję, że nie walczyłem o swoją tożsamość od początku, ale zwyczajnie się bałem, a brak edukacji seksualnej powodował, że czułem się gorszy bo nie mogłem być gejem czy bi bo to bee a hetero zwyczajnie nie byłem. Obojętnie co sobie radni uchwalą to chłopcy będą rodzić się gejami, dziewczynki lesbijkami, obie płci będą eksperymentować poznawać siebie bez znaczenia czy edukacja będzie w szkołach czy nie.. A z argumentem, że chce się uczyć dzieci masturbacji w szkole nie mam zamiaru dyskutować bo trzeba być naprawdę idiota żeby pomyśleć że taki cel ma edukacja seksualna.

G
Gość

WARA OD NASZYCH DZIECI I GEJOWSKIEGO ŚWIATOPOGLĄDU

G
Gość

PO i wszystko tęczowe

G
Gość
17 września, 13:13, Gość:

PO i wszytko jasne CIEMNOGRÓD

17 września, 14:49, Gość:

hahaha i pisze to PISowski gamoń nawiedzony lachociąg niedoszły ksiądz albo ministrant :) hihihih

Zal mi ciebie gościu

G
Gość
17 września, 4:53, Dziadek:

Rozumiem, że PO jest za promowaniem ideologii LPBT w Lęborku. Warto to nagłośnić! Przy okazji, jeżeli jakiś tęczowy "edukator" ośmieli się choćby spojrzeć w kierunku moich wnuków, to załatwię ten problem po staropolsku!

17 września, 10:50, Gość:

tak jest WARA OD NASZYCH DZIECI I WNUKÓW jesteśmy narodem mądrym z małym marginesem tęczowym

ty jesteś z niewielkim marginesem intelektu gamoniu jeden! Wróć tłumanie do szkoły chociaż dla ciebie to zbyt wiele tłumanie!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3