Lębork. Wspaniały jubileusz z okazji 70-lecia Szkoły Muzycznej. Medal od prezydenta.

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Udostępnij:
W sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Mieczysława Michalskiego odbyła się dziś uroczysta gala z okazji 70-lecia tej ważnej placówki. Z okazji jubileuszu szkoły prezydent RP Andrzej Duda przyznał Wojciechowi Siedlikowi, dyrektorowi szkoły "Medal Złoty za Długoletnią Służbę". List gratulacyjny, odznakę i dyplomy przekazał prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jubileusz zgromadził wielu gości, wśród których były władze samorządowe powiatu, miasta i gmin powiatu lęborskiego, przyznając pracownikom szkoły medale, nagrody i wyróżnienia. Gratulacje złożyli także dyrektorzy placówek kulturalnych i oświatowych. Jubileusz uświetnili koncertami pracownicy, uczniowie i absolwenci szkoły.

Z okazji jubileuszu szkoły prezydent RP Andrzej Duda przyznał Wojciechowi Siedlikowi, dyrektorowi szkoły "Medal Złoty za Długoletnią Służbę". Wojciech Siedlik związany jest ze szkołą od 1976 r., a od 1985 r. kieruje placówką jako jej dyrektor.

List gratulacyjny od Ministra Kultury prof. Piotra Glińskiego z życzeniami odczytał wizytator pomorski Jacek Markanicz. Resortowe odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Honorową Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej" otrzymał Marcin Warduliński.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał specjalne dyplomy dla pracowników i nauczycieli. Otrzymali je: Marzanna Banach (sekretarz szkoły), Barbara Górgurewicz (główny księgowy), Margarita Grigorian (fortepian), Iwona Lipińska (starszy referent), Wiesława Majtczak, Mirosław Pawlak (trąbka), Kamila Pietrzak (wiolonczela), Grzegorz Piwar (gitara), Ewa Studzińska (klarnet), Bogna Sujkowska (zajęcia teoretyczne), Marcin Warduliński (akordeon), Ewa Wysokińska.

Dr Zdzisław Bujanowski, Dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej, przyznał nagrodę indywidulaną II stopnia Bognie Sujkowskiej.

Z KART HISTORII
Jak podkreśla kierujący szkołą od 1985 r. dyrektor Wojciech Siedlik, od chwili powrotu Lęborka do macierzy w roku 1945, szczególnie ważną rolę „odegrała” muzyka. Wraz z ożywieniem życia kulturalnego, na ziemi lęborskiej nastąpiła aktywizacja amatorskiego ruchu artystycznego, zwłaszcza muzycznego. Powstawały liczne zespoły chóralne, orkiestry dęte oraz zespoły muzyczne. Dotyczyło to również szkolnictwa artystycznego, którego początki w Lęborku sięgają 1948 roku, kiedy to powstała Miejska Szkoła Muzyczna z siedzibą przy ul. Młynarskiej 14 (obecnie Muzeum). Tam odbywały się zajęcia teoretyczne, natomiast lekcje nauki gry na instrumentach odbywały się w prywatnych mieszkaniach nauczycieli. W tamtym okresie rozwiązanie to było ekonomiczne, jednak nie mające zastosowania w latach następnych. Działalność szkoły była bardzo skromna, a główną przyczyną był brak dostatecznych dotacji, zaś mało zamożne społeczeństwo nie było w stanie sponsorować nauki swoich dzieci.

Rok później powstało Społeczne Ognisko Muzyczne kierowane przez Józefa Mularczyka. Niestety, prosperowało ono bardzo słabo i osiągało nikłe rezultaty. Władze miejskie rozpoczęły więc starania o utworzenie nowej, lepiej działającej placówki.

1 września 1951 roku do Lęborka przeniesiona została Państwowa Szkoła Muzyczna z Wejherowa. Obowiązki dyrektora w nowej szkole objął Józef Mularczyk. Pierwszy rok nauki przebiegał w dość ciężkich warunkach, z powodu trudnego muzycznie środowiska i braku tradycji nowo powstałej placówki.

W następnych latach nastąpiły liczne zmiany kadry nauczycielskiej, co odbiło się na pracy szkoły. Ponieważ placówka nie była w stanie realizować programu Państwowej Szkoły Muzycznej, przemianowano ją w 1955 roku w Państwowe Ognisko Artystyczne z działem muzycznym, plastycznym i baletowym. Stanowisko dyrektora objął Mieczysław Michalski. Dzięki niespożytej energii i pracowitości dyrektora oraz kadry pedagogicznej ognisko osiągało wyniki przerastające normalny poziom tego typy placówki.

W 1971 roku dział muzyczny Państwowego Ogniska Artystycznego został przekształcony w Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia. Od 1 stycznia 1971 roku (pomimo zmian organizacyjnych) działalność artystyczna ogniska nie uległa zmianie. Lęborska placówka kształcenia artystycznego (PSM + POA) realizuje nadal programy, w których jest miejsce na muzykę, taniec i sztukę. Współdziałanie tych placówek jest tak efektywne, iż w świadomości lokalnej społeczności tworzą one jedną placówkę kształcenia artystycznego.

W latach 1977 - 1978 przeprowadzony został kapitalny remont i modernizacja budynku. Od czasu oddania do użytku budynku szkolnego stał się on centrum życia muzycznego Lęborka. W sali koncertowej na 180 miejsc odbywają się koncerty kameralne, audycje umuzykalniające dla przedszkoli oraz koncerty w wykonaniu uczniów i absolwentów szkoły.

1 września 1985 roku M. Michalski ostatecznie przeszedł na emeryturę, a stanowisko dyrektora objął Wojciech Siedlik. Patronem szkoły jest M. Michalski. Szkoła posiada swój sztandar i hymn.

CZASY WSPÓŁCZESNE
Rok szkolny 2018/2019 to okres prac związanych z termomodernizacją obiektu szkolnego, w ramach której budynek został ocieplony, wymieniono instalację co, oświetlenie, stolarkę drzwiową. W klasach wyłożono nowe wykładziny. Zmodernizowano również instalację wentylacyjną.

Uczniowie szkoły widoczni są podczas wielu imprez środowiskowych na terenie miasta i powiatu lęborskiego oraz w projektach unijnych m.in.:
- "Europejskie spotkania: poznajmy się, by wspólnie działać dla Zjednoczonej Europy"
- "Przez sztukę przełamujemy uprzedzenia i bariery z udziałem niepełnosprawnych"
- "Europejskie spotkania: Od poznania do działania"
- "Europejski Młodzieżowy Panel Integracyjny"

KONKURSOWE SUKCESY
Szkoła może poszczycić się wieloma osiągnięciami na konkursach muzycznych począwszy od regionalnych, poprzez ogólnopolskie i na międzynarodowych kończąc.

Lęborska klasa akordeonu prowadzona przez Marcina Wardulińskiego zaliczana jest do najlepszych w regionie pomorskim. Zespół akordeonowy był najlepszy nie tylko w regionie, ale również na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej np. Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy w Słupcy - I miejsce (2016); XII Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Muzyki Rozrywkowej i Popularnej w Giżycku - I miejsce (2008); II Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Solcu Kujawskim - I miejsce (2018). Nauczyciel zapraszany jest do prowadzenia letnich warsztatów akordeonowych w Wejherowie.

Sukcesami może pochwalić się Chór Canto, który prowadzony przez Magdalenę Kreft jest laureatem wielu konkursów chóralnych. Zdobywca Złotego Dyplomu podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie - 2017, 2019, Laureat Grand Prix podczas III Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Muzyki Adwentowej i Świątecznej MUNDUS CANTAT - Sopot 2017, X Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych Bel Canto - Ostrów Wielkopolski 2018 oraz Festiwalu Kolęd i Pastorałek - Jezierzyce 2020. Zespół nasz należy do czołówki chóralistyki regionu pomorskiego.

ZNANI ABSOLWENCI
Lęborska szkoła może poszczycić się również znanymi absolwentami i wychowankami, do których zaliczają się m.in.: prof. dr hab. Maciej Gołąb - muzykolog; dr Tadeusz Formela - Instytut Muzyki Akademii Pomorskiej w Słupsku; Mateusz Kabała - Teatr Operowy w Essen (tenor); Stefan Każuro - wokalista Kwartetu Rampa; mjr dr Krzysztof Matraszek - kapelmistrz orkiestr wojskowych; Maciej Naczk - śpiewak operowy (baryton); Adam Niedzielin - pianista jazzowy, ceniony muzyk sesyjny; Adam Czulak - koncertujący pianista w Montpellier (Francja); Andrzej Mielewczyk - organista i chórmistrz w St. Adalbert Kirche w Berlinie; Emil Miszk - trębacz jazzowy, Laureat Fryderyka 2019 w kategorii „Debiut Roku – Jazz”.

Zarys historyczny na podstawie informacji od Wojciecha Siedlika, dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Mieczysława Michalskiego w Lęborku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Strefa Mocy - mobilny Kościół

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie