MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Piotr Szwedowski nowym starostą malborskim. Rada Powiatu po pierwszej sesji w kadencji 2024-2029

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Rozpoczęła się nowa kadencja samorządu terytorialnego. 17-osobowa Rada Powiatu Malborskiego na sesji inauguracyjnej spotkała się w poniedziałek (6 maja). Podczas niej zapadły decyzje odnośnie obsadzenia najważniejszych funkcji. Nowym starostą został Piotr Szwedowski, a wicestarostą – Dariusz Rowiński. Na przewodniczącego Rady Powiatu wybrany został Andrzej Rychłowski, który – co jest nowością – będzie miał dwóch zastępców.

Nowa kadencja Rady Powiatu. Sesję prowadził były poseł

Inauguracyjną sesję Rady Powiatu Malborskiego do czasu wyboru przewodniczącego poprowadził jako przewodniczący senior (najstarszy wiekiem) Tadeusz Cymański - były poseł, europoseł i burmistrz Malborka.

- Moim zdaniem historia w jakimś sensie zatoczyła krąg. 34 lata temu, dokładnie pamiętam, bo to było w dzień moich urodzin, 6 czerwca byłem wybrany przewodniczącym Rady Miasta Malborka. Wtedy były takie czasy, że burmistrza wybierali radni i zostałem nim ja. Minęły 34 lata - wtedy miałem 35 lat, dzisiaj mam 69 - i tu, po drugiej stronie ulicy, placu Słowiańskiego, otwieram posiedzenie Rady Powiatu. Doświadczenie inne, ale mam też za sobą bardzo wiele historii, doświadczeń. Osiem lat jako burmistrz, a później wiele kadencji w Sejmie, Europarlament, no i tak przyszło w tym roku tutaj. Zwieńczenie to może złe określenie, ale jest to ciekawe dla mnie doświadczenie – powiedział nam Tadeusz Cymański z Prawa i Sprawiedliwości.

Były poseł dostał się do władz samorządu powiatowego, startując z okręgu nr 2 obejmującego wszystkie gminy oprócz miasta Malbork. Od lat jest mieszkańcem Malborka, ale pochodzi z Nowego Stawu.

Startowałem z tzw. obwarzanka i jestem wdzięczny wyborcom. Jestem jednym z 17 radnych. Jako PiS zanotowaliśmy skromny wynik, mamy trzech radnych. Sukces osiągnęło Razem dla Powiatu Malborskiego, ta grupa samorządowców z Nowego Stawu i Miłoradza, wprowadzili czterech radnych – to trzeba też pokazać i zobaczyć, że polityka w tym dużym znaczeniu, a w to cały czas byłem zaangażowany, tutaj trochę mniej znaczy. Nie jest takim balastem, nie jest przeszkodą, nie wyzwala aż tyle energii, chociaż nie do końca – mówi Tadeusz Cymański.

I raczej z tym „nie do końca” wiele osób bardziej by się zgodziło, bo polityka w mniejszej skali nadal jest polityką. Zwłaszcza gdy trzeba siąść do stołu i „rozrysować” sobie, kto z kim i dlaczego będzie rządził. Po decyzjach, które zapadły podczas inauguracyjnej sesji, widać, że w 17-osobowej Radzie Powiatu porozumienie zawarły na pewno trzy komitety: Koalicja Obywatelska (6 mandatów), Razem dla Powiatu Malborskiego (4 mandaty) i Lewica (2 mandaty).

Tadeusz Cymański na chwilę zajęte miejsce przy stole prezydialnym zwolnił innemu byłemu burmistrzowi Malborka (w latach 2006-2014), bo na przewodniczącego rady został wybrany Andrzej Rychłowski (KO). Po jego bokach jako dwoje zastępców zasiedli przedstawiciele Razem dla Powiatu: Agnieszka Tuńska-Jackowska i Marcin Szesza. Wybór dwóch wiceprzewodniczących kwestionował radny Krzysztof Grylak, uzasadniając, że w statucie powiatu jest mowa o „wyborze wiceprzewodniczącego”. Natomiast w opinii prawnika starostwa zapis zezwala na wybór więcej niż jednej osoby.

Prezydium rady i Zarząd Powiatu Malborskiego. Kogo wybrali radni?

Podczas pierwszej sesji radni wybrali też władzę wykonawczą. Nowym starostą został Piotr Szwedowski, dotychczasowy etatowy członek Zarządu Powiatu, który zastąpił Mirosława Czaplę żegnającego się z tą funkcją po blisko 18 latach.

Przyjmuję tę funkcję z wielką pokorą. Wiem, jakie wyzwanie nas czeka i ile pracy przed tą radą. Mam też nadzieję, że kadencja, którą rozpoczynamy, będzie kontynuacją tego, co najlepsze z lat poprzednich, a też jakąś poprawą tego, co niedomagało w przeszłości - stwierdził Piotr Szwedowski.

Nowy starosta, mówiąc o kontynuacji, przypomniał swoich poprzedników.

- Śp. Juliana Grzanko rozpoczął i zbudował powiatową administrację w czasie przemian demokratycznych. Wspominam też również nieżyjącego Czesława Kownackiego, który kontynuował to dzieło. Chciałbym pozdrowić pana starostę Waldemara Konopkę czy też obecnego tutaj mojego bezpośredniego poprzednika, Mirosława Czaplę, który najdłużej pełnił tę funkcję i czuję się zobowiązany powiedzieć, że najwięcej dobrego za jego czasów się stało. Ratunek dla szpitala, remont dróg, wiele inwestycji. To wielkie dzieła, nikt panu ich nie odbierze - mówił Piotr Szwedowski do Mirosława Czapli siedzącego tuż obok.

Po lewej Mirosław Czapla - były starosta, po prawej Piotr Szwedowski - nowy starosta.Radosław Konczyński

Znacznie większa odległość dzieliła obu samorządowców na liście KO w okręgu miejskim w ostatnich wyborach. Piotr Szwedowski dostał „jedynkę”, a Mirosław Czapla został „zesłany” na ostatnią, 12 pozycję. Mimo to, zdołał zebrać wystarczająco dużo głosów, by ponownie dostać się do rady.

Prawą ręką nowego starosty będzie osoba spoza Rady Powiatu. Podczas pierwszej sesji zdecydowaną większością głosów na to stanowisko został wybrany Dariusz Rowiński, radny miasta Malborka i kandydat na burmistrza w niedawnych wyborach. Chwilę wcześniej w poniedziałek złożył ślubowanie jako radny miejski w budynku po drugiej stronie ulicy, w sali posiedzeń magistratu. Wybór na stanowisko wicestarosty oznacza automatyczne wygaśnięcie mandatu. Kolejną personalną decyzją był wybór Marka Rukata na członka Zarządu Powiatu. To długoletni radny, wybierany do władz samorządu powiatowego od 2002 roku aż do tej chwili. W minionej kadencji był przewodniczącym Komisji Rewizyjnej.

Zgodnie ze statutem powiatu w obecnej formie, zarząd może być trzyosobowy, ale jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, mówi się o jego powiększeniu.

CZYTAJ TEŻ: Nowa Rada Powiatu Malborskiego. Wiadomo, komu przypadł mandat

Rada Powiatu Malborskiego na kadencję 2024-2029

Przypomnijmy, że tym razem do Rady Powiatu Malborskiego było trudniej się dostać, ponieważ decyzją komisarza wyborczego liczba mandatów została zmniejszona z 19 do 17. To wynik malejącej liczby mieszkańców w powiecie. Głosowanie odbyło się nie w trzech, jak do tej pory, tylko w dwóch obwodach.

Przypomnijmy, że w okręgu wyborczym nr 1 (miasto Malbork) mandat uzyskali:

  • Radosław Rabenda - KW Prawo i Sprawiedliwość – 1093 głosy,
  • Krzysztof Grylak - KW Prawo i Sprawiedliwość – 572 głosy,
  • Dariusz Duda - KKW Lewica – 669 głosów,
  • Piotr Szwedowski - KKW Koalicja Obywatelska – 887 głosów,
  • Beata Kacprowicz - KKW Koalicja Obywatelska – 630 głosów,
  • Andrzej Rychłowski - KKW Koalicja Obywatelska – 725 głosów,
  • Mirosław Czapla - KKW Koalicja Obywatelska – 574 głosy,
  • Agnieszka Tuńska-Jackowska - KWW Razem dla Powiatu Malborskiego – 652 głosy,
  • Małgorzata Tabor - KWW Razem dla Powiatu Malborskiego – 333 głosy,
  • Maria Seibert - KWW Porozumienie Społeczno-Samorządowe – 337 głosów.

W okręgu wyborczym nr 2 (pozostałe gminy) wybrani zostali:

  • Tadeusz Cymański - KW Prawo i Sprawiedliwość – 822 głosy,
  • Marek Rukat - KKW Lewica – 369 głosów,
  • Jolanta Szczypior - KKW Koalicja Obywatelska – 631 głosów,
  • Marcin Kwiatkowski - KKW Koalicja Obywatelska – 439 głosów,
  • Krzysztof Osijewski - KWW Razem dla Powiatu Malborskiego – 869 głosów,
  • Marcin Szesza - KWW Razem dla Powiatu Malborskiego – 488 głosów,
  • Sławomir Zirra – KWW Porozumienie Społeczno-Samorządowe – 285 głosów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto