Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowcy zbadają stan jeziora Lubowidzkiego, w tym jakość wody

Marcin Kapela
Marcin Kapela
W efekcie prac badawczych powstanie opracowanie naukowe, które stanowić będzie jednocześnie raport o aktualnym stanie akwenu, co może okazać się kluczowe przy ubieganiu się o środki zewnętrzne.
W efekcie prac badawczych powstanie opracowanie naukowe, które stanowić będzie jednocześnie raport o aktualnym stanie akwenu, co może okazać się kluczowe przy ubieganiu się o środki zewnętrzne. Archiwum Polska Press
Naukowcy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy rozpoczęli badania środowiskowe jeziora Lubowidzkiego. To efekt zawartego w marcu br. porozumienia o współpracy pomiędzy bydgoską uczelnią a Gminą Nowa Wieś Lęborska, Gminą Miastem Lębork, Gminą Łęczyce i Powiatem Lęborskim, które finansują badania. Raport o aktualnym stanie jeziora może okazać się kluczowym przy ubieganiu się o środki zewnętrzne.

Początek badania jeziora

Rozpoczęte przez naukowców badania są następstwem zawartego w marcu br. porozumienia zainicjowanego przez gminę Nowa Wieś Lęborska między tym samorządem, Gminą Miastem Lębork, Gminą Łęczyce, Powiatem Lęborskim a Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Porozumienie zakłada wzajemne wsparcie merytoryczne i organizacyjne oraz współdziałanie i wzajemną pomoc w pozyskiwaniu grantów krajowych i zagranicznych na rekultywację jeziora. Kosztem badań - 59 400 zł - samorządy podzielą się po równo.

Zakres badań

Wszystkie prace są zgodne z zapisami Ramowej Dyrektywy Wodnej. Badania, którymi kieruje dr Krystian Obolewski, kierownika Katedry Hydrobiologii UKW, obejmują:

  • poznanie kondycji biotopu i struktur biocenoz wodnych
  • ustalenie jakości wód i osadów dennych
  • ustalenie składu jakościowo - ilościowego: makrofitów, planktonu, peryfitonu trzcinowego i bentosu
  • pomiary hydrologiczne obejmujące ustalenie bilansu wodnego jeziora
  • pomiary limnologiczne dotyczące opracowania aktualnego planu batymetrycznego zbiornika, czyli ukształtowania dna jeziora

Powstanie raport o stanie jeziora

W efekcie prac badawczych powstanie opracowanie naukowe, które stanowić będzie jednocześnie raport o aktualnym stanie akwenu, co może okazać się kluczowe przy ubieganiu się o środki zewnętrzne.

Nowa perspektywa finansowa środków zewnętrznych na lata 2021 - 2027 i priorytety zapisane w dokumentach strategicznych Unii Europejskiej, Rządu RP i Województwa Pomorskiego w kwestii „bioróżnorodności i zachowania przyrody” stwarzają szansę na wdrożenie kosztownych działań zatrzymujących postępujący proces eutrofizacji jeziora Lubowidzkiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto