Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Okulary nie będą już potrzebne? To możliwe! Krople do oczu mają poprawić wzrok i zwiększyć ostrość widzenia

Monika Góralska
Monika Góralska
Krople do oczu zwiększają ostrość wzroku i widzenie przedmiotów z bliska przy jednoczesnym zachowaniu ostrości widzenia obiektów w dali.
Krople do oczu zwiększają ostrość wzroku i widzenie przedmiotów z bliska przy jednoczesnym zachowaniu ostrości widzenia obiektów w dali. goodluz/123rf.com
Krople do oczu, które poprawiają wzrok bez okularów i zabiegów chirurgicznych? Brzmi nieprawdopodobnie, ale badania wyraźnie pokazują, że skutecznie zwiększają one ostrość wzroku. Wystarczy stosować je raz dziennie, aby pozbyć się okularów do czytania! Krople do oczu Vuity zostały zatwierdzone przez FDA i są już dostępne w sprzedaży na rynku amerykańskim. Być może niedługo dotrą również do Europy.

Okulary nie będą już potrzebne? Mają w tym pomóc krople do oczu

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła do użycia pierwsze w historii krople do oczu, które poprawiają ostrość wzroku u osób ze starczowzrocznością. Badania wykazały, że są one najbardziej skuteczne u osób w wieku 40-55 lat. Osoby te mogą pożegnać się z okularami do czytania. Nie będą musiały ich używać, stosując innowacyjne krople do oczu Vuity.

Czym jest starczowzroczność?

Starczowzroczność (tzw. presbiopia), czyli związane ze starzeniem się organizmu niewyraźne widzenie do bliży (obiektów w bliskiej odległości) jest częstą i postępującą chorobą oczu, dotykającą nawet osoby od 40. roku życia. Z wiekiem zmniejsza się elastyczność soczewki, która twardnieje i trudniej zmienia kształt. Powoduje to pogorszenie się zdolności oka do akomodacji, czyli dostosowywania przez oko ostrości wzroku w zależności od położenia przedmiotów w różnych odległościach. Starczowzroczność może zdiagnozować optyk lub okulista na podstawie podstawowego badania wzroku.

Zobacz także:

Jak działają krople do oczu poprawiające wzrok?

Badania wykazały, że już 15 minut po aplikacji krople do oczu Vuity zwężają źrenice, dzięki czemu poprawia się ostrość wzroku. Preparat poprawia widzenie do bliży przy jednoczesnym zachowaniu widzenia do dali. Efekt działania kropli utrzymuje się przez 6-10 godzin.

W badaniu nad skutecznością kropli do oczu Vuity (roztwór do oczu z 1,25 proc. chlorowodorku pilokarpiny) wzięło udział 750 osób ze starczowzrocznością w wieku od 40 do 55 lat. Połowa uczestników eksperymentu otrzymała krople Vuity, a reszta placebo. Badani zakraplali raz dziennie po jednej kropli do każdego oka. Po 30 dniach uczestnicy, którzy otrzymywali właściwy preparat, podczas badania wzroku mogli odczytać dodatkowe trzy linie na wykresie do badania ostrości wzroku.

„Zwężenie źrenicy rozszerza głębię ostrości, co pozwala na naturalne skupienie się na różnych zakresach” – powiedział dr George Waring, główny autor badania.

Krople do oczu Vuity dostępne są obecnie w USA i można je kupić jedynie na receptę. Za miesięczny zapas trzeba zapłacić ok. 80 dolarów. Koszt preparatu nie jest pokrywany przez ubezpieczenie zdrowotne. Na razie nie wiadomo, czy krople będą dostępne również w Europie.

Działania niepożądane kropli do oczu

Krople nie są uniwersalnym lekiem dla każdego i wykazują słabszą skuteczność u osób w wieku powyżej 65 lat. Nie zaleca się także ich stosowania podczas jazdy nocą lub wykonywania czynności przy słabym oświetleniu. Natomiast do rzadkich skutków ubocznych, które wystąpiły u mniej niż 5 proc. badanych, zaliczają się: bóle głowy i zaczerwienienie oczu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Okulary nie będą już potrzebne? To możliwe! Krople do oczu mają poprawić wzrok i zwiększyć ostrość widzenia - Strona Zdrowia

Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto