Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe rozkłady jazdy PKS-u w powiecie lęborskim. Lepsza rewolucja czy ewolucja?

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Słupski PKS zwiększył liczbę kursów w powiecie lęborskim, wprowadził numerację linii i czytelne rozkłady jazdy. Spółka nazywa to rewolucją, a tymczasem powiat wolałby ewolucję, polegającą na pozostawieniu starego rozkładu jazdy uzupełnionego o dodatkowe kursy i linie. Ostatecznie jednak zdecydowano się sprawdzić działanie nowego rozkładu jazdy wprowadzonego przez PKS.

Nowy model komunikacji słupskiego PKS na terenie powiatu lęborskiego działa od 1 lutego 2021 roku. To wynik nowej umowy podpisanej z powiatem lęborskim, który przekazał do obsługi PKS-owi dofinansowanie także na ponad 400 tys. wozokilometrów, czyli ok. 1,2 mln zł z 2 mln zł otrzymanych do rozdysponowania przez Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Rewolucja czy ewolucja?

Spółka podkreśla, że zmiany są rewolucyjne i wyłącznie pozytywne.-Polegają na zwiększeniu liczby kursów na obecnie obsługiwanych 7 liniach komunikacyjnych, modyfikacji części tras linii autobusowych, wprowadzeniu numeracji linii, uproszeniu rozkładów jazdy, likwidacji nieczytelnych oznaczeń - legend a także wprowadzeniu nowych, czytelnych tabliczek z rozkładami jazdy, systematycznym kierowaniu na linie nowszego taboru i wprowadzenie gdzie się da cyklicznego rozkładu jazdy o stałych końcówkach minut- wymienia szefostwo spółki PKS Słupsk.
Ta rewolucja, jak twierdzi wicestarosta Edmund Głombiewski, nie wszystkim się spodobała i powiat zasugerował spółce by zamiast modyfikacji, tylko poszerzono tylko stary rozkład jazdy, do którego mieszkańcy byli przyzwyczajeni. Jednak zdaniem prezesa słupskiego PKS-u, trzeba dać szansę nowym rozwiązaniom.

- Mieliśmy tylko pojedyncze uwagi co do tego rozkładu, ale my zaspokajamy potrzeby zbiorowe

- mówi Piotr Rachwalski, prezes PKS.

- Ten rozkład jest lepszy, jest większa liczba połączeń i powrotu do starego rozkładu już nie przewidujemy. Oczywiście rozkład jazdy nie jest rzeczą sztywną, ale trzeba dać mu szansę. Od marca wejdą też kursy innych przewoźników, które uzupełnią ofertę przewozową na terenie powiatu.

Co z kursami do Oskowa

Ta argumentacja trafiła do przekonania władz powiatu i autobusy słupskiego PKS-u będą jeździły według nowego rozkładu jazdy. Rozważane są jednak sugestie pasażerów.

.- Postanowiliśmy dać szansę temu rozkładowi i jeśli zachodzi potrzeba indywidualnie rozpatrujemy uwagi pasażerów

- mówi Edmund Głombiewski, wicestarosta lęborski.

-Jest problem z Oskowem, ponieważ inni przewoźnicy niż PKS ograniczyli wykonywane tam kursy. PKS uruchomił tam co prawda kursy, ale tylko dwa. Mamy jednak informację, że jeżdżą tam tylko 2 osoby i trudno uruchomić w tej sytuacji dodatkowe kursy.

Edmund Głombiewski dodaje, że rozmawia z gminą Cewice, by obsłużyły Oskowo autobusy, które dowożą dzieci do szkół i zabierały też pasażerów z Oskowa do Cewic. - Teraz jednak sytuacja nie jest normalna, szkoły jeszcze nie działają. Ustaliliśmy z wójtem Cewic, że wrócimy do rozmowy, kiedy sytuacja się unormuje - mówi Głombiewski.

Nowe numery autobusowych linii PKS w powiecie lęborskim:
290-LĘBORK - UNIESZYNO – CEWICE
291- LĘBORK – NOWA WIEŚ LĘB. – STRZESZEWO
292-LĘBORK – RYBKI - SKRZESZEWO
293-LĘBORK – WICKO - KRAKULICE
294-LĘBORK – BĄSEWICE
295-LĘBORK – JANOWICE przez Czarnówko i Redkowice
296- LĘBORK – CEWICE – SIEMIROWICE/PRZERYTE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto