Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lębork. Wreszcie dobre wieści dla obecnych i przyszłych rodziców. Powstanie miejski żłobek

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Lębork jako gmina złoży wniosek o przystąpienie do rządowego programu "Maluch Plus" Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. To oznacza, że w Lęborku powstanie samorządowy żłobek dla dzieci.
Lębork jako gmina złoży wniosek o przystąpienie do rządowego programu "Maluch Plus" Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. To oznacza, że w Lęborku powstanie samorządowy żłobek dla dzieci. Archiwum/Zdjęcie ilustracyjne/Marcin Kapela
Burmistrz Witold Namyślak potwierdza, że Lębork jako gmina złoży wniosek o przystąpienie do rządowego programu "Maluch Plus" Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. To oznacza, że w Lęborku powstanie samorządowy żłobek dla dzieci. Włodarz miasta mówi gdzie, kiedy i dla ilu dzieci będzie.

LĘBORK WCHODZI DO PROGRAMU

Trwa nabór wniosków do kolejnej edycji programu "Maluch Plus". Z ministerialnego programu gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie tak do budowy, jak i do funkcjonowania nowych żłobków. Program nie wymaga od gminy wkładu własnego i przewiduje dofinansowanie w kwocie 837 zł do każdego dziecka. Burmistrz Witold Namyślak potwierdza, że Lębork jako gmina złoży wniosek o przystąpienie do programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

- Prawdopodobnie będziemy chcieli wrócić do tego, co było wcześniej. Zaczniemy od 40-60 miejsc dla dzieci, to będzie bardzo duży żłobek

- podkreśla burmistrz Witold Namyślak.

TAM, GDZIE BYŁ JUŻ KIEDYŚ ŻŁOBEK

W Lęborku żłobek miejski miałby powstać w jednym z dwóch budynków przy ulicy Emilii Plater. Zostałby utworzony W części budynku, w którym obecnie uczą się najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 im. Mikołaja Kopernika. W 1/3 tego budynku prowadzone są przedszkolaki z Przedszkola nr 2. Uczniowie klas I-III z "małej Ósemki" zostaliby przeniesieni do głównego budynku SP8.

NAJPÓŹNIEJ ZA DWA LATA

Przyszli rodzice muszę uzbroić się jeszcze w cierpliwość, bo żłobek nie powstanie z dnia na dzień.

- Żłobek powstanie najpóźniej za dwa lata, może nawet szybciej. Budynek jest przecież gotowy a naszym kłopotem jest relokacja. Mamy gotowy projekt na rozbudowę budynku Szkoły Podstawowej nr 8. Pozostaje ogłosić przetarg, i wybudować, bo wszyscy uczniowie "Ósemki" powinni uczyć się w jednym kompleksie. Dziś posiłkujemy się małym budynkiem przy Emilii Plater

- mówi burmistrz Witold Namyślak.

MIEJSKI ŻŁOBEK NIESIE ZE SOBĄ WIELE KORZYŚCI

Radny Leszek Leciejewski dostrzega wiele korzyści dla lokalnej społeczności, które wymienił w swojej interpelacji podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. Podkreślił, że taki samorządowy żłobek jest oczekiwany przez mieszkańców miasta.

- Przyniesie poprawę dostępności opieki dla dzieci, będzie wsparciem dla rodziców, którzy mogą być pewni, że ich pociechy są w dobrych rękach, co pozwoli na skupienie się na pracy i nauce. Żłobek zapewni dzieciom pobyt w bezpiecznym i przyczyniającym się do ich rozwoju środowisku, w którym będą mogły rozwijać swoje zdolności i umiejętności. Nowy żłobek to też wzrost atrakcyjności miasta jako dobrego miejsca dla życia.

TO PROJEKT JESZCZE Z 2020 ROKU

Już w 2020 roku na zaawansowanym etapie był projekt rozbudowy budynku największej szkoły podstawowej w Lęborku, jaką jest SP8. Już wówczas planowano, że budynek przy ulicy Emilii Plater, w którym teraz uczą się najmłodsi, przejmie już całkowicie na swoje potrzeby Przedszkole nr 2, które z kolei jest największym przedszkolem w mieście.

Z WNIOSKIEM TRZEBA ZDĄŻYĆ DO 19 LUTEGO

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchomiło kolejną edycję programu "Maluch Plus", który ma funkcjonować do 2029 r. 19 stycznia rozpoczęto nabór wniosków do programu. Wnioski mogą składać podmioty prowadzące żłobki, kluby dziecięce lub zatrudniające dziennych opiekunów albo będące dziennymi opiekunami. Nabór wniosków potrwa do 19 lutego 2023 r. i nie planuje się go ponawiać.

DLA DZIECI DO LAT TRZECH I PRZEZ TRZY LATA

Program przewiduje przyznawanie środków na utworzenie miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 oraz na utrzymanie tych miejsc przez 36 miesięcy. W pierwszej kolejności środki będą udzielane każdej gminie według specjalnego algorytmu. w dalszej kolejności środki nierozdysponowane pomiędzy gminy będą przyznawane pozostałym podmiotom prowadzącym instytucje opieki nad dziećmi do lat 3. Rozpatrzenie wniosków i podanie informacji podmiotom które uzyskają środki ma nastąpić w terminie do 28 kwietnia 2023 r.

MILIARDY NA UTWORZENIE I FUNKCJONOWANIE

Budżet programu w wysokości 5,5 mld zł przeznaczony jest na wsparcie utworzenia i dofinansowania funkcjonowania miejsc opieki. Środki będą pochodzić ze źródeł unijnych - Krajowego Planu Odbudowy i Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Dopuszczalny okres tworzenia miejsc opieki wynosi 3 lata, z możliwością przedłużenia. Środki finansowe w ramach programu można uzyskać bez wkładu własnego. Istnieje też możliwość pokrywania VAT-u ze środków programu.

Wymagane będą od beneficjentów tzw. okres trwałości realizacji inwestycji oraz spełniane wskaźnika zapewnienia obsadzenia miejsc opieki na poziomie co najmniej 80%.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto