Od nowego roku podwyżki za śmieci w Lęborku, Łebie, Cewicach, Nowej Wsi i Wicku

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Marcin Kapela/Archiwum
Udostępnij:
Wraz z nadejściem nowego roku mieszkańców powiatu lęborskiego czekają mniejsze lub większe podwyżki za zagospodarowanie odpadów. Podwyżki samorządowcy tłumaczyli głównie podwyżkami podyktowanymi przez Zakład Zagospodarowania Odpadów w Czarnówku.

W Zakładzie Zagospodarowania Odpadów „Czysta Błękitna Kraina” w Czarnówku zagospodarowanie 1 tony odpadów zmieszanych wzrasta z 356 zł do 501 zł, odpadów biodegradowalnych z 66 zł do 105 zł, szkła z 11 zł do 50 zł, papieru z 11 zł do 60 zł, opakowań plastikowych ze 100 zł do 130 zł, wielkogabarytów z 350 zł do 600 zł.

LĘBORK
Od 1 stycznia 2022 r. mieszkańcy Lęborka muszą liczyć się z blisko 39 procentową podwyżką stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi - z 18 zł do 25 zł. Ci właściciele nieruchomości, którzy nie będą prowadzić selektywnej zbiórki, zapłacą już nie 36 zł, ale 50 zł.

O powodach tak dużej podwyżki powiedział na sesji Rady Miejskiej Jerzy Pernal, zastępca burmistrza Lęborka.

- Od 1 stycznia 2022 r. zwiększa się drastycznie koszt zagospodarowania odpadów na wysypisku w Czarnówku. Powodem są znacznie wyższe opłaty środowiskowe, znacznie wzrastają koszty zagospodarowania wyselekcjonowanych z odpadów plastiku, szkła i wielkogabarytów. To jest podstawowa przyczyna wzrostu opłat, które naliczamy mieszkańcom. Umowa na transport jest na dwa lata, dlatego nie zmienia się. Będzie identycznie jak w 2021 r. zakładając, że będzie taka sama ilość odpadów. Płacimy za tonę odebranych i przetransportowanych odpadów do Czarnówka.

W głosowaniu 11 radnych było za podwyżką, przeciw 6, wstrzymało się 3. Za podwyżką zagłosowali radni: Małgorzata Bresler, Zbigniew Cybula, Marcin Grudziński, Katarzyna Lipkowska, Jarosław Litwin, Lucjan Łaga, Halina Łukian, Artur Obolewski, Bogdan Oszmian, Krzysztof Siwka, Tomasz Sopyłło. Przeciw zagłosowali: Włodzimierz Klata, Łukasz Kuriata, Zbigniew Rudyk, Jarosław Walaszkowski, Radosław Zimnowoda, Leszek Leciejewski. Wstrzymali się od głosu Małgorzata Biela, Krzysztof Świątczak i Bogdan Libich. Nieobecna była Bożena Pobłocka.

4 zł za mieszkańca wynosi zwolnienie za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady w kompostowniku przydomowym.

Ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości dokonuje się w oparciu o liczbę mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Problem w tym, że liczba mieszkańców według deklaracji śmieciowych na koniec 2020 r. to 28 572 osoby, a na 30 września 2021 r. to 28 331 osób. Różnica z danymi Urzędu Stanu Cywilnego wynosi 4337 osób.

Nowelizacja ustawy o gospodarce odpadami pozwala na korzystanie przez pracowników urzędu z wszystkich innych rejestrów informacji, które są na terenie urzędu dla zweryfikowania tych informacji.

ŁEBA
W Łebie, jako jedynej z naszych gmin, ustala się stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi według 1m3 zużytej wody. Od stycznia do marca 2021 r. ta stawka wynosiła 8,20 zł/1 m3 a od kwietnia do grudnia 9,00 zł/1 m3.
Na wniosek Rady Miasta 29 listopada na sesji zmieniono proponowaną stawkę opłaty na 11,00 zł/1m3 zużytej wody.

W przypadku braku wodomierza lub nieruchomości dla których brak jest danych dotyczących ilości zużytej wody przyjęto zużycie 3,00 m3 miesięcznie na jedną osobę.

Jeżeli właściciel nieruchomości nie zbiera odpadów w sposób selektywny, to przyjęto opłatę w trzykrotnej wysokości stawki, tj. 33,00 za 1m3 zużytej wody.

CEWICE
Od 1 marca 2021 r. stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosiła 26 zł miesięcznie od mieszkańca. Jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełniał obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, to płacił 52 zł miesięcznie od mieszkańca.

Po podwyżce, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 r. opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi wzrośnie do 30,00 zł miesięcznie.

Jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, to
zapłaci 60,00 zł miesięcznie.

W wysokości 2 zł zwalnia się z opłaty tych właścicieli nieruchomości, którzy kompostują bioodpady.

NOWA WIEŚ LĘBORSKA
Na nadzwyczajnej sesji Rady Gminy wójt Zdzisław Chojnacki zaproponował 30,00 zł miesięcznie od mieszkańca, który segreguje odpady i 90 zł od tego, który tego nie robi. Obecnie mieszkańcy płacą odpowiednio 20,50 zł i 41 zł, zatem podwyżka jest znacząca.

- Sumę, jaką powinniśmy uzyskać z wpłat, musimy odebrać od mieszkańców. Nie możemy doprowadzić do takiej sytuacji, jak mamy w tym roku, że w budżecie może nam zabraknąć 250-300 tys. zł. To jest konsekwencja zbyt niskich, tegorocznych stawek

- uzasadniał na sesji nowy wójt.

Nowe stawki przeszły większością 8 głosów. Za ich wprowadzeniem głosowali radni: Krystian Chrzanowski, Ludwika Darznik, Katarzyna Frankowska - Kręcisz, Rafał Gajewski, Zdzisław Korda, Marek Malinowski, Urszula Sech i Monika Włusek. Przeciwko zagłosowali Roman Downar - Zapolski i Marian Syldatk. Marek Baranowski, Renata Palczewska i Ireneusz Radtke wstrzymali się od głosu. Na sesji nie było Andrzeja Florczyka i Radosława Wiśniewskiego.

Radni przegłosowali też wniosek radnej Urszuli Sech o podniesieniu do 15 procent zwolnienia z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady w kompostowniku przydomowym. W tym głosowaniu 6 radnych było za (Baranowski, Downar - Zapolski, Gajewski, Palczewska, Sech, Syldatk), 5 przeciw (Darznik, Frankowska - Kręcisz, Malinowski, Korda, Włusek), wstrzymali się Chrzanowski i Radtke.

WICKO
Od dnia 1 stycznia 2021 r. wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosi 20,50 zł miesięcznie od mieszkańca. Od stycznia będzie to 29,50 zł.

Jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, to zapłaci 88,50 zł.

2 zł za mieszkańca wynosi zwolnienie, jeżeli bioodpady są kompostowane.

Za odpady powstające na nieruchomościach, na których znajdują się domki letniskowe i inne nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno - wypoczynkowe opłata wynosi 191,90 zł za rok (obecnie 169,00 zł). Jeżeli właściciel nieruchomości nie prowadzi selektywnej zbiórki, to zapłaci 575,70 zł raz w roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sukces Pisany Szminką już po raz 13.

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie