Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lębork. W "Koronie" ruszyły katechezy neokatechumenalne. Pomagają na nowo odkryć Boga

Marcin Kapela
Marcin Kapela
W parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Lębork rozpoczęły się katechezy neokatechumenalne. Katechezy prowadzone są przez księdza proboszcza oraz zatwierdzonych przez biskupa diecezjalnego katechistów. Odbywają się w każdy wtorek i czwartek po wieczornej Mszy św.
W parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Lębork rozpoczęły się katechezy neokatechumenalne. Katechezy prowadzone są przez księdza proboszcza oraz zatwierdzonych przez biskupa diecezjalnego katechistów. Odbywają się w każdy wtorek i czwartek po wieczornej Mszy św. Materiały parafii/Marcin Kapela
W parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Lębork rozpoczęły się katechezy neokatechumenalne. Jak podkreśla ksiądz proboszcz Andrzej Żur, przeznaczone są dla każdego, kto pragnie na nowo odkryć obecność Boga w swoim życiu i przekonać się, jak wielkich dzieł może On w nim dokonać. Katechezy prowadzone są przez proboszcza oraz katechistów zatwierdzonych przez biskupa diecezjalnego.

DLA KOGĄ SĄ KATECHEZY

W parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Lęborku rozpoczęły się we wtorek 7 lutego katechezy neokatechumenalne.

- Katechezy kerygmatyczne przeznaczone są dla każdego, kto pragnie na nowo odkryć obecność Boga w swoim życiu i przekonać się, jak wielkich dzieł może On w nim dokonać

- mówi ks. proboszcz Andrzej Żur.

CZEMU MA SŁUŻYĆ FORMACJA NEOKATECHUMENALNA

Formacja neokatechumenalna nawiązuje do życia Kościoła pierwszych wieków, kiedy chrzest przyjmowali dorośli.

- Byli do niego przygotowywani poprzez kilkuletnie praktyki polegające na słuchaniu słowa Bożego, na wspólnej liturgii i wspólnej drodze weryfikacji postaw swego życia, czy dokonała się w nim przemiana pozwalająca na przyjęcie sakramentu chrztu

- wyjaśnia ks. proboszcz Andrzej Żur.

W pewnym momencie historii Kościół przyjął praktykę chrztu niemowląt.

- Rzeczywistość pokazuje nam jednak, że nawet żyjąc w środowisku katolickim wydarzenia życiowe, trudności dnia codziennego a zwłaszcza doświadczenia traumatyczne powodują, że wiara ochrzczonych zostaje bardzo poważnie zachwiana, relacja zaś z Bogiem często nawet zupełnie zerwana

- mówi ks. proboszcz Andrzej Żur.

Celem formacji neokatechumenalnej jest wyjść naprzeciw tej trudnej sytuacji. Początkiem są właśnie katechezy, które jak podkreśla proboszcz "Korony", ukazują prawdę o mocy Słowa Bożego, przemieniającego serce i umysł człowieka, budząc pragnienie pogłębienia więzi z Bogiem poprzez włączenie się we wspólnotę.

- I podjęcie drogi, która ostatecznie prowadzi do nawiązania głębokiej zażyłości z Bogiem. To zaś daje poczucie mocy Boga i mocy, z Nim właśnie, do przezwyciężania wszelkich trudności oraz doświadczania radości dnia codziennego.

SPOTKANIA W KAŻDY WTOREK I CZWARTEK

Katechezy rozpoczęły się wprawdzie we wtorek 7 lutego, ale można włączyć się w każdej chwili. Wspólnota neokatechumenalna, a zwłaszcza katechiści zatwierdzeni przez biskupa diecezjalnego wraz z proboszczem zapraszają do udziału. Najbliższe spotkanie już w czwartek 9 lutego po wieczornej Mszy św. o g. 18.45.

O POCZĄTKACH I HISTORII NEOKATECHUMENATU

Założycielem Drogi Neokatechumenalnej jest Kiko Argüello (ur. w 1939), hiszpański malarz, który na początku lat 60. doznając wewnętrznego kryzysu, postanowił porzucić swoje dotychczasowe życie i zdecydował ewangelizować wśród cierpiących ludzi na wzór Karola de Foucauld. Przeniósł się do slumsów Madrytu, do zamieszkiwanej przez cyganów dzielnicy Palomeras Altas, biorąc ze sobą jedynie Pismo Święte oraz gitarę.

Ubodzy, wśród których żył Kiko, przychodzili do niego, poruszeni jego postawą chrześcijańską oraz pragnieniem nawrócenia. Uformowała się z nich mała wspólnota chrześcijańska, korzystająca z innowacji liturgicznych Soboru Watykańskiego II. Żyjąc już przez jakiś czas w slumsach Kiko poznał Carmen Hernández, absolwentkę chemii oraz teologii, która pragnęła zostać misjonarką. Carmen, poznawszy Kiko i jego działania, postanowiła dołączyć do niego.

Ówczesny biskup Madrytu, Casimiro Morcillo, zainteresował się nowo powstałą wspólnotą i zaprosił Obojga do poprowadzenia katechez w jednej z madryckich parafii - w ten sposób powstała kolejna tego typu wspólnota już poza slumsami. Tę posługę podjęli w kolejnych parafiach, gdzie powstawały podobne wspólnoty dając zalążek temu, co obecnie nazywa się Drogą Neokatechumenalną.

Jako owoc czterdziestu lat pracy w ponad stu krajach, neokatechumenat został oficjalnie zatwierdzony przez papieża Jana Pawła II, otrzymując statuty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto