Nadkomisarz Adam Thiel o okupionej dużym cierpieniem drodze po złoty medal igrzysk

Marcin Kapela
Policja/insp. Tomasz Kubicki
Nadkomisarz Adam Thiel z Komendy Powiatowej Policji w Lęborku reprezentował Polskę w XIX Światowych Igrzyskach Służb Mundurowych. W Rotterdamie naczelnik Wydziału Prewencji zdobył w parze z podinspektorem Maciejem Wojciechowskim (WSPol w Szczytnie) złoty medal drużynowo w biegu przełajowym na 10 km. Teraz opowiada nam, jak wyglądała droga po złoto i jakim cierpieniem okupił swój sukces.

Przez 8 dni 8 tys. funkcjonariuszy różnych formacji z ponad 60 krajów świata rywalizowało w Rotterdamie o medale w zakończonych 31 lipca XIX Światowych Igrzyskach Służb Mundurowych. W skład reprezentacji polskiej Policji weszli: młodszy aspirant Anna Ficner (KWP we Wrocławiu), inspektor Tomasz Kubicki (KWP w Opolu), podinspektor Maciej Wojciechowski (WSPol w Szczytnie) oraz nadkomisarz Adam Thiel (KWP w Gdańsku).

Światowe Igrzyska Policjantów i Strażaków rozgrywane są w nieparzystych latach, w dwuletnim cyklu. Przez pandemię, tegoroczne w Rotterdamie zostały przeniesione z 2021 roku.

- Z uwagi na to, jak również w związku z innymi okolicznościami, w obecnym roku bardzo mało trenowałem, wobec czego nie planowałem startu w Rotterdamie

- przyznaje Adam Thiel.

- Na początku lipca zadzwonił inspektor Tomasz Kubicki, kierownik reprezentacji lekkoatletycznej przy Komendzie Głównej Policji i zaproponował start. Tłumaczyłem, że nie jestem "w treningu" i nie planowałem żadnych startów w tym roku.

Kierownikowi reprezentacji udało się jednak nakłonić lęborskiego policjanta do startu.

- Namówił mnie wskazując, że kolega z reprezentacji Maciej Wojciechowski jest w bardzo dobrej formie, wobec czego mamy szansę na osiągnięcie dobrego wyniku w drużynie. Maciej rzeczywiście udowodnił bardzo dobre przygotowanie, wygrywając indywidualnie bieg przełajowy. Ja tym razem niestety indywidualnie nie osiągnąłem sukcesu, jednak mój wynik tak, jak przewidywał kierownik reprezentacji, pozwolił na zwycięstwo również drużynowo.

Adam Thiel przyznaje, że start bez specjalnych przygotowań kosztował go wiele wysiłku.

- Trasa nie należała do łatwych. Dwie pętle pięciokilometrowe, a na każdej z nich trzy wymagające podbiegi. Wydawało mi się, że moje cierpienie nie ma końca. Jednakże mając świadomość, że nie biegnę tylko dla siebie, że liczy na mnie jeszcze kolega, wyzwalałem w sobie resztki sił i woli, aby go nie zawieść. Można powiedzieć, że biegłem bardziej mentalnie niż fizycznie. Dlatego bardzo się cieszę z końcowego wyniku. Raz, że nie zawiodłem kolegi, a po drugie, to kolejne igrzyska z medalem.

To był już dziewiąty medal utytułowanego zawodnika w igrzyskach służb, choć tym razem nie za indywidualne osiągnięcie. Na ścieżkę indywidualnego sukcesu w tej światowej imprezie Thiel zamierza wrócić już wkrótce.

- Startem w Rotterdamie zmotywowałem się do przyszłorocznych igrzysk, które to odbędą się w Winnipeg w Kanadzie. Mam plan przygotować się do nich już w należyty sposób. Tak, jak to bywało na poprzednich latach, kiedy to w przygotowaniu pomagała mi firma Farm Frites Poland SA, za co chciałem im w tym miejscu bardzo gorąco podziękować. Ich wsparcie przełożyło się na 5 medali, w tym 3 złote. Mam nadzieję, że tym razem uda mi się wywalczyć "coś" indywidualnie.

W Rotterdamie w 8 startach polscy policjanci wywalczyli 7 złotych medali. Młodszy aspirant Anna Ficner (KWP we Wrocławiu) zdobyła złoto w biegu przełajowym na 5 km i biegu po schodach (44 piętra w czasie 5:09 s, jest aktualną mistrzynią Europy i Polski w tej konkurencji). Podinspektor Maciej Wojciechowski (WSPol w Szczytnie) wywalczył złoty medal indywidualnie w biegu przełajowym na 10 km oraz drużynowo z Adamem Thielem, indywidualnie w biathlonie oraz w drużynie z Tomaszem Kubickim, który również wywalczył złoto indywidualnie w biathlonie.

Warto przypomnieć, że w 2019 r. Adam Thiel wrócił do Lęborka z trzema złotymi medalami XVIII Światowych Igrzysk Policjantów i Strażaków. W Chinach policjant z Lęborka złote krążki zdobył w biegu przełajowym na 10 kilometrów, 3000 metrów z przeszkodami i na 1000 metrów.

Multimedalista z lęborskiej komendy
Adam Thiel biega, zdobywa medale od 1993 roku. Obecnie w Komendzie Powiatowej Policji w Lęborku zajmuje stanowisko Naczelnika Wydziału Prewencji. Mimo trudnej i wymagającej służby znajduje czas na codzienne treningi i zdobywanie wielu złotych medali m.in. w Mistrzostwach Polski Policjantów w maratonach, półmaratonach i na dystansie 10 km. W 2010 roku Thiel zdobył wicemistrzostwo Polski w biegu na 100 km, startował też w biegach poza granicami kraju. W 2001 i 2008 roku w Mistrzostwach Świata na Węgrzech (Budapeszt i Siofok) zdobył 2 miejsce w klasyfikacji drużynowej. Jest również brązowym medalistą w klasyfikacji indywidualnej Mistrzostw Europy w Atenach (2002 r.), gdzie wywalczył również 1 miejsce.

W klasyfikacji drużynowej, w Fairfax w Stanach Zjednoczonych, podczas Igrzysk Służb Mundurowych, zajął drugie miejsce w klasyfikacji indywidualnej i pierwsze w drużynowej na dystansie 10 km w przełajach.

25 czerwca 2018 r., w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie Adam Thiel otrzymał srebrną odznakę sprawności fizycznej od Komendanta Głównego Policji za znaczące sukcesy w uprawianych dyscyplinach. Trofea zwycięzcom w imieniu Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka wręczyli: mł. insp. Dorota Pater - Naczelnik Wydziału Prezydialnego Gabinetu Komendanta Głównego Policji , insp. Tomasz Kubicki- Kierownik Reprezentacji Lekkoatletycznej Komendanta Głównego Policji oraz nadkom. Krzysztof Sowiński, Z-ca Dowódcy Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji BOA.