Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lębork. Na placu Pokoju piknik zachęcający do nowego rodzaju służby wojskowej.

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Na placu Pokoju w Lęborku stanęło wojsko. W ramach zainaugurowanego dziś naboru do nowego rodzaju służby, jaką jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, zorganizowany został piknik. Lębork stał się jedną z 32 miejscowości w całej Polsce, w którym odbywają się imprezy pod hasłem „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”.

Wojskowe pikniki, które dziś odbywają się w Polsce, dają możliwość aplikowania do służby w Wojsku Polskim. Na stoiskach promocyjno-informacyjnych można uzyskać informacje o dobrowolnej służbie zasadniczej oraz innych rodzajach służby w wojsku. Na miejscu można porozmawiać z fachowcami i wypełnić wniosek o powołanie.

Na placu Pokoju zaprezentowali się żołnierze 1.Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego, 73 Batalionu Lekkiej Piechoty ze Słupska, 6. Wojskowy Oddział Gospodarczy z Ustki, Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic, Batalionu Ochrony Bazy w Redzikowie, 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego z Ustki, Centralnego Poligonu Sił Powietrznych z Ustki, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej z Ustki oraz Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej.

- Pierwsi chętni już zgłosili się do służby. Zainteresowanie jest spore i cały czas idziemy do przodu. Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa składa się z dwóch etapów szkolenia. Pierwszy, 28-dniowy etap kończy przysięga. Żołnierz nabywa wtedy podstawowe umiejętności związane z rzemiosłem wojskowym. Drugi etap trwa 11 miesięcy. Jest to szkolenie specjalistyczne, z nabyciem konkretnych umiejętności. Zainteresowanie służbą wojskową rośnie i zachęcamy do wstąpienia. Warto pomyśleć o tym, żeby służba w armii była zgodna z profilem zainteresowań

- informuje mjr Grzegorz Wojewoda, Szef Wydziału Rekrutacji WCR w Słupsku.

Jak informuje mjr Grzegorz Wojewoda sprzęt, jaki można zobaczyć dziś w Lęborku, to etatowe wyposażenie jednostek wojskowych.

- Lęborski batalion wystawił drużynę zmechanizowaną oraz strzelców wyborowych z karabinem wyborowym Sako TRG , moździerz LM-60, Groty, noktowizje. Morska Jednostka Rakietowa zaprezentowała mobilną wyrzutnię rakiet ziemia-morze. Do tego armata przeciwlotnicza ZUR. Batalion Obrony Bazy wystawił pojazd lekki typu Hummer, czyli popularny humvee razem z obsługą i bronią pokładową. 9 Dywizjon Przeciwlotniczy zaprezentował wyrzutnie przeciwlotnicze Grom oraz trenażer. Centralny Poligon pokazał symulatory oraz pojazd saperski.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona przełomowym dokumentem dla obronności RP i polskich sił zbrojnych – ustawą o obronie Ojczyzny. Ustawa zawiera dostosowany do współczesnych wyzwań całokształt prawa wojskowego oraz proponuje mechanizmy finansowania jego modernizacji, jak również wskazuje model do osiągnięcia 300 tys. żołnierzy w polskich siłach zbrojnych (250 tys. w jednostkach operacyjnych oraz 50 tys. terytorialsów). Nowy rodzaj służby będzie skutecznym mechanizmem zwiększania liczebności Wojska Polskiego oraz budowania jego rezerw.

Gdzie się zgłosić?
Zgłoszenia do służby będzie można składać 21 maja w 102 lokalizacjach w całym kraju (32 pikniki wojskowe ze stoiskami rekrutacyjnymi oraz 70 punktów rekrutacyjnych) oraz online poprzez portal rekrutacyjny Strona główna - CWCR (wojsko-polskie.pl).

Wojskowe pikniki startują o godzinie 11.00 i potrwają do godz. 18.00. Na stoiskach promocyjno-informacyjnych będzie można uzyskać informacje o dobrowolnej służbie zasadniczej: ile trwa, kto może do niej przystąpić, jakie trzeba spełnić wymogi i na czym ta służba będzie polegać. Na miejscu można będzie także porozmawiać z fachowcami i wypełnić wniosek o powołanie (dlatego warto pamiętać o zabraniu dowodu osobistego).

Aby starać się o przyjęcie do służby kandydat musi do wniosku dołączyć:
- kopię dokumentu tożsamości;
- kopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie;
- kopie innych dokumentów, w szczególności: certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu, a także posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami.

Wzór wniosku można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej: Strona główna - CWCR (wojsko-polskie.pl)

Czym jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa?
Kandydat do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego ma teraz do wyboru 3 rodzaje służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową (oraz dodatkowo - dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę).

Jeżeli wybierze dobrowolną zasadniczą służbę wojskową to:
- przejdzie przez 2 etapy służby – 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej (w tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany);

- będzie mu przysługiwało wynagrodzenie w okresie szkolenia jak pensja żołnierza zawodowego – 4560 zł, ale także: prawo do urlopu wypoczynkowego, możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia), prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze (po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym), pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska;

- na czas służby będzie miał zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie;

- będzie mógł wliczyć czas szkolenia do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia;

- będzie mógł przerwać służbę w dowolnym momencie.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto