Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Planszówka z bohaterami polskiego Państwa Podziemnego pomogła w omówieniu "Kamieni na szaniec"

opr.Rog.
Klasa VIIB SP Wicko uczestniczyła w cyklu zajęć poświęconych patriotyzmowi na przykładzie bohaterów „Kamieni na szaniec”. Ważnym elementem była gra planszowa przekazana bibliotece przez gdański oddział IPN.

To miało być zwykłe omówienie lektury obowiązkowej na lekcjach języka polskiego. Nic z tego! Klasa VIIB SP Wicko uczestniczyła w cyklu zajęć poświęconych patriotyzmowi na przykładzie bohaterów „Kamieni na szaniec”.

-Lekcje odbyły się w Bibliotece Szkolnej w Wicku, a prowadząca zajęcia polonistka Dorota Halas najpierw rozpoczęła spotkanie z młodzieżą od omówienia gry planszowej, którą biblioteka otrzymała dla miejscowych uczniów z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej

- mówi Magdalena Kubiak, bibliotekarka biblioteki szkolnej w Wicku.

- W historycznej planszówce wiodącymi postaciami byli wybrani działacze Polskiego Państwa Podziemnego, m. in. Tadeusz „Zośka” Zawadzki, a także Irena Sendlerowa z organizacji „Żegota” czy autor „Kamieni na szaniec”, Aleksander Kamiński.

Nie tylko omówienie cech charakteru Alka, Zośki i Rudego było celem uczestnictwa w tej grze. Ważne było, aby uczniowie umieli samodzielnie przytoczyć przykłady bohaterskich czynów ludzi z pokolenia Kolumbów, które pokazywały ich najwybitniejsze cechy w działaniach Małego Sabotażu, pracy organizacyjnej Polskiego Podziemia i w walce dywersyjnej z niemieckim okupantem.
Druga część zajęć to już przetarcie przed czekającym siódmoklasistów za rok egzaminem kończącym szkołę podstawową i wspólne omawianie plakatu do adaptacji filmowej „Kamieni na szaniec” w reżyserii Roberta Glińskiego - jako innego tekstu kultury, który może pojawić się na egzaminie klas ósmych. Ostatni kwadrans zajęć stał pod znakiem rozwiązywania w grupach i komentowania przykładowych zadań testowych, które w ubiegłych latach pojawiły się na egzaminach kończących podstawówkę i były poświęcone właśnie fragmentom „Kamieni na szaniec”.
Zajęcia polonistyczne o patriotyzmie z siódmoklasistami odbyły się w ramach innowacji pedagogicznej nauczycieli - humanistów, realizowanej w II semestrze roku szkolnego 2021/2022.
Organizatorkami zajęć z lekturą obowiązkową dla klasy siódmej w Bibliotece Szkolnej w Wicku były nauczycielki: Dorota Halas i Magdalena Kubiak.

(M.Kubiak)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto