Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej buduje drugi kocioł na biomasę. Zostanie oddany do użytku w 2023 roku

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Udostępnij:
Lęborskie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej za blisko 13,5 mln zł wymienia jeden kocioł węglowy na kocioł wodny z ekonomizerem zasilany biomasą o mocy 5,1 MW, wyposażony w układ oczyszczania spalin oparty na elektrofiltrze wraz z kompletnym wyposażeniem i infrastrukturą towarzyszącą.

To będzie drugi kocioł na biomasę w lęborskim MPEC. Inwestycja do której ok. 4,6 mln dołoży Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, finansowana w głównej mierze ze środków MPEC-u. Ma ona wpisywać się w zieloną transformację, zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Niższa emisja CO2 to mniejszy wydatek na zakup praw do jego emisji

. - Energia raczej nie będzie taniała, ale ta inwestycja ograniczy skalę wzrostu cen

- mówi Mariusz Hejnar, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Lęborku.

- Z tego co obecnie się słyszy, wszystkie te działania związane ze wzrostem cen mają nauczyć ludzi oszczędzania energii i korzystania z odnawialnych źródeł.

Kotły na biomasę produkują prąd a poza sezonem grzewczym zaspokajają zapotrzebowanie na ciepłą dla miasta. Natomiast w sezonie grzewczym wciąż pracują kotły węglowe, dlatego MPEC musi zmagać się z szalejącymi na giełdach cenami uprawnień do emisji dwutlenku węgla. W 2019 roku przedsiębiorstwo wydało na nie milion złotych uzyskane z dochodów majątkowych. Dzięki kotłom na biomasę MPEC będzie kupował ich mniej, ale to wciąż duże obciążenie. Obecnie uprawnienia do emisji CO2 na giełdzie kosztują ok. 79 euro za tonę.

- Do tej inwestycji angażujemy własne środki i w tej chwili to trudne zadanie. Pomimo inwestycji w źródła odnawialne, musimy obsługiwać zakupy praw do emisji dwutlenku węgla i nie mamy z tego tytułu ulg czy bonifikat w zakupach

- mówi Mariusz Hejnar.

- Dla takich małych przedsiębiorstw jak nasze to są potworne ceny.

To odbija się na rachunkach za ogrzewanie. W październiku 2021 roku cena za ciepło dostarczane przez MPEC do mieszkań w Lęborku wzrosła o ok. 22 proc. i można być pewnym, że to nie koniec podwyżek.

- Ceny taryf z pewnością się zmienią. Obecnie są problemy nawet z dostawami węgla i mówi się, że jego cena rośnie z 400 do nawet 600-700 zł za tonę

- mówi Hejnar.
Termin oddania drugiego kotła do użytku przewidziany jest w maju 2023 roku. Wraz z wymianą starego kotła teren zostanie na nowo zagospodarowany a istniejące elementy na terenie inwestycji zdemontowane.
Elektrociepłownię zasilaną biomasą otwarto w Lęborku 2 czerwca 2016 roku na terenie kotłowni rejonowej KR-1 przy ul. Traugutta. Oprócz produkcji ciepła zakład produkuje też prąd elektryczny. Do zasilania wykorzystywane są m.in. odpady drzewne, kupowane u lokalnych dostawców. Budowa elektrociepłowni kosztowała ok. 40 mln zł i otrzymała 85- procentowe dofinansowanie w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Otyły jak...Włoch?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie