18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedstawiciele firmy wydobywającej gaz łupkowy, przedsatwili swoje plany

Robert Gębuś
Lane Energy przedstawiło plany, dotyczące wiosennych prac na wiertni w Łebieniu

Wizytę w Nowej Wsi Lęborskiej złożyli Tim Harding, specjalista d/s BHP i Ochrony Środowiska, Lane Energy, a także Piotr Talarek i Adrianna Siemionek, specjaliści PR.
Spotkanie dotyczyło najbliższych planów firmy. - Chodzi głównie o prace polegające na zmianie rur okładzinowych z większych na rury o mniejszej średnicy - mówi Tim Harding.
Te działania maja na celu zwiększenie ciśnienia wydobywającego się gazu. - W przypadku tego obiektu, planujemy eksploatację próbną, która zajmie 2 miesiące.

Czytaj również;Spotkanie w sprawie gazu łupkowego

Ma to na celu ocenę dalszej wydajności odwiertu - wyjaśnia Harding. - Liczymy że zmiana rur okładzinowych na rury o mniejszej średnicy spowoduje lepsze wyniki testów przepływu.
Przedstawiciele firmy zaprezentowali wyniki badań niezależnych ekspertów i akredytowane laboratoria, która monitorowała wpływ szczelinowania hydraulicznego na środowisko.

Czytaj również;wiertnia a jakość wody w Karlikowie

- Monitorowane były wody powierzchniowe i podziemne, hałas, wpływ na glebę - tłumaczył Harding. - Już teraz można powiedzieć, na podstawie wyników badań, że w tej chwili że prace nie spowodują zmian w lokalnym klimacie. Krótkotrwała obecność wiertni nie spowodowała również nieodwracalnych zmian w krajobrazie. Jedynie zdjęcie wierzchniej warstwy gleby spowodowało niewielki zmiany. Niedogodności związane z obecnością transportu ciężkiego, będą miały charakter przejściowy i odwracalny, w związku z tym eksperci stwierdzili, że nie będą mieli większego wpływu na bezpieczeństwo i zdrowie ludzi. Poinformujemy mieszkańców, kiedy ten ruch będzie największy.
Zdaniem przedstawicieli firmy, również nie ucierpi jakość wody. - Wyniki jednoznacznie wykazały, że woda gruntowa przed szczelinowaniem i po nie była może najlepszej jakości. Zawierała m.in. śladowe ilości metanu, ale nawet laboratorium odmówiło oznaczenia tego ze względu na jego niską zawartość. Jeśli chodzi o ujęcia wody również nie stwierdziliśmy, by nasze prace wpływały na jakość wody.

Czytaj również;https://lebork.naszemiasto.pl/strzeszewo-czy-znajda-gaz-lane-energy-przygotowuje-sie-do/ar/c8-1457875;Odwiert w Strzeszewie

Wśród pytań radnych i sołtysów, którzy byli obecni na sali pojawiły się także zapytania o tzw. płuczkę, która powstaje podczas szczelinowania hydraulicznego. Jak zapewniła firma, płuczka, która teraz magazynowana jest w otwartych zbiornikach, zostanie zutylizowana przez gdańskie firmy, które się tym zajmują. - W przyszłości będzie ona przechowywana przed utylizacją w zbiornikach zamkniętych - zapewnili przedstawiciele Lane Energy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto