Lębork. Premier wsparł budowę hospicjum. Czy zrobią to też nasze samorządy?

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Marcin Kapela/Starostwo Powiatowe
Udostępnij:
Po tym, jak rzecznik prasowy rządu oraz poseł na Sejm RP Piotr Müller ogłosił w Lęborku rządowe wsparcie dla budowanego w Pogorzelicach hospicjum, zachęcił też samorządowców do pomocy w powstaniu tego miejsca. O to wsparcie od miesięcy zabiegają u samorządowców kierujący Fundacją Lęborskie Hospicjum Stacjonarne.

Podczas sobotniej (27.11) konferencji prasowej w biurze fundacji Piotr Müller ogłosił, że z rezerwy premiera fundacja otrzyma 807 183 zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na zadaszenie całego obiektu.

Przy tej okazji poseł za pośrednictwem mediów, ale też bezpośrednio, bo w konferencji uczestniczył wicestarosta Edmund Głombiewski, zachęcił samorządowców powiatu lęborskiego, aby włączyli się w inicjatywę powstania hospicjum w Pogorzelicach jako miejsca, które będzie służyć wszystkim mieszkańcom powiatu.

Wicestarosta także wyraził nadzieję, że teraz, jak wsparcia udzielił premier, także samorządy włączą się w tę inicjatywę.

FUNDACJA ZABIEGA O WSPARCIE
Jeszcze w lutym, na około miesiąc przed rozpoczęciem budowy fundacja zwróciła się z prośbą do samorządowców o wsparcie łącznie w kwocie 485 tys. Od powiatu byłoby to 150 tys. zł, od gminy miasta Lębork 150 tys. zł, od gminy Nowa Wieś Lęborska 65 tys. zł oraz po 40 tys. zł od Łeby, Cewic i Wicka.

- Wówczas otrzymałam odpowiedź, że prawnicy sprawdzili, iż możliwe jest wsparcie w ramach Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie lub w ramach Ustawy o działalności leczniczej

- mówi Agata Kozyr, prezes Zarządu Fundacji.

Aby skorzystać z tej drugiej możliwości potrzebna była jednak opinia wojewody o celowości inwestycji. I 26 sierpnia Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich wydał pozytywną opinię o celowości inwestycji, jaką jest budowa Lęborskiego Hospicjum Stacjonarnego im. Św. Józefa w Pogorzelicach.

Już z wymaganą opinią fundacja ponownie zwróciła się do samorządów.

- We wrześniu okazało się, że jest już za późno i brakuje pieniędzy w budżecie - to jedna opcja, a inna - prawnicy sprawdzają możliwości wsparcia

- mówi o uzyskanych odpowiedziach Agata Kozyr.

- Okazuje się, że przez 7 miesięcy nie zrobiono nic efektywnego w tym zakresie.

Prezes fundacji mówi też o bolesnych, bo nieprawdziwych informacjach, jakie do niej dotarły.

- Strasznie nie w porządku są jakieś dziwne informacje o kondycji finansowej fundacji lub jakimś prywatnym interesie. To strasznie bolesne dla ciężko pracującego zespołu, wszystkich zaangażowanych ludzi i darczyńców, dla tego ogromu wykonanej przez wszystkich pracy.

TEMAT HOSPICJUM NA ZARZĄDZIE POWIATU
6 października odbyło się posiedzenie Zarządu Powiatu, na który została zaproszona prezes fundacji Agata Kozyr. Powodem zaproszenia był wniosek o wsparcie w pokryciu kosztów kolejnych robót budowlanych na kwotę 150 tys. zł. Prezes wyjaśniła, że koszt całości to 6 milionów zł, z czego stanu surowego 3 mln zł. Do tego momentu prace zostały wykonane za 1,8 mln zł.

Członek Zarządu Ryszard Wenta pytał, czy wiadomo, z jakich środków uda się zakończyć inwestycję i czy w zaplanowanym terminie. W odpowiedzi usłyszał, że fundacja otrzymuje stałe przelewy od dwóch firm i prowadzi cały czas rozmowy z kolejnymi.

- Przedstawiłam szereg działań fundraisingowych, w wyniku których mamy wzrost przychodów x 2 co roku. To o czymś świadczy. Tymczasem protokół Zarządu stworzony po spotkaniu uwzględnia jakieś zdawkowe informacje, wyjęte z kontekstu, które będziemy korygować.

- mówi Agata Kozyr.

Co do terminowości, to prezes poinformowała, że opinia o celowości jest ważna na trzy lata i tym bardziej liczy na wsparcie samorządów.

Ryszard Wenta podał przykład hospicjum budowanego w Kartuzach, które powstaje w porozumieniu z samorządami, co jego zdaniem gwarantuje zakończenie inwestycji już w przyszłym roku.

Warto dodać, że Kartuskie Centrum Caritas z siedzibą przy Parafii Św. Wojciecha w Kartuzach, które od kilkunastu lat prowadzi hospicjum domowe, przez wiele lat czyniło starania o budowę stacjonarnego obiektu. Budowa rozpoczęła się w październiku 2018. W maju 2019 roku do pomocy ruszyły samorządy. Starosta Bogdan Łapa i wicestarosta Piotr Fikus podpisali wtedy uroczyście umowę z ks. dr. Markiem Trybowskim na przekazanie dotacji ponad 12 mln zł przez wszystkie gminy powiatu kartuskiego oraz same władze powiatowe. Szacowany koszt inwestycji to około 24 mln zł. Obiekt ma zostać oddany do użytku w 2022 roku. Będzie przeznaczony dla 36 pacjentów.

W tę samą sobotę, przed wizytą w Lęborku, Piotr Müller był w Kartuzach, gdzie przekazał informację o przyznaniu 1 mln zł dofinansowania z rezerw premiera na rozbudowę kartuskiego hospicjum.

Wicestarosta Edmund Głombiewski powiedział na Zarządzie, że trzeba sprawdzić pod względem formalno-prawnym na jakich zasadach mogłoby zostać zawarte porozumienie fundacji z samorządami.

W tej sprawie Zarząd zakończył na wniosku do fundacji o przedstawienie aktualnego kosztorysu wykonania inwestycji oraz źródeł finansowania budowy. Wynika to z obawy o zarzut nieracjonalnego gospodarowania środkami pod adresem samorządowców powiatu, gdyby inwestycja nie została doprowadzona do końca.

"...I NA KONWENCIE"
4 listopada w lęborskim starostwie odbył się Konwent Starosty, Burmistrzów i Wójtów. Z włodarzami miast i gmin spotkała się starosta Alicja Zajączkowska oraz członkowie Zarządu Powiatu Adam Nowak i Ryszard Wenta. Spotkanie zdominowały trzy główne tematy a pierwszym z nich było uzgodnienie działań dotyczących współpracy samorządów z Fundacją Lęborskie Hospicjum Stacjonarne.

- Nie rozumiem, dlaczego nie zostaliśmy zaproszeni na konwent, który odbył się w naszej sprawie. To byłaby wspaniała okazja do odpowiedzi na wszystkie pytania włodarzy. Poruszano kwestie współpracy o nas, bez nas. O których dowiedzieliśmy się z mediów społecznościowych

- mówi Agata Kozyr.

PYTANIE DO SAMORZĄDOWCÓW
Po październikowym posiedzeniu Zarządu Powiatu, a przed listopadowym Konwentem zapytaliśmy wszystkich włodarzy naszych samorządów czy po tym, jak wojewoda pomorski wydał pozytywną opinię o celowości inwestycji, wesprą finansowo budowę hospicjum.

W czterech przypadkach odpowiedzi były podobne. W Lęborku, Łebie, Cewicach i Wicku sprawdzają możliwości formalno-prawne przekazania środków finansowych na budowę hospicjum.

Zdzisław Chojnacki, nowy wójt gminy Nowa Wieś Lęborska, odpowiedział, że zwrócił się do fundacji o uzupełnienie prośby o wsparcie (65 tys. zł) o dokument potwierdzający wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Dodał, że gmina realizuje już wsparcie budowy sieci wodociągowej w Pogorzelicach, na co zabezpieczono 120 tys. zł.

W poniedziałek (29.11), dwa dni po tym, jak wsparcie rządu dla budowy hospicjum ogłosił w Lęborku Piotr Müller, zapytaliśmy starostę Alicję Zajączkowską, czy także powiat włączy się w tę inwestycję. Na Konwencie koledzy samorządowcy "scedowali" na starostę przygotowanie strony "przygotowawczej".

- Jesteśmy na etapie dalszych rozmów z fundacją. Mamy opinie radców prawnych powiatu i wszystkich gmin i wystąpiliśmy do fundacji o przedstawienie pewnych danych, które są niezbędne do tego, żeby podjąć decyzję. Mam nadzieję, że pani Agata przedstawi nam swoje plany i wtedy się do nich ustosunkujemy. Ważne jest, jak fundacja widzi dalej finansowanie tej inwestycji. Bardzo cieszymy się, że wsparcia udzielił premier. Hospicjum jest bardzo ważną inwestycją dla powiatu.

Ruszyły zapisy na trzecie szczepienie dla młodzieży

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie