Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lębork. Nasza biblioteka obroniła się w pandemii. Kto został Czytelnikiem 2020 roku?

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lęborku miniony rok, z powodu pandemii, obfitował w wyzwania. W czasie, kiedy nie funkcjonowały kina, teatry czy domy kultury biblioteka stała się miejscem, które oferowało bezpłatny dostęp do kultury i lekturę jako sposób na oderwanie się od pandemicznej rzeczywistości. W dorocznej klasyfikacji najaktywniejszych, tytuł Czytelnika Roku 2020 zdobyła Anna Łabuda Stankiewicz, która wypożyczyła 413 pozycji, tuż za nią znalazły się Karolina Kołpacka (341), Maria Zaborowska (303) i Halina Bochentyn (292).

Za Miejską Biblioteką Publiczną trudny rok, ale placówka potrafiła obronić się

- Minął rok, rok w którym wszyscy musieliśmy zmierzyć się z niespodziewanymi wyzwaniami. Nałożone ograniczenia spowodowały zmniejszenie aktywności społecznej i wymogły na wszystkich zmianę przyzwyczajeń

- mówi dyrektor Zofia Biskupska-Lisiecka.

- Choć na biblioteki zostały nałożone ograniczenia, to jednak mogły działać i wypełniać swoje podstawowe zadania.

W czasie, kiedy nie funkcjonowały kina, teatry, domy kultury biblioteka stała się miejscem, które oferowało bezpłatny dostęp do kultury i lekturę, jako świetnym sposób na oderwanie się od pandemicznej rzeczywistości.

- Najtrudniejszym dla czytelników Biblioteki Miejskiej w Lęborku był okres pierwszego lockdownu, kiedy zostali niespodziewanie odcięci od książek. Ratunkiem była wówczas możliwość otrzymania bezpłatnego dostępu do serwisu Legimi z elektronicznymi wersjami książek. Kody dostępu pobrało prawie 1000 osób i wypożyczyły 3402 ebooki

- informuje dyrektor Zofia Biskupska-Lisiecka.

Biblioteka zaczęła także wypożyczanie czytników ebooków dając użytkownikom możliwość komfortowego czytania. Obecnie dysponuje 14 czytnikami i tabletami, które można wypożyczyć na 30 dni. Usługa jest bezpłatna.

Pandemia spowodowała, że sposób znaczący poszerzyło się grono odbiorców usługi "Książka do domu".

- W pewnym momencie był to jedyny sposób zapewnienia sobie lektury. Usługa sprawdziła się zwłaszcza u osób starszych, chorych czy przebywających w izolacji.

Duże zainteresowanie grami planszowymi

Zamknięcie w domach, izolacja społeczna spowodowały zainteresowanie zbiorami gier planszowych. Z ludoteki wypożyczono ponad 1000 tytułów gier.

Książki można było zabrać do domu
Biblioteka prowadziła akcję "Książka na trudne czasy", kiedy w czasie zamknięcia biblioteki były zostawiane na werandzie książki, które po prostu można było zabrać ze sobą do domu.

Rezygnacja z limitów wypożyczeń

W 2020 r. zrezygnowano z limitów wypożyczeń, a rekordzistka wypożyczyła ponad 400 książek.

- Zniesienie tego ograniczenia spowodowało ulgę u wielu czytelników. W podświadomości istniała cały czas obawa, że mogą ponownie zostać odcięci od dostępu do książek

- podkreśla dyrektor Zofia Biskupska-Lisiecka.

- Umożliwiliśmy także telefoniczne i mailowe zamawianie zbiorów, które wyraźnie usprawniło obsługę. Chętnie korzystali z tej możliwości studenci kompletujący literaturę do egzaminów czy prac dyplomowych. Obecnie, kiedy jest już otwarta jest czytelnia, udostępniamy dedykowaną studentom, darmową bibliotekę cyfrową Academica z książkami i czasopismami naukowymi.

W 2020 r. biblioteka działała jedynie przez 230 dni

W 2020 r. bibliotekę odwiedziło 68 tysięcy osób i średnio dziennie wypożyczano 360 egzemplarzy książek, filmów, gier. W dorocznej klasyfikacji najaktywniejszych, tytuł Czytelnika Roku 2020 zdobyła Anna Łabuda Stankiewicz, która wypożyczyła 413 pozycji, tuż za nią znalazły się Karolina Kołpacka (341), Maria Zaborowska (303) i Halina Bochentyn (292).

Co czytano w bibliotece

W 2020 r. czytano głównie literaturę obyczajową. Wśród ubiegłorocznych ulubionych autorów dominowały Polki: Agata Przybyłek, Katarzyna Michalak, Anna Kasiuk, Maria Paszyńska, Anna J. Szepielak, Edyta Świętek, Kasia Bulicz-Kasprzak. Jedynym panem w top 10 był Tarcie Peterson.

- Staraliśmy się sprostać oczekiwaniom czytelników i zakup nowości był na rekordowym poziomie i każdy kto przyszedł do biblioteki mógł znaleźć coś dla siebie. Przybyło ponad 6000 tysięcy różnego typu zbiorów, do najbardziej wyczekiwanych należały kontynuacja powieści o Chyłce Remigiusza Mroza, „Chłopiec z lasu” Harlana Cobena, „Czuły narrator” Olgi Tokarczuk, „Deszcz” Marcina Ciszewskiego czy „Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat” Elisabeth Revol

- informuje dyrektor Zofia Biskupska-Lisiecka

"Minął dziwny rok - kwarantanna i czyszczenie książek, przesłony na biurkach, dezynfekcja rąk, maseczki, ograniczenie liczby osób w pomieszczaniach stały się chlebem powszednim. Wszystko po to, aby zapewnić naszym czytelnikom bezpieczeństwo. Pandemia jeszcze się nie skończyła i czeka nas wiele wyzwań i problemów. Wiemy jednak, że trzeba im sprostać - ponieważ takie zadanie nałożyli na nas nasi Czytelnicy."

Zofia Biskupska-Lisiecka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto