Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lębork obchodzi Rok Nipkowa, inżyniera który zapoczątkował telewizję

Eugeniusz Pryczkowski
Paul Nipkow jest twórcą słynnej tarczy, która dała początek telewizji.
Paul Nipkow jest twórcą słynnej tarczy, która dała początek telewizji.
Władze Lęborka ogłosiły bieżący rok Rokiem Paula Nipkowa. Związane jest to ze 150-tą rocznicą jego urodzin i 70-tą śmierci.

Nipkow urodził się właśnie w Lęborku przy ul. Młynarskiej, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Miasta. Postać ta przez dziesiątki lat komunistycznego totalitaryzmu była całkowicie przemilczana. Jeszcze dziesięć lat temu niewiele można było się o niej dowiedzieć, nawet od znawców dziejów miasta. W obecnych czasach jest już zgoła inaczej. Rządcy miasta i miłośnicy jego historii skutecznie wzbudzają pamięć o tym wybitnym inżynierze, twórcy słynnej Tarczy Nipkowa, która dała początek telewizji. Sam Lębork zaś promowany jest, jako kolebka telewizji.

Ojciec Paula Nipkowa był Niemcem, matka z domu Magdalińska pochodziła z pomorskiej szlachty. Odkrywca kształcił się między innymi w Wejherowie, gdzie w XIX wieku mówiono głównie po kaszubsku i polsku. Również w Lęborku zdominowanym przez Niemców język kaszubski był zawsze obecny. Studiował w Berlinie, gdzie osiadł na stałe. Tam dokonał tego rewelacyjnego odkrycia. Urządzenie to pozwalało na przeniesienie obrazu w inne miejsce, co dało początek telewizji.
- Dawniej niewiele wiedzieliśmy o nim. Zaczęliśmy więc od szkół. Przed rokiem studenci robili audyt na temat wiedzy o Nipkowie. Okazało się już, że świadomość w tym zakresie jest już bardzo duża - tłumaczy Janusz Pomorski z Urzędu Miasta w Lęborku.

Świadczą o tym choćby efekty konkursów, na których uczniowie szkół lęborskich wykazują coraz większy poziom wiedzy o Nipkowie. Organizowano też konkursy plastyczne, odbywały się sympozja, a także spotkania na Sali Rajców, podczas których dyskutowano o promowania tej postaci i miasta. Na jednym z nich był autor książki o Nipkowie, Claus Dietrich Schmidt.

- Sam również urodziłem się w Lęborku, dlatego od dzieciństwa interesowała mnie ta postać. Oprócz tarczy Nipkowa, zwanej też teleskopem elektrycznym, on opatentował 32 inne wynalazki. Był też bardzo uzdolniony muzycznie. Cieszę się niezmiernie, że dziś w polskim Lęborku jest tak szanowany i że wreszcie doczekał się należnego mu miejsca w historii swego miasta - mówił Schmidt. Zaś burmistrz miasta, Włodzimierz Klata, podkreśla:
- Liczymy na to, że będzie to znakomita promocja miasta w całym świecie. Ta wybitna postać, o kaszubsko - polsko - niemieckich korzeniach, znakomicie wpisuje się w proces jednoczenia Europy.

Jednym z elementów obchodów ma być odsłonięcie pomnika pamięci Nipkowa. Ponadto ma być cały szereg imprez towarzyszących. Może warto wprowadzić do nich na przykład festiwal filmów o Kaszubach, także filmów w języku kaszubskim. Ubiegłoroczna konferencja Nauczycieli - Regionalistów w Żukowie wykazała, że filmoteka kaszubska osiągnęła już całkiem pokaźne rozmiary. Również warto by zrobić profesjonalny film dokumentalny o samym Nipkowie.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto