Lębork. Sytuacja szpitala wymaga natychmiastowej naprawy. Pół miliona długu za 2020 rok

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Archiwum/Marcin Kapela
Udostępnij:
Z raportu o sytuacji ekonomiczno-finansowej szpitala wynika strata w wysokości netto 488 050,61 zł za 2020 rok. Dlatego też dyrektor szpitala jest zobowiązany do przygotowania planu naprawczego. Na poniedziałkowej sesji radni Rady Powiatu będą głosować projekt uchwały, w której sytuacja szpitala ma negatywną ocenę.

DYREKTOR SPORZĄDZA RAPORT
Do 31 maja każdego roku kierownik samodzielnego publicznego specjalistycznego zakładu opieki zdrowotnej zobowiązany jest sporządzić oraz przekazać podmiotowi tworzącemu raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej.

Raport powinien być przygotowany na podstawie sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy i zawierać analizę sytuacji ekonomiczno-finansowej za poprzedni rok, prognozę sytuacji ekonomiczno-finansowej na kolejne trzy lata wraz z opisem przyjętych założeń oraz informację o istotnych zdarzeniach mających wpływ na sytuację ekonomiczno-finansową samodzielnego publicznego specjalistycznego zakładu opieki zdrowotnej.

SZPITAL Z PÓŁMILIONOWĄ STRATĄ
Osiągnięta za 2020 r. strata w wysokości blisko 0,5 mln zł spowodowała, iż wskaźniki zyskowności przyjęły wartości ujemne, co świadczyć ma braku zdolności szpitala do generowania zysków, braku efektywnego finansowania podmiotu w działalności operacyjnej, czyli tej do której szpital został powołany (profilaktyka, diagnostyka i leczenie pacjentów) i braku zdolności majątku do generowania zysku.

Wskaźniki płynności w 2020 r. osiągnęły poziom niższy niż bezpieczny. Co więcej, wskaźniki na lata 2021 - 2023 wyliczone na podstawie planowanego rachunku zysków i strat oraz bilansu szpitala (aktywa i pasywa), pokazują stratę netto na poziomie 3,2 mln zł w 2021 roku, 2,2 mln zł w 2022 roku oraz 2 mln zł w 2023 roku.

To oznacza, że aktualna sytuacja ekonomiczno-finansowa SPS ZOZ w Lęborku wymaga natychmiastowego wdrożenia działań naprawczych.

Z CZEGO WYNIKA ZADŁUŻENIE
Trudna sytuacja szpitala w Lęborku ma wynikać z częstych zmian przepisów prawa zwiększającego wymagania kadrowe, sprzętowe oraz infrastrukturalne stawiane przed podmiotami działalności leczniczej oraz podnoszące
koszty działalności. Wpływ miała także Ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych” od dnia 1 lipca 2020 r., który obliguje Zakłady Opieki Zdrowotnej do dalszego wzrostu wynagrodzeń na zasadach określonych w ustawie oraz zastosowania kwoty bazowej.

Jakie jeszcze czynniki wymienia się w programie naprawczym?
• Wzrost minimalnego wynagrodzenia wprowadzony na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. oraz wyłączenie wysługi lat poza obszar minimalnej stawki od 2020 r. stanowi wysokie obciążenie kosztów bez zapewnienia źródła pokrycia.
• Dynamiczna zmienność przepisów regulujących poziom przychodów z NFZ z tytułu realizacji świadczeń związanych z przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii SARSCoV-2.
• Ograniczona dostępność kadry medycznej oraz konieczność konkurowania z innymi podmiotami o specjalistyczną kadrę, pacjentów korzystających ze świadczeń oraz finansowanie świadczeń ze środków publicznych niejednokrotnie generuje nieuzasadniony ekonomicznie wzrostów kosztów działalności.
• Agresywna polityka windykacyjna części dostawców związana z nagłym spadkiem popytu na części rynku wyrobów i usług.
• Niepewna sytuacja szpitali powiatowych w zakresie organizacji udzielania świadczeń finansowanych ze środków publicznych w świetle planowanej reformy szpitalnictwa zapoczątkowanej zarządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2020 roku „w sprawie utworzenia Zespołu ds. przygotowania rozwiązań legislacyjnych dotyczących
restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne”.
• Realizacja działań naprawczych pod presją obowiązku „odpracowania” przekazanych w 2020 zaliczek na poczet przyszłych wykonań.

Ekspertka: Odpornośc budujemy przez cały rok. Co jeść, a czego unikać?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie