Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lębork. Zaalarmowali policję, że są nękani przez kobietę. Mówili, że rzuca kamieniami w dzieci i okna

Marcin Kapela
Marcin Kapela
KPP Lębork
Do lęborskich policjantów zgłosiła się para mieszkańców powiatu lęborskiego, którzy poinformowali ich o tym, że od dłuższego czasu są nękani. Policjanci ustalili miejsce pobytu kobiety i zatrzymali ją. Podejrzana o uporczywe nękanie mieszkanka Lęborka została przewieziona do prokuratury, gdzie ogłoszono jej zarzuty stalkingu, a prokurator zastosował wobec niej dozór policji, zakaz zbliżania się oraz kontaktowania z pokrzywdzonymi.

W rozmowie z parą mieszkańców powiatu lęborskiego śledczy dowiedzieli się, że od około czterech miesięcy młoda kobieta przychodzi pod ich dom, rzuca kamieniami w okna oraz dzieci. Kobieta krzyczy obraźliwe słowa oraz drażni ich psy. Mimo wyraźnego sprzeciwu osób kobieta nie przestawała nękać pokrzywdzonych, była coraz bardziej nachalna i agresywna, dlatego pokrzywdzeni podjęli decyzje o zgłoszeniu tej sprawy policjantom.

- Zgodnie z kodeksem karnym za uporczywe nękanie innej osoby, które wzbudza w niej poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, grozi do 8 lat pozbawienia wolności

- mówi asp. sztab. Magdalena Zielke z Komendy Powiatowej Policji w Lęborku.

- W przypadku uporczywego nękania, jedyną metodą walki z tym przestępstwem jest zgłoszenie go policji. Ofiara powinna też gromadzić dowody (np. SMS-y, e-maile, listy, nagrania), pozyskać świadków.

Stalking określa się jako uporczywe nękanie, bądź prześladowanie ofiary. Zgodnie z kodeksem karnym, stanowi on przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat, a w niektórych przypadkach nawet do lat 12. Sprawcami są zarówno mężczyźni, jak i kobiety, ludzie z różnych środowisk, czasem bardzo inteligentni.

- Nie jest możliwe stworzenie pełnego katalogu zachowań, które mogą być uznane za przejaw uporczywego nękania. Jednak praktyka uczy, że dręczyciele zazwyczaj działają poprzez dzwonienie, śledzenie, zastraszanie, tzw. głuche telefony oraz telefony w porze nocnej, wystawanie w okolicy domu ofiary czy miejsca zatrudnienia, nawiązywanie niechcianego kontaktu przy pomocy osoby trzeciej, śledzenie, włamania do domu lub samochodu, wysyłanie listów, e-maili, a nawet prezentów

- mówi asp. sztab. Magdalena Zielke.

- Pamiętajmy, że jednorazowa sytuacja nie może być traktowana jako uporczywa. Warunkiem wypełnienia znamion przestępstwa stalkingu jest to, że poprzez nękanie sprawca wzbudza w pokrzywdzonym, uzasadnione okolicznościami, poczucie zagrożenia.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto