Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lębork. Muzeum oddało w ręce czytelników książkę o swoich niezwykłych skarbach

Marcin Kapela
Marcin Kapela
W piątkowe popołudnie, 19 listopada w gościnnych progach Wieży Ciśnień, oddziału lęborskiego muzeum, miała miejsce uroczysta promocja książki - katalogu „Z głębin czasu. Opowieść o pewnej rybie.” Publikacja zawiera kompleksowe opracowanie unikatowego w skali europejskiej zespołu rzymskich naczyń szklanych - butli w kształcie ryby i dużego pucharu z aplikacjami w kształcie ptaków wodnych. - Rzadko zdarza się, że jeden zabytek jest przedmiotem publikacji, ale ta ryba ma światowe znaczenie. Nie ma tak dobrze zachowanej szklanej ryby z czasów rzymskich, jak ta - podkreślił prof. dr hab. Jan Schuster, współredaktor i jeden z autorów publikacji.

Uroczystość, której gospodarzem była dyrektor muzeum Mariola Pruska, także współredaktor książki, uświetnili swoją obecnością niektórzy z autorów publikacji - dr hab. Jacek Andrzejowski, Agnieszka Krzysiak jako kierownik badań archeologicznych i kustosz Muzeum oraz prof. dr hab. Jan Schuster.

Wśród gości wydarzenia byli senator RP Kazimierz Kleina, starosta lęborski Alicja Zajączkowska, wicestarosta Edmund Głombiewski, przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Litwin, sekretarz miasta Marian Kurzydło, radni miejscy i powiatowi, a także proboszcz parafii św. Jakuba Ap. o. Robert Wołyniec, kustosz Sanktuarium. Wójta gminy Nowa Wieś Lęborka, na terenie której znajduje się Czarnówko, reprezentował Krzysztof Pruszak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Przybyła także Krystyna Mazurkiewicz - Palacz, dyrektor słupskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Imiennie przywitana została także Elżbieta Godderis, prezes Lęborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

- Cieszę się, że mogę dziś współodczuwać z Państwem wielką radość. Spełnia się jedno z moich marzeń. Dzięki dofinansowaniu ministerstwa oraz wszystkich instytucji zaangażowanych w realizację tego projektu zostają upublicznione, unikatowe dwa naczynia szklane. Te naczynia zostały udostępnione także na stałej wystawie archeologicznej naszego muzeum

- podkreśliła Mariola Pruska, dyrektor Muzeum i koordynator projektu.

Dyrektor Muzeum podziękowała gronu wspierających osób i instytucji, zaczynając od senatora Kazimierza Kleiny, starosty lęborskiego i sekretarza miasta, który reprezentował burmistrza. Wspomniała śp. Ryszarda Wittke, zmarłego w czerwcu wójta gminy Nowa Wieś Lęborska. Mariola Pruska podziękowała także o. Robertowi Wołyńcowi - proboszczowi parafii św. Jakuba Ap., Elżbiecie Godderis - prezes Lęborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Piotrowi Boniaszczukowi – dyrektorowi i Annie Sawa z MPWiK, do którego przez lata należała Wieża Ciśnień, Małgorzacie Bieli - przewodniczącej Rady Muzeum, Romualdowi Babul – naczelnikowi Wydziału Realizacji Inwestycji w Urzędzie Miejskim w Lęborku oraz Marzenie Goike z UM, Janowi Przychodzie – byłemu burmistrzowi Lęborka, przedstawicielowi Nadleśnictwa Lębork.

Współredaktor i współautor dr hab. Jacek Andrzejowski powiedział na wstępie, że efekty wykopalisk w Czarnówku to archeologia światowa, nieprawdopodobne cmentarzysko, z którego zabytki są w zbiorach muzeum.

- Długo czekaliśmy na tę publikację a powodem był brak pieniędzy. Na szczęście wysiłkiem różnych instytucji te środki udało się zgromadzić.

Prof. dr hab. Jan Schuster podkreślił aspekt naukowy i wyjątkowy znaleziska.

- Rzadko zdarza się, że jeden zabytek jest przedmiotem publikacji, ale ta ryba ma światowe znaczenie. Nie ma tak dobrze zachowanej szklanej ryby z czasów rzymskich, jak ta.

Agnieszka Krzysiak, kierownik badań archeologicznych i kustosz Muzeum, podziękowała wszystkim współpracownikom, którzy pracowali w Czarnówku. Powiedziała coś jeszcze:

- Moje marzenia o ogromniej wystawie archeologicznej powoli zaczynają się spełniać.

Z gości uroczystości jako pierwszy głos zabrał senator Kazimierz Kleina, który przyszedł z wzorowaną na pierwowzorze szklaną rybą, wykonaną przez jedną z polskich fabryk szkła, a ją podarował dyrektor Muzeum.

- Ryba z Czarnówka mogłaby stać się logo powiatu lęborskiego.

Nie mogło zabraknąć głosu Krystyny Mazurkiewicz - Palacz, dyrektor słupskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

- Zbiory Muzeum w Lęborku to jest liga światowa.

Szklana ryba, która została znaleziona w 2015 r. w Czarnówku, jest zdaniem specjalistów najlepiej na świecie zachowanym szklanym naczyniem z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Jest ona kolejnym, wręcz sensacyjnym zabytkiem, jaki wzbogacił archeologiczne zbiory Muzeum w Lęborku. Oprócz wartości estetycznej ma również ogromną wartość naukową, bo jest jedyną, którą znaleziono w dobrze datowanym zespole archeologicznym – w tym wypadku w zestawie przedmiotów złożonych w jednym czasie w grobie i stanowiących własność pochowanej tam osoby.

Pełne naukowe opracowanie zabytku tej klasy z analizą jego kontekstu i badaniami specjalistycznymi oraz przygotowanie końcowej monografii wymaga dużo czasu, ale autorzy uznając, że ten zabytek wart jest jak najszybszej prezentacji, poświęcili mu tom popularnonaukowej serii Monumenta Archaeologica Barbarica - drugi po
Okruchu złota w popiele ogniska… (2014), czyli opowieści o samej nekropoli z Czarnówka.

Autorami publikacji, która powstała pod redakcją Jacka Andrzejowskiego, Marioli Pruskiej i Jana Schustera,
są:

- Dr hab. Jacek Andrzejowski, Collegium Editorum Fundacja Monumenta Archaeologica Barbarica/
Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie
- Prof. Claus von Carnap - Bornheim, Zentrum für Baltische und Skandinavische Archäologie
Schloss Gottorf, Schleswig
- Alexandra Hilgner, Johannes Gutenberg-Universität Mainz,
- Agnieszka Krzysiak, Muzeum w Lęborku
- Dr hab. Małgorzata Litwinowicz, Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego
- Mariola Pruska, Muzeum w Lęborku
- Dr. Friederike Naumann - Steckner, Römisch-Germanisches Museum, Köln
- Prof. Dieter Quast, Römisch-Germanisches Zentralmuseum, Leibniz-Forschungsinstitut für Archäologie, Mainz
- Dr. Florian Schimmer, Römisch-Germanisches Zentralmuseum, Leibniz-Forschungsinstitut
für Archäologie, Mainz
- Prof. dr hab. Jan Schuster, Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź

Ten projekt Muzeum w Lęborku zrealizowało wraz z Fundacją Monumenta Archaeologica Barbarica, Instytutem Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, Zentrum für Baltische und Skandinavische Archäologie oraz Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Dofinansowany został ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”.

Także dziś otwarta została wyjątkowa ekspozycja, na której poza omawianymi w publikacji zabytkami znalazły się najcenniejsze zbiory związane z okresem wpływów rzymskich oraz wędrówek ludów w naszym regionie.

W związku z obostrzeniami sanitarnymi liczba miejsc została na dzisiejszej promocji ograniczona, stąd muzeum zaprasza do Wieży Ciśnień w godzinach jej otwarcia w kolejnych dniach. Dodatkowo w dniach 20, 21 i 23 listopada możliwe będzie uzyskanie wyżej wymienionej publikacji.

Warto dodać, że Gmina Nowa Wieś Lęborska wydała na 2022 rok kalendarz, którego motywem przewodnim jest ryba odnaleziona w Czarnówku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lębork. Muzeum oddało w ręce czytelników książkę o swoich niezwykłych skarbach - Lębork Nasze Miasto

Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto