Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy chcą rekompensaty od składowiska śmieci

Robert Gębuś
Mieszkańcy chcą rekompensat od składowiska odpadów
Mieszkańcy chcą rekompensat od składowiska odpadów fot.el
Mieszkańcy chcą rekompensaty od składowiska odpadów w Czarnówku. Domagają się m.in. obniżenia podatku śmieciowego ze względu na bliskość wysypiska.

Mieszkańcy chcą rekompensaty od składowiska śmieci w Czarnówku. Pod protestem w tej sprawie podpisało się ponad sto osób. Mieszkańcy Czarnówka i okolic buntują się nie tylko przeciwko podwyżkom opłat za śmieci. Uważają, że zostali oszukani przez władze gminy, które obiecały im korzyści w zamian za ich zgodę na lokalizację w Czarnówku składowiska.
Podpisy zebrali po podwyżce podatku śmieciowego w gminie z 6 do 7 zł za odpady segregowane i z 11 do 14 zł za odpady niesegregowane. -Już w 2013 roku organizowaliśmy podobny protest, ale wójt to zlekceważył - mówi Łukasz Maszota, organizator protestu w którym czytamy: „W momencie powstawania i ustalania lokalizacji inwestor i Urząd Gminy obiecywali mieszkańcom gminy darmowy dostęp do wysypiska. Po wprowadzeniu stosownej zgody z upływem czasu zaczęto wprowadzać opłaty, a potem je podwyższać.”

Protestujący domagają się obniżenia, bądź likwidacji opłaty śmieciowej.- Żyjemy na ekologicznej bombie - tłumaczyli mieszkańcy podczas spotkania rady sołeckiej Czarnówka i Kanina. - Pamiętamy, kiedy obiecywano nam inwestycje, za zgodę na lokalizację wysypiska w Czarnówku, udogodnienia. Mamy tylko smród i rozjeżdżone drogi. Skoro składowisko wypracowuje zyski, to część z nich powinno przeznaczać np. na inwestycje czy ulgi dla mieszkańców - uważają. Andrzej Fierka, sołtys Czarnówka w 2011 roku upomniał się o konkrety ze strony składowiska, w tym zatokę autobusową, chodnik, remont drogi, czy organizację imprez kulturalnych. - Nic z tego nie zostało wykonane - mówi Fierka. - Są za to choroby dróg oddechowych i zachorowalność na raka jedna z najwyższych w Polsce.
Radna Renata Palczewska gminy Nowa Wieś Lęborska wskazała też na wysokie koszty funkcjonowania systemu. - Mamy wysypisko najbliżej, śmieci powinny być dużo tańsze- mówi.

Czytaj również:W glebie w pobliżu wysypiska jest rtęć

W opinii wójta, obniżenie opłat za śmieci dla części mieszkańców jest niezgodne z prawem. - Nie pozwala na to ustawa i RIO nie przepuściłaby takiej uchwały - mówi Ryszard Wittke, wójt gminy Nowa Wieś Lęborska. - Gdyby składano jakieś obietnice, czy zobowiązania, byłby na to dokumenty.

Czytaj również:Sprawa nieprawidłowego składowania śmieci może trafić do prokuratury

Wójt dodaje również, że w ramach rekompensaty miasto nie występuje do gminy o dofinansowanie do komunikacji publicznej. - Płacimy 4,30 za dojazd 1 km do Lęborka autobusem miejskim. To jest ta ulga? - oburza się Renata Palczewska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto