Lęborski szpital planuje utworzenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Archiwum/R.Gębuś
Udostępnij:
Lęborski szpital planuje utworzenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla pacjentów, którzy po zakończeniu leczenia szpitalnego wymagają długoterminowej i całodobowej opieki medycznej. Samorząd powiatu lęborskiego złoży wniosek o dofinansowanie inwestycji z Polskiego Ładu. Inwestycja kosztowałaby ok. 22 mln zł przy 85-procentowej dotacji.

W założeniu Zakład Opiekuńczo- Leczniczy w Lęborku ma liczyć 35 łóżek w pełni przystosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych wraz z zapleczem diagnostyczno-zabiegowym, rehabilitacyjnym, pomieszczeniami dla potrzeb prowadzenia psychoterapii i terapii zajęciowej, salą pobytu dziennego oraz pomieszczeniami przeznaczonymi dla celów administracyjnych. To będzie wiązało się z przebudową części szpitalnych oddziałów a co za tym idzie z kosztami, na które samorząd powiatu lęborskiego, organ prowadzący dla SPS ZOZ, chce pozyskać środki w kolejnej edycji Polskiego Ładu.

-Chcemy złożyć wniosek do następnej edycji Polskiego Ładu m.in. na Zakład O-L i przystosowania szpitala do wprowadzenia ZOL-u

- mówi Alicja Zajączkowska, starosta lęborski.

- Obecnie nie mamy tam miejsca. Planujemy przebudowę i nadbudowę jeszcze jednego piętra i przeniesienie oddziałów dziecięcego i położniczego tak by były w jednym ciągu. Wówczas ZOL powstałby na miejscu oddziału dziecięcego.

Starostwo liczy na środki z Polskiego Ładu

Według wstępnych kalkulacji utworzenie ZOL w wariancie "bogatszym" m.in. z modernizacją apteki,infrastruktury sanitarnej, rozbudową systemu energetycznego i systemu wind ma kosztować ok. 22 mln zł, z czego 15 proc. dokłada powiat lęborski ze środków własnych, a reszta finansowana jest w ramach Polskiego Ładu.

- Wstępnie kalkulacja na 22 mln ale jest ona wariantowa

- podkreśla starosta

.- Te główne rzeczy dotyczące funkcjonowania ZOL-u możemy zmieścić w mniejszej kwocie.

Powiat przygotowuje wnioski do drugiej edycji Polskiego Ładu, które mogą być składane do 15 lutego. Inwestycja zyskała pozytywną opinię wojewody. Starosta podkreśla, że budowa ZOL wypełni istniejąca w powiecie lęborskim niszę w tego rodzaju usługach medycznych.

- Wśród mieszkańców jest duże zapotrzebowanie na świadczenia Zakładu Opiekuńczo- Leczniczego

- mówi Alicja Zajączkowska

.- Ludzie oczekują, że w Lęborku będzie takie miejsce w którym zostaną otoczone osoby chore, w przypadku kiedy rodzina nie jest już w stanie się nimi zajmować w dom i gdzie zostaną otoczone profesjonalną opieką medyczną.

Leczenie i edukacja

Przy realizacji projektu brane są pod uwagę zmiany demograficzne i zagrożenie epidemiczne. Projekt zakłada wprowadzenie nowego zakresu świadczeń zdrowotnych przede wszystkim w zakresie chorób naczyniowych serca i mózgu, następstw przebycia COVID-19, chorób neurodegeneracyjnych oraz choroby zwyrodnieniowej stawów. ZO-L ma być odpowiedzią na tendencję, wskazującą na to, że liczba osób w wieku produkcyjnym będzie spadała a rosła populacja chorych w wieku 65+. Nie wszystkim chorym bliscy są w stanie zapewnić profesjonalną opiekę medyczną w warunkach domowych. W ZO-L będą mogli liczyć na szpitalna bazę diagnostyczną, konsultacje lekarskie z dziedzin medycyny zachowawczej i zabiegowej w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia. Dodatkowo ZO-L ma przygotowywać chorego i jego przyszłych opiekunów rodzinnych do opieki domowej, jako najlepszej formy aktywizowania społecznego, która daje najlepsze efekty leczenia. W skrócie: to pomost pomiędzy okresem leczenia szpitalnego a opieką realizowaną w warunkach domowych

. - Celem działalności ZOL będzie przywrócenie pacjentom, którzy utracili zdolność do samodzielnego funkcjonowania, jak największej możliwej sprawności fizycznej oraz psychicznej, co wymiernie wpłynie na poprawę jakości życia

-wyjaśnia dr Marta Frankowska, dyrektor lęborskiego szpitala.

-Będzie to się odbywało przez realizację całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych, prowadzonych w warunkach infrastruktury szpitala specjalistycznego co zapewni świadczeniobiorcom całodobowy dostęp do szerokiej bazy diagnostycznej jak również konsultacji lekarskich z dziedzin medycyny zachowawczej i zabiegowej w razie wystąpienia pogorszenia stanu zdrowia.

Pacjent zapłaci za pobyt w ZO-L

Pobyt w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym jest odpłatny, współfinansowany przez NFZ. Pacjent przebywający w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym ponosi koszty wyżywienia i zakwaterowania.NFZ finansuje natomiast specjalistyczną opiekę medyczną, badania, leki i wyroby medyczne. Według przepisów miesięczna opłata co do zasady wynosi 250 proc. najniższej emerytury, ale nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 70 proc. miesięcznego dochodu świadczeniobiorcy w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sukces Pisany Szminką już po raz 13.

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie