Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lębork. Msza święta za żołnierzy - górników

fot.UM Lębork
Msza święta za żołnierzy - górników
Msza święta za żołnierzy - górników fot. UM Lębork
Lębork. Msza święta za represjonowanych żołnierzy - górników

Lębork. Msza święta za górników. 8 listopada w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lęborku, z inicjatywy Bernarda Neumeullera ze Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników odprawiona została uroczysta msza św. w 66. rocznicę powstania batalionów, represjonowanych politycznie żołnierzy górników.

Czytaj również:Msza święta w Krępie Kaszubskiej

Po Mszy Św. w której uczestniczyli samorządowcy, służby mundurowe, w tym poczet sztandarowy z 1 lęborskiego batalionu zmechanizowanego im. gen. Jerzego Jastrzębskiego, organizacje kombatanckie i przede wszystkim ostatni żyjący żołnierze-górnicy i ich rodziny złożono kwiaty i zapalono znicze pod odsłoniętą w 2007 roku tablicą poświęconą pamięci żołnierzy-górników.

Czytaj również:Obchody święta Niepodległości 2014

Uczestnicy uroczystości wspominali zmarłego przed kilkoma tygodniami Prezesa Zarządu Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników Okręg w Słupsku Eugeniusza Sypiańskiego, który przez wiele lat uczestniczył w uroczystościach rocznicowych w naszym mieście.
W latach 1949-59 około 200 tys. młodych mężczyzn uznanych za „element niepewny politycznie" trafiło do przymusowej pracy w ciężkich, niebezpiecznych warunkach. Szacuje się, że co najmniej 1000 żołnierzy górników zginęło podczas wykonywania pracy, a kilka tysięcy utraciło zdrowie.
Tragiczna historia tych ludzi przez lata skazana była na zapomnienie. Dopiero po 1989 roku zaistniały w Polsce warunki do ujawnienia wielu tzw. białych plam w najnowszej, powojennej historii kraju. Pojawiły się pierwsze publikacje o batalionach pracy i żołnierzach-górnikach.
Dziś ci, którzy żyją, starają się upowszechniać wiedzę i pamięć o tamtych czasach, o losach swoich i kolegów, którzy zginęli w pracy lub nie doczekali zmian w Polsce. Skupieni w Związku Represjonowanych Żołnierzy-Górników, starają się dokumentować informacje i dane dotyczące tamtych, tragicznych czasów i wydarzeń oraz upamiętniać tę szczególną formację żołnierską m.in. poprzez pamiątkowe tablice, jak w Lęborku.

W Lęborku i powiecie lęborskim żyje jeszcze kilkudziesięciu członków Związku Represjonowanych Żołnierzy-Górników z Lęborka i powiatu lęborskiego.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto