Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podziel się życiem

Domninik Makurat
Fot. DM
Dar krwi jest darem szczególnie ważnym w okresie wakacji. Właśnie teraz jest ona najbardziej potrzebna

Rozpoczęły się wakacje. Jest jednak nie tylko czas wypoczynku, ale i okres, kiedy dochodzi do ogromnej ilości wypadków. Dla poszkodowanych osób potrzebne są duże ilości krwi.
Dodatkowo lekarze zwracają także uwagę na fakt, iż sporo krwiodawców wyjeżdża na urlopy i wakacje. Stąd ich apel, żeby oddać krew jeszcze na początku wakacji, co może uratować zdrowie i życie wielu osób.
Krew można oddawać także w Lęborku. Lokalny oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa mieści się przy ul. Węgrzynowicza 13 (w bocznej części szpitala). Aby móc oddać krew trzeba spełnić jednak pewne warunki: mieć od 18 do 65 lat i ważyć minimum 50 kilogramów. Krew może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet. Przerwa pomiędzy kolejnymi wizytami w centrum krwiodawstwa nie może być krótsza niż 2 miesiące.

Napadli z tulipanem
Otwarto trasę konną

- Samo pobranie krwi trwa około 15-20 minut, ale ten czas leci tak szybko, że wydaje się, że to zaledwie 5 minut - mówi Maciek z Lęborka. - Ukłucie igły to jak lekkie szczypnięcie. Nic nie boli. Panie pobierające krew są bardzo miłe. Jestem pewien, że moja przygoda z Honorowym Krwiodawstwem nie skończy się na jednym spotkaniu - śmieje się nastolatek.
W jaki sposób krew trafia później do potrzebujących?
- Po pobraniu krwi jest ona przewożona do Słupska, gdzie jest badana i oznaczana. Potem szpitale zakupują taką krew od RCK, kiedy brakuje danej grupy krwi w banku krwi w danym szpitalu - tłumaczy Barbara Lenard i dodaje: Krew po pobraniu może przeleżeć 42 dni.
Lekarze przekonują, że krew każdej grupy jest bardzo potrzebna. Jednak w najtrudniejszej sytuacji znajdują się posiadacze grupy "0" Rh+ i Rh-, gdyż ich krew może być oddana osobom, które posiadają pozostałe grupy, lecz gdy oni jej potrzebują, to mogą ją otrzymać tylko od osoby z taką samą grupą krwi. Dlatego osoby z taką grupą krwi są szczególnie poszukiwane.

Nietrzeźwy na rowerze
Przewoźnicy nie mają gdzie stać

Każdy, kto chce oddać krew musi pamiętać, żeby tego dnia, kiedy zamierza odwiedzić stację krwiodawstwa dobrze się wyspać oraz zjeść śniadanie. Po zarejestrowaniu, rozmowie z lekarzem, wypełnieniu ankiety i pobraniu próbki krwi - można oddać krew. Należy pamiętać o tym, aby tego dnia, kiedy oddaliśmy krew pić dużo płynów.
Każda osoba, która odda krew w stacji krwiodawstwa, może liczyć na dzień wolny od pracy, posiłek regeneracyjny w postaci ośmiu czekolad oraz zwrot kosztów dojazdu do najbliższej stacji.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto