Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lębork. Sepsa zabiła trzyletnią dziewczynkę

Robert Gębuś
Dziecko zmarło na sepsę
Dziecko zmarło na sepsę fot.rog
Lębork. Sepsa zaatakowała trzyletnią dziewczynkę. Mimo reanimacji dziecko zmarło tuż po przewiezieniu do szpitala

Lębork. Sepsa zabiła trzyletnią dziewczynkę. Dziecko trafiło na Szpitalny Oddział Ratunkowy z utrzymującą się od pięciu dni wysoką gorączką, wywołana ospą wietrzną.- W obszarze konsultacyjnym - pediatrycznym doszło do nagłego pogorszenia stanu zdrowia włącznie z zatrzymaniem oddechu - informuje Lidia Kodłubańska, dyrektor lęborskiego szpitala. - Podjęto natychmiastową akcje reanimacyjną, która trwała ponad godzinę.

Czytaj również:Bezpłatne badania w lęborskim szpitalu[/a

Szpital w Lęborku pierwszy w rankingu "Bezpieczny szpital"[/a]

Szpital o sprawie poinformował lęborski sanepid. -Jak się okazało to nie były meningokoki, więc nie będziemy drążyli dalej tej sprawy - mówi Zbigniew Barański, dyrektor lęborskiego sanepidu. - Szpital dotrzymał procedur.
To, co czyni sepsę śmiertelnie niebezpieczną, to objawy, które powodują, że bywa ona mylona z innymi chorobami oraz jej piorunujący przebieg.
- Sepsa jest chorobą potencjalnie śmiertelną, jeśli w porę nie zostanie rozpoznana i nie wdrożone zostanie leczenie - wyjaśnia dr Magdalena Neuman-Łaniec, kierownik Oddziału Niemowlęcego i Neona-tologicznego Szpitala Dziecięcego Polanki. - Wywołana bywa najczęściej przez bakterie, ale mogą ją również powodować wirusy, grzyby, pierwotniaki. Jeśli lekarz podejrzewa sepsę ma tzw. "złotą godzinę", podobnie jak w przypadku zawału, na wdrożenie postępowania, które może uratować dziecku życie. Wówczas równolegle powinna zostać przeprowadzona diagnostyka, żeby ustalić przyczynę sepsy i leczenie. Czasem konieczne jest przetransportowanie pacjenta na OIOM. Jeśli lekarz podejrzewa sepsę najważniejsze jest natychmiastowe podanie antybiotyku.
Lekarze podkreślają, jak ważne jest szczepienie dzieci. -To na co mają wpływ rodzice, aby uchronić dzieci przed drobnoustrojami wywołującymi sepsę to szczepienia, nie tylko obowiązkowe, ale i zalecane. Dlatego należy kłaść duży nacisk na informowanie ich przez pediatrów o dostępnych szczepionkach oraz bezwzględnej konieczności realizacji szczepień - mówi Neuman-Łaniec.
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto