Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjantki radziły seniorkom jak się chronić przed oszustami

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Policjantki z Lęborka spotkały się z seniorkami. Rozmawiały o zagrożeniach czyhających na osoby starsze ze strony oszustów oraz o innych niebezpieczeństwach, z którymi mogą spotkać się na co dzień w domu i na ulicy.

Policjantki, zajmujące się profilaktyką społeczną odpowiedziały na zaproszenie lęborskiego stowarzyszenia EDUQ do spotkania z seniorkami, by porozmawiać z nimi o zagrożeniach, na jakie narażone są starsze osoby.

-Stowarzyszenie EDUQ, jako partner projektu „Centrum usług Społecznych”, zajmuje się m.in. aktywizacją seniorów w życiu społecznym poprzez organizowanie różnego rodzaju szkoleń i warsztatów. Funkcjonariuszki chętnie włączyły się do tego przedsięwzięcia i w budynku byłego ZWAR-u przeprowadziły z seniorkami rozmowę na temat oszustw metodą „na wnuczka”, „na policjanta” i „na koronawirusa”

- informuje asp. Marta Szałkowska oficer prasowy Komendy Powiatowej policji w Lęborku.

- Nie zabrakło również tematu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i w sieci.

Policjantki przedstawiły sposób działania przestępców, którzy znanymi już powszechnie metodami „na wnuczka”, „na policjanta”, czy na „pracownika gazowni” wciąż oszukują osoby starsze i samotne, wyłudzając od nich pieniądze i inne wartościowe przedmioty. Zwróciły też uwagę na pojawiające się w ostatnim czasie próby oszustw „na koronawirusa”, gdzie przestępcy podszywając się pod członków rodziny, którzy rzekomo ciężko znoszą przebieg choroby „COVID-19”, proszą o finansową pomoc w kosztownym leczeniu.

Czytaj również:Oszust działał metodą "na policjanta"

Policjantki wyjaśniły jak ustrzec się przed fałszywymi ofertami i w jaki sposób nie dopuścić do utraty pieniędzy podczas transakcji on-line. Zaznaczyły by przed zawarciem każdej transakcji sprawdzić wiarygodność sprzedawcy, nie klikać w żadne linki, wiadomości i odnośniki niewiadomego pochodzenia i pod żadnym pozorem nie przekazywać danych dostępowych do rachunków bankowych. - Poprzez propagowanie bezpiecznych zachowań i i zapoznanie z mechanizmami działania przestępców, funkcjonariusze podnoszą poziom bezpieczeństwa oraz świadomości seniorów w zakresie zagrożeń, z jakimi mogą się spotka_ć - mówi asp. Marta Szałkowska- Policjanci podkreślają jednak, że metody się zmieniają, a oszuści szukają nowych, którymi próbują zmanipulować seniorów. Najważniejsze, by seniorzy stosowali zasadę ograniczonego zaufania, a kiedy ktoś żąda od nich pieniędzy, pochopnie ich nie przekazywali._

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto