Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lębork. W "Niebieskim Skarbie" z powodzeniem przeszli na socjoterapię w trybie zdalnym

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Stowarzyszenie Niebieski Skarb
Kolejne ograniczenia spowodowały, że Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu "Niebieski Skarb" testowało wersję on-line zajęć socjoterapeutycznych dla dzieci, a teraz zdecydowano się kontynuować taką formę.

Rok w szkolny 2020/2021 jest czwartym rokiem w którym Stowarzyszenie „Niebieski Skarb” prowadzi grupowe zajęcia z socjoterapii dla wysoko funkcjonujących uczniów w autyzmem. Są one potrzebne szczególnie teraz, gdy uczniowie całe dnie spędzają w domu i brakuje im kontaktów społecznych.

Z powodu pandemii koronawirusa i niemożności spotkań osobistych zajęcia zostały przerwane w marcu. Wróciły w listopadzie w trybie zdalnym i jest to największa nowość wymuszona okolicznościami. Najważniejsze, że formuła zajęć mimo pewnych ograniczeń przypadła uczestnikom do gustu o czym świadczy m.in. niemal stuprocentowa frekwencja. W cotygodniowych zajęciach dla chłopców i dziewcząt uczestniczy 8 osób - 3 w grupie młodszej 10-13 lat i 5 w starszej 14-18 lat.

- Po tak długim czasie okazało się, że forma zdalna jest również do przyjęcia przez uczestników i bardzo się cieszę z tych spotkań i pracy jaką wspólnie wykonujemy

– mówi prowadząca zajęcia Brygida Polaszek, mgr pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, z dodatkowymi kwalifikacjami z zakresu Terapii pedagogicznej, Socjoterapii, Mediacji czy Treningu Zastępowania Agresji.

- W grupie młodszej pracujemy nad emocjami, ich rozpoznawaniem i identyfikowaniem, staramy się angażować do pracy w grupie i poznawaniu siebie. Dzieci dobrze i sprawnie pracują zdalnie, angażują się do zadań. Grupa starsza bez trudności weszła w tę formę pracy. Okazało się, że zatęskniliśmy wszyscy za naszymi rozmowami i rozważaniami nad różnymi tematami zaczerpniętymi z życia. Grupa zna się dobrze, jest zgrana, chętnie i z dużym zapałem pracuje, wszyscy są bardzo aktywni. Miło było usłyszeć, że niektórzy "z niecierpliwością czekali na wznowienie zajęć". Wszyscy zmienili się, dojrzeli. Praca zdalna jest zupełnie w innym wymiarze, ale nawiązane wcześniej relacje, przyjaźnie między Nami, uczestnikami powodują, że jest to dobrze spędzony wspólny czas.

Grupowa socjoterapia dla dzieci młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w większości finansowana jest ze środków pozyskanych przez organizację z tzw. „1 procenta”. To jedyne takie zajęcia na terenie Powiatu Lęborskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto