MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lębork. Stowarzyszenie nakręci wywiady z pierwszymi lęborczanami

Robert Gębuś
Lębork. Stowarzyszenie "Na 102" przymierza się do stworzenia cyfrowej biblioteki wspomnień. Członkowie stowarzyszenia szukają chętnych do opowieści o powojennym Lęborku

Lębork. Stowarzyszenie "Na 102" zamierza stworzyć cyfrową bibliotekę wspomnień. Ich pomysł otrzymał grant w konkursie " Tu mieszkam, tu zmieniam". Za te pieniądze stowarzyszenie zakupiło kamerę i przymierza się do nagrywania mieszkańców Lęborka, który wprowadzili się tu tuż po wojnie.
-Wszyscy, którzy tu przybyli po wojnie i zakładali rodziny, to ludzie z historią - mówi Ewa Kłosowska, prezes stowarzyszenia "Na 102". - A to zmuszeni do zmiany miejsca zamieszkania, to z wyboru, to rzuciły ich tu losy wojenne. Tak naprawdę tworzyli po wojnie nowy Lębork.
- To ma być Lębork oczami jego pionierów, osób, które przyjeżdżały w miejsce przesiedlających się stąd Niemców - przekonują. Unikalne zdjęcia i garść wspomnień równie unikalnych ludzi, ma ponownie otrzymać życie, dzięki projektowi stowarzyszenia "Na 102", które założyło "Magazyn Wspomnień". W założeniu mają być to wywiady - rzeki. W materiałach filmowych będą wypowiadały się postaci, które odcisnęły na historii Lęborka swoje piętno, ale nie z pierwszych stron gazet.
- To może być np. bileter z kina, położna, pani ze sklepiku - tłumaczy Ewa Kłosowska, która dodaje, że chce to wszystko "obrać" z polityki, zostawić historię czystą, bez uwikłań. - To nie będą żadni pierwsi sekretarze i tak dalej. Ale chcielibyśmy przypomnieć sylwetki takich osób, jak pani Alicja Klassa, nauczycielka, która wyprostowała wiele życiorysów. Mało kto też wie, że w piekarni pana Wenty w Lęborku istniała bardzo popularna ruchoma szopka. Zresztą sama historia powstania cukierni jest bardzo ciekawa.

Zobacz film:

Czytaj również:Kiermasz w Maszewie

Projekt zakończy uroczysty pokaz filmów wraz z rozdaniem "Oskarów" dla najciekawszych produkcji. Projekt realizować będą członkowie Stowarzyszenia "Na 102" - fotograficy, filmowcy - amatorzy. Wstępna lista rozmówców już powstała. Kolejne osoby, które chcą pozostawić swoje wspomnienia w cyfrowej bibliotece wspomnień mogą się zgłaszać.
Projekt ma dotyczyć ludzi starszych, ale do realizacji stowarzyszenie chce zaprosić młodzież, zachęcić ją do filmowania i poznawania historii. Roczniki 40,50,60 w stowarzyszeniu znajdą też wsparcie, pomoc i miejsce do spotkań. Stowarzyszenie czeka na zgłoszenia osób, które chciałby opowiedzieć swoje historie, liczy na stare fotografie, zdjęcia w plenerach, które posłużą do stworzenia 10-30 minutowych filmowych opowieści. Razem powstanie co najmniej 10 amatorskich filmów.

Czytaj również:Bal karnawałowy Małej Miss i Małego Mistera FOTO

Stowarzyszenie "Na 102" czeka na zgłoszenia osób, które chciałyby przedstawić historię swoją, lub swojej rodziny. Można wysyłać na adres e-mail:[email protected]

Stowarzyszenia "Na 102" skupia młodych, aktywnych emerytów. Powstało, by zadbać o interesy roczników 40,50,60. Podejmuje działania poprzez różne formy aktywności, na rzecz innych : najbliższego otoczenia, miasta, regionu, osób wykluczonych ze względu na wiek lub inne przyczyny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto