Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamiętacie te lęborskie zespoły? To kawał muzycznej historii miasta

opr.Rog.
E.Walkowska, O. Lipowska/FB/ ZPiT "Młodość"
Przypominamy lęborskie zespoły muzyczne sprzed lat. To była inna muzyka, inne czasy i inne zespoły. Pamiętacie je?

Na fotografiach uwieczniono m.in. Chór "Harmonia", zespół "Młodość", a także barwną Żakindę, czyli juwenalia w Lęborku, na których nie brakowało dobrej muzyki i zabawy.

Septymy-jeden z najciekawszych amatorskich zespołów rockowych

Zespół Septymy, jak podaje Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku, był najbardziej znanym i o największych osiągnięciach zespołem muzycznym w Lęborku lat 60. i początku 70. Działał przez 11 lat (1962-1973). Tworzyli go młodzi ludzie bez muzycznego wykształcenia, ale z ogromnym zapałem i chęcią grania. Zespół składał się z uczniów Liceum Ogólnokształcącego i Technikum Ekonomicznego w Lęborku i był oczkiem w głowie ówczesnej dyrektorki „ogólniaka” Zofii Witkowskiej, popularnie zwanej „Carycą” - wspomina Jerzy Dziedziński, gitarzysta basowy i wokalista „Septymów”. - To ona zachęciła uczniów do grania, a nawet opłaciła instruktora muzyki Jerzego Łuszcza1.
Grupa (jeszcze bez nazwy) początkowo występuje tylko na szkolnych zabawach oraz akademiach „ku czci”. Nowoczesne brzmienie powoduje, że uczniowie z aplauzem przyjmują ich występy. W zespole grają: Benedykt Willma - perkusja
Tadeusz Mazurkiewicz - fortepian
Adam Ostasz - saksofon
Bernard Sosnowski - gitara
Jerzy Mleczek - gitara
Jerzy Dziedziński - wokal, kontrabas (znaleziony przez woźnego na szkolnym strychu).
W 1963 r. staje się zespołem grającym przy klubie „Antyk” (więcej o klubie https://tiny.pl/whj4x) i przyjmuje nazwę „Septymy” (od nazwy funkcji muzycznej). Grupa gra nadal pod kierunkiem Jerzego Łuszcza i do repertuaru włącza utwory instrumentalne najpopularniejszych na świecie zespołów The Shadows, The Ventures, The Dakotas, wykonuje także przeboje The Beatles, The Roling Stones, The Animals, The Beach Boys, Czerwonych Gitar, Skaldów, Niebiesko-Czarnych, Czerwono-Czarnych, Czesława Niemena, Michaiła Burano, Piotra Szczepanika. W bogatym repertuarze mają także około 30 własnych utworów.
Jako formacja akompaniująca zespół wspiera lęborskie wokalistki: Ewę Kozłowską, Mariolę Grabowską, Ewę Kalińską, Trudę Stawinogę.
Młodzi muzycy zespołu „Septymy” i ich nowoczesna muzyka sprawiają że zmienia się wiek bywalców „Antyku”. Do klubu uczęszcza coraz liczniej młodzież szkolna, odchodzą starsi bywalcy. Szczególnie do gustu przypadają klubowiczom tzw. „Non-stopy”. W niedziele od godziny 15 do 18 grupa „Septymy” gra przeboje. Zabawa jest tak przednia, że na występy przyjeżdża młodzież nawet z Wejherowa i Gdyni.
Przez dziesięć lat istnienia przez zespół przewija się wielu lęborskich muzyków. W formacji występują m. in. Witold Gauza – kontrabas, Henryk Budkowski – saksofon; Andrzej Ślaski – perkusja; Bogdan Poeche – pianino, Tadeusz Niechciał - perkusja, Jerzy Łuszcz - pianino, organy, Andrzej Brauer - wokal.
Przez cały okres działalności „Septymy były określane w recenzjach prasowych jako jeden z najciekawszych zespołów amatorskich zespołów rockowych. Świadczą o tym nagrody zdobywane w przeglądach i na festiwalach muzycznych czy występy ze znanymi wokalistami np. na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Jerzy Dziedziński z sentymentem wspomina nagrodę otrzymaną w 1965 r. w Elblągu z rąk największego wówczas krytyka muzycznego w Polsce Romana Waschko.

Czytaj również:Lębork. Rzeczywistość PRL-u na fotografiach Archiwum Społecznego

Źródła:
„Septymy – polski bigbit i nie tylko” https://polskibogibtinietylko.blogspot.com
Kazimierz Steć „Międzyspółdzielniany Młodzieżowy klub Antyk w Lęborku. Wydarzenia z lat 1976-1982”.
L. i W. Siedlikowie, „Lębork na pięciolinii. Kronika muzyczna miasta”, Lębork 2010

Przypominamy także archiwalne zdjęcia chóru "Belferek", który w czerwcu obchodził swoje 35-lecie. Jednocześnie archiwum zachęca do przesyłania fotografii i dokumentów i tym samym współtworzenia archiwum na adres: [email protected] lub [email protected] albo telefonu: 694425813.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto