Nasza Loteria

Park Chrobrego w Lęborku ma niewykorzystany potencjał. Tak chcą to zmienić

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Podczas trzymiesięcznej pracy zespół roboczy złożony z osób reprezentujących samorząd, biznes i organizacje pozarządowe zaprojektował zieloną innowację pn. "Park Chrobrego - nowe trasy edukacyjno-sensoryczne"
Podczas trzymiesięcznej pracy zespół roboczy złożony z osób reprezentujących samorząd, biznes i organizacje pozarządowe zaprojektował zieloną innowację pn. "Park Chrobrego - nowe trasy edukacyjno-sensoryczne" UM Lębork/Archiwum/Marcin Kapela
Lębork to jedno z sześciu pomorskich miast, które włączyło się w realizację projektu "Zielone Innowacje". Dzięki współpracy przedstawicieli samorządu, biznesu i organizacji pozarządowych powstał projekt mający za zadanie w sposób ekologiczny podnieść atrakcyjność Parku Chrobrego. Z inicjatywy Fundacji Inicjowania Rozwoju UP Foundation odbyło się w Gdańsku Pomorskie Forum Międzysektorowe, podczas którego podsumowano działania.

Podsumowanie projektu "Zielone Innowacje" w Gdańsku

17 października w Gdańsku, z inicjatywy Fundacji Inicjowania Rozwoju UP Foundation, odbyło się Pomorskie Forum Międzysektorowe. Podczas wydarzenia podsumowano działania z realizacji projektu "Zielone Innowacje", w ramach którego powstało sześć międzysektorowych zespołów w Gdańsku, Żukowie, Pruszczu Gdańskim, Kościerzynie, Malborku i Lęborku.

Natalia Siuda - Piotrowska jako prezes UP Foundation podzieliła się wnioskami z prowadzenia projektu, który zakłada połączenie międzysektorowej współpracy, działań proekologicznych i metodyki design thinking. Na bazie doświadczeń fundacji, opracowany zostanie model budowania dialogu społecznego i wdrażania zielonych innowacji. Aleksandra Markowska z Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni prezentowała pomysł jak zacząć współpracę na płaszczyźnie biznes - samorząd - NGO i razem projektować ekologiczne zmiany.

Pomysł na Park Chrobrego

Dobrymi praktykami z działań zespołu "Zielonych Innowacji" podzielili się także członkowie grupy z Lęborka -Katarzyna Majchrzak (Farm Frites Poland), Elżbieta Rekowska - Klassa i Janusz Pomorski (Urząd Miejski w Lęborku), Konrad Chmiel (Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Lęborska - Łeba) oraz Andrzej Sułkowski(Stowarzyszenie EDUQ).

Podczas trzymiesięcznej pracy zespół roboczy złożony z osób reprezentujących samorząd, biznes i organizacje pozarządowe zaprojektował zieloną innowację pn. "Park Chrobrego - nowe trasy edukacyjno-sensoryczne".

Atrakcyjność Parku Chrobrego dla mieszkańców i turystów podnieść ma budowa unikatowej trasy edukacyjno - sensorycznej oraz infrastruktury. Celem trasy jest wskazanie unikatowych cech i właściwości przyrodniczych Lęborka oraz pokazanie niezwykłych eksponatów muzeum w Wieży Ciśnień. Trasę wyznaczają dwa szlaki - Szklanej Ryby i Skarabeusza - wiodące do Ogrodu Niebieskiego Ptaka.

"Zielone Innowacje" w Lęborku projektowali:

  • Katarzyna Majchrzak - Farm Frites Poland,
  • Alina Szyjut - Lęborskie Towarzystwo Oświatowe,
  • Elżbieta Rekowska - Klassa - Urząd Miejski w Lęborku
  • Janusz Pomorski - Urząd Miejski w Lęborku,
  • Jarosław Litwin – Przewodniczący Rady Miejskiej w Lęborku,
  • Alina Fegler - Kotkiewicz - Stowarzyszenie Eduq,
  • Andrzej Sułkowski - mieszkaniec, aktywista, przedsiębiorca,
  • Marzena Engel - Regionalne Centrum Młodzieży,
  • Wojciech Kiedrowicz - Farm Frites Poland,
  • Alicja Krzyżanowska - Stowarzyszenie Eduq,
  • Aneta Gąska - Społeczne Liceum Ogólnokształcące,
  • Lucyna Dziecielska - mieszkanka, rolniczka, przedsiębiorczyni.

Park Chrobrego w Budżecie Obywatelskim 2024

Wypracowany w ramach "Zielonych Innowacji" pomysł został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego Lęborka na rok 2024. Zdobywając 391 głosów otrzymał dofinansowanie 200 tys. złotych w kategorii „Duże zadanie inwestycyjne”. Autorami projektu do BO pn. „Przygotowanie i wykonanie ścieżki dydaktyczno - edukacyjnej na terenie Parku im. B. Chrobrego” są związani z LOT „Ziemia Lęborska - Łeba” Konrad Chmiel, Jakub Rutkiewicz i Marcin Krzciuk.

Park Chrobrego znajduje się pod opieką konserwatora zabytków i samorząd Lęborka jest w trakcie opracowywania dokumentacji (inwentaryzacji) zasobów parku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wystawa Paraolimpijska w Lidzbarku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto