Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostatnie pożegnanie ks. prałata Kazimierza Klawczyńskiego na cmentarzu w Lęborku

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Kapłani, przyjaciele, bliscy i wierni towarzyszyli w ostatniej drodze księdzu prałatowi Kazimierzowi Klawczyńskiemu, wicekanclerzowi koszalińskiej kurii biskupiej i kapelanowi przy sanktuarium na Górze Chełmskiej. Pochodzący z Lęborka kapłan zginął tragicznie we Włoszech. Miał 63 lata.

Dwudniowe uroczystości pogrzebowe odbywały się w Koszalinie, gdzie sprawował posługę ks. prałat Kazimierz Klawczyński oraz w Lęborku, gdzie się urodził i wychował. Trumna z ciałem kapłana została wystawiona w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Koncelebrowanej mszy przewodził ks. biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, Edward Dajczak. Wspomniał drogę ks. prałata Kazimierza Klwaczyńskiego i podkreślił, że to nie jest jej koniec.

- Boża miłość jest silniejsza od naszych grzechów i od śmierci

- mówił podczas kazania ks. biskup Edward Dajczak.

- Ks. Kazimierz z kapłańskim oddaniem i gorliwością przez ostatnie lata posługiwał w naszym sanktuarium na Górze Chełmskiej, tam gdzie stanęły stopy św. Jana Pawła II. Ogarniając posługę ś.p. ks. Kazimierza: 63 lata- mówimy „mało”. Za mało. 37 lat kapłaństwa. Jego początki posługi, potem studia w Rzymie, powrót...był kapelanem wszystkich biskupów młodej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. I na koniec, będąc wicekanclerzem był kapelanem tej, która w dłoniach trzyma Jezusa i mówi: to jest nadzieja, której nikt pokonać nie może.

Ksiądz prałat Kazimierz Klawczyński spoczął na cmentarzu parafialnym w Lęborku.

Zobacz wideo:

Życiorys ks. prałata Kazimierza Klawczyńskiego

Kazimierz Klawczyński, s. Sylwestra i Lidii zd. Hildebrandt, urodził się 17 stycznia 1958 r. w Lęborku. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w Technikum Mechanicznym w Lęborku w październiku 1978 r. rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu. Święcenia diakonatu otrzymał 27 czerwca 1983 r., a święcenia prezbiteratu - 27 maja 1984 r. w Lęborku.
Po święceniach kapłańskich został skierowany do pomocy duszpasterskiej w parafii pw. św. Jadwigi w Białogardzie, a następnie Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słupsku. 25 sierpnia 1984 r. został mianowany wikariuszem w parafii pw. NMP Królowej Różańca Świętego w Słupsku. 16 czerwca 1985 r. został skierowany na studia specjalistyczne z zakresu duchowości na Wydziale Teologii Duchowości Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie z zamieszkaniem w Instytucie Polskim w Rzymie. Po powrocie ze studiów został mianowany (9 kwietnia 1991 r.) osobistym sekretarzem biskupa ordynariusza Ignacego Jeża oraz notariuszem Kurii Biskupiej w Koszalinie. Te funkcje pełnił przy wszystkich dotychczasowych biskupach koszalińsko-kołobrzeskich. 26 sierpnia 2009 r. został mianowany wicekanclerzem Kurii Biskupiej w Koszalinie. 5 czerwca 2015 r. został wyznaczony na delegata biskupa do prowadzenia spraw dotyczących nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych wobec małoletnich.
Ksiądz Klawczyński pełnił też funkcję adwokata przy Sądzie Biskupim Koszalińsko-Kołobrzeskim (od 11 sierpnia .2010 r.), kapelana sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej i Zwycięskiej Królowej z Szensztatu na Górze Chełmskiej w Koszalinie (od 18 lutego 2013 r.) oraz diecezjalnego duszpasterza Ruchu Szensztackiego (od 10 marca 2013 r.).
5 kwietnia 2000 r. Ojciec Święty Jan Paweł II obdarzył ks. Klawczyńskiego godnością kapelana honorowego, a w 2006 r. Ojciec Święty Benedykt XVI obdarzył go godnością prałata honorowego Jego Świątobliwości.

(źródło: gosc.pl)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto