Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lębork. Szkoła Muzyczna obchodzi 70-lecie i zaprasza na jubileuszową uroczystość.

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Archiwum/Robert Gębuś
Rok szkolny 2021/2022 to czas jubileuszu 70-lecia działalności Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Mieczysława Michalskiego w Lęborku, zasłużonej placówki edukacyjnej i kulturalnej. Na jubileuszowy koncert galowy dyrektor szkoły Wojciech Siedlik zaprasza 19 maja o godz. 16.00.

Rok szkolny 2021/2022 to czas jubileuszu 70-lecia działalności Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Mieczysława Michalskiego w Lęborku, zasłużonej placówki edukacyjnej i kulturalnej. Na jubileuszowy koncert galowy dyrektor szkoły Wojciech Siedlik zaprasza 19 maja o godz. 16.00.

Z KART HISTORII
Jak podkreśla kierujący szkołą od 1985 r. dyrektor Wojciech Siedlik, od chwili powrotu Lęborka do macierzy w roku 1945, szczególnie ważną rolę „odegrała” muzyka. Wraz z ożywieniem życia kulturalnego, na ziemi lęborskiej nastąpiła aktywizacja amatorskiego ruchu artystycznego, zwłaszcza muzycznego. Powstawały liczne zespoły chóralne, orkiestry dęte oraz zespoły muzyczne. Dotyczyło to również szkolnictwa artystycznego, którego początki w Lęborku sięgają 1948 roku, kiedy to powstała Miejska Szkoła Muzyczna z siedzibą przy ul. Młynarskiej 14 (obecnie Muzeum). Tam odbywały się zajęcia teoretyczne, natomiast lekcje nauki gry na instrumentach odbywały się w prywatnych mieszkaniach nauczycieli. W tamtym okresie rozwiązanie to było ekonomiczne, jednak nie mające zastosowania w latach następnych. Działalność szkoły była bardzo skromna, a główną przyczyną był brak dostatecznych dotacji, zaś mało zamożne społeczeństwo nie było w stanie sponsorować nauki swoich dzieci.

Rok później powstało Społeczne Ognisko Muzyczne kierowane przez Józefa Mularczyka. Niestety, prosperowało ono bardzo słabo i osiągało nikłe rezultaty. Władze miejskie rozpoczęły więc starania o utworzenie nowej, lepiej działającej placówki.

1 września 1951 roku do Lęborka przeniesiona została Państwowa Szkoła Muzyczna z Wejherowa. Obowiązki dyrektora w nowej szkole objął Józef Mularczyk. Pierwszy rok nauki przebiegał w dość ciężkich warunkach, z powodu trudnego muzycznie środowiska i braku tradycji nowo powstałej placówki.

W następnych latach nastąpiły liczne zmiany kadry nauczycielskiej, co odbiło się na pracy szkoły. Ponieważ placówka nie była w stanie realizować programu Państwowej Szkoły Muzycznej, przemianowano ją w 1955 roku w Państwowe Ognisko Artystyczne z działem muzycznym, plastycznym i baletowym. Stanowisko dyrektora objął Mieczysław Michalski. Dzięki niespożytej energii i pracowitości dyrektora oraz kadry pedagogicznej ognisko osiągało wyniki przerastające normalny poziom tego typy placówki.

W 1971 roku dział muzyczny Państwowego Ogniska Artystycznego został przekształcony w Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia. Od 1 stycznia 1971 roku (pomimo zmian organizacyjnych) działalność artystyczna ogniska nie uległa zmianie. Lęborska placówka kształcenia artystycznego (PSM + POA) realizuje nadal programy, w których jest miejsce na muzykę, taniec i sztukę. Współdziałanie tych placówek jest tak efektywne, iż w świadomości lokalnej społeczności tworzą one jedną placówkę kształcenia artystycznego.

W latach 1977 - 1978 przeprowadzony został kapitalny remont i modernizacja budynku. Od czasu oddania do użytku budynku szkolnego stał się on centrum życia muzycznego Lęborka. W sali koncertowej na 180 miejsc odbywają się koncerty kameralne, audycje umuzykalniające dla przedszkoli oraz koncerty w wykonaniu uczniów i absolwentów szkoły.

1 września 1985 roku M. Michalski ostatecznie przeszedł na emeryturę, a stanowisko dyrektora objął Wojciech Siedlik. Patronem szkoły jest M. Michalski. Szkoła posiada swój sztandar i hymn.

CZASY WSPÓŁCZESNE
Rok szkolny 2018/2019 to okres prac związanych z termomodernizacją obiektu szkolnego, w ramach której budynek został ocieplony, wymieniono instalację co, oświetlenie, stolarkę drzwiową. W klasach wyłożono nowe wykładziny. Zmodernizowano również instalację wentylacyjną.

Uczniowie szkoły widoczni są podczas wielu imprez środowiskowych na terenie miasta i powiatu lęborskiego oraz w projektach unijnych m.in.:
- "Europejskie spotkania: poznajmy się, by wspólnie działać dla Zjednoczonej Europy"
- "Przez sztukę przełamujemy uprzedzenia i bariery z udziałem niepełnosprawnych"
- "Europejskie spotkania: Od poznania do działania"
- "Europejski Młodzieżowy Panel Integracyjny"

KONKURSOWE SUKCESY
Szkoła może poszczycić się wieloma osiągnięciami na konkursach muzycznych począwszy od regionalnych, poprzez ogólnopolskie i na międzynarodowych kończąc.

Lęborska klasa akordeonu prowadzona przez Marcina Wardulińskiego zaliczana jest do najlepszych w regionie pomorskim. Zespół akordeonowy był najlepszy nie tylko w regionie, ale również na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej np. Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy w Słupcy - I miejsce (2016); XII Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Muzyki Rozrywkowej i Popularnej w Giżycku - I miejsce (2008); II Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Solcu Kujawskim - I miejsce (2018). Nauczyciel zapraszany jest do prowadzenia letnich warsztatów akordeonowych w Wejherowie.

Sukcesami może pochwalić się Chór Canto, który prowadzony przez Magdalenę Kreft jest laureatem wielu konkursów chóralnych. Zdobywca Złotego Dyplomu podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie - 2017, 2019, Laureat Grand Prix podczas III Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Muzyki Adwentowej i Świątecznej MUNDUS CANTAT - Sopot 2017, X Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych Bel Canto - Ostrów Wielkopolski 2018 oraz Festiwalu Kolęd i Pastorałek - Jezierzyce 2020. Zespół nasz należy do czołówki chóralistyki regionu pomorskiego.

ZNANI ABSOLWENCI
Lęborska szkoła może poszczycić się również znanymi absolwentami i wychowankami, do których zaliczają się m.in.: prof. dr hab. Maciej Gołąb - muzykolog; dr Tadeusz Formela - Instytut Muzyki Akademii Pomorskiej w Słupsku; Mateusz Kabała - Teatr Operowy w Essen (tenor); Stefan Każuro - wokalista Kwartetu Rampa; mjr dr Krzysztof Matraszek - kapelmistrz orkiestr wojskowych; Maciej Naczk - śpiewak operowy (baryton); Adam Niedzielin - pianista jazzowy, ceniony muzyk sesyjny; Adam Czulak - koncertujący pianista w Montpellier (Francja); Andrzej Mielewczyk - organista i chórmistrz w St. Adalbert Kirche w Berlinie; Emil Miszk - trębacz jazzowy, Laureat Fryderyka 2019 w kategorii „Debiut Roku – Jazz”.

Autor: Wojciech Siedlik, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Mieczysława Michalskiego w Lęborku

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto