Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożegnaliśmy Adama Buchowskiego, lęborskiego kronikarza filmowego

Red.
12 sierpnia Lębork pożegnał Adama Buchowskiego, lokalnego patriotę, pomysłodawcę lęborskiej telewizji i kronikarza miejskich wydarzeń na przestrzeni lat.

W ostatniej drodze Adamowi Buchowskiemu towarzyszyli najbliżsi, mieszkańcy miasta i burmistrz miasta Witold Namyślak i Alicja Zajączkowska, starosta lęborski

. - Był bardzo dobrym, życzliwym i spokojnym człowiekiem. Nie pamiętam, żeby on się denerwował

- wspomina Adama Buchowskiego Witold Namyślak, burmistrz Lęborka.

- Kiedy zakładał pierwszą telewizję w Lęborku i spotykaliśmy się przy tej okazji,zawsze roztaczał wokół siebie dobrą, przyjazna aurę. Zawsze był otwarty, przychylny, uśmiechnięty. Był też moim niedalekim sąsiadem. Znaliśmy się prywatnie, wielokrotnie rozmawialiśmy. Nieodżałowana strata, że odszedł. Za szybko.

Adam Buchowski urodził się w 1952 roku w Lęborku. Choć z zawodu był mechanikiem i karierę zaczynał od montowania urządzeń telekomunikacyjnych, swoją prawdziwą pasję odkrył pod koniec lat osiemdziesiątych, gdy ktoś przywiózł na rodzinną uroczystość kamerę wideo.

- Ojciec taty, a nasz dziadek był nauczycielem fizyki w Liceum Pedagogicznym, więc tata zawsze rozumiał fotografię i fascynowało go, jak powstaje obraz

-opowiada Marcin, najstarszy syn Adama. -

Kamera okazała się jednak jeszcze bardziej interesująca.

Po kilku latach amatorskich nagrań dla rodziny i znajomych, w 1997 roku Adam Buchowski zdecydował się na otwarcie lęborskiej telewizji: lokalnego programu telewizji kablowej, który był emitowany najpierw raz, a potem nawet trzy razy w tygodniu. Buchowski pojawiał się z kamerą na najważniejszych miejskich wydarzeniach, takich jak sesje Rady Miasta i Rady Powiatu, Maraton Ekologiczny im. T. Hopfera, Enklawa Malarzy, wernisaże w Muzeum w Lęborku czy Jarmark św. Jakuba.

- Pana Adama można było z kamerą zobaczyć wszędzie, na studniówkach, pielgrzymkach, a nawet kuligach

- wspominał go w trakcie ceremonii pogrzebowej ksiądz Krzysztof Węsierski, dawny wikariusz parafii NMP Królowej Korony Polskiej w Lęborku.

-Gdy pracował, cały czas dodawał otuchy innym i często żartował

Za swoją działalność telewizyjną i promowanie Ziemi Lęborskiej, w 2007 roku otrzymał nagrodę główną w kategorii „Produkt turystyczny Ziemi Lęborskiej w 2006 roku”, czyli tzw. statuetkę lęborskiego lwa.
Poza telewizją, Adam Buchowski był zaangażowany w społeczność lokalną: przez wiele lat był przewodniczącym Rady Rodziców w Liceum Ogólnokształcącym nr 2 w Lęborku. To m.in. dzięki jego staraniom szkoła otrzymała imię Karola Wojtyły oraz ręcznie haftowany sztandar.
Po 2008 roku, głównie z uwagi na stan zdrowia, Adam Buchowski wycofał się z regularnej działalności telewizyjnej, choć jeszcze długo brał aktywny udział w życiu miasta. Zmarł 10 sierpnia 2021 w rodzinnym domu, zostawiając pogrążoną w smutku rodzinę oraz archiwum kaset wideo z zapisem wielu lat historii miasta Lęborka.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto