Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lębork liderem w Polsce. Pierwsza łopata pod budowę 40 tanich mieszkań wbita u nas

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Na działce przy ulicy Obrońców Wybrzeża w Lęborku, gdzie w październiku przyszłego roku ma zostać oddany budynek z 40 mieszkaniami, została dziś wbita symbolicznie pierwsza łopata. Uczestnicy konferencji prasowej podkreślali, że inwestycja mieszkaniowa w Lęborku jest pierwszą realizowaną w Polsce w ramach Programu Wspierania Społecznego Budownictwa Czynszowego. W ramach rozpoczętej inwestycji powstaną mieszkania wykończone, gotowe do zamieszkania, o umiarkowanych kosztach najmu, z opcją dojścia po kilkunastu latach do własności.

PIERWSZA ŁOPATA WBITA W LĘBORKU
W piątek 24 czerwca została oficjalnie zainaugurowana budowę 40 mieszkań przy ul. Obrońców Wybrzeża w Lęborku, na działce Skarbu Państwa przekazanej miastu przez Krajowy Zasób Nieruchomości. 40 lokali zostanie przeznaczonych na długoterminowy, przystępny cenowo najem, z opcją dojścia po kilkunastu latach do własności. Do każdego mieszkania przypisana została komórka lokatorska, a przyszłym najemcom zapewniono miejsca parkingowe (24 miejsca w hali garażowej oraz 16 miejsc przed budynkiem). Mieszkania, które powstaną w ramach inwestycji, będą miały zróżnicowane metraże - od kawalerek o powierzchni ok. 33 mkw. do komfortowych 65 - metrowych M4. Lębork jest pierwszą miejscowością w Polsce, w której ruszyła budowa mieszkań w ramach nowego Programu Wspierania Społecznego Budownictwa Czynszowego.

- Dzisiejsze wydarzenie jest dostrzegalnym efektem naszej wielomiesięcznej współpracy. To bardzo ważny moment pokazujący, że program rozwoju mieszkalnictwa działa i przynosi pierwsze rezultaty

- powiedział Arkadiusz Urban, prezes KZN.

- Przez ostatni rok udało się nam zorganizować 30 Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych oraz przystąpić do dwóch istniejących Towarzystw Budownictwa Społecznego. Dzisiaj współpracujemy już z 350 gminami, które będą budować co najmniej 30 tys. mieszkań. Docelowo określamy, że to może być co druga gmina w Polsce. Tak, więc jesteśmy w jednej trzeciej drogi, aby ten potencjał wykorzystać.

DLA KOGO TE MIESZKANIA
Przedsięwzięcie adresowane jest do tych osób, które tracą zdolność kredytową, natomiast mają zdolność czynszową.

- Wzrost tej grupy podczas inflacji nastąpił nawet do 70 procent. Program ten jest skrojony na kryzysowe czasy. Jest to forma robót publicznych, w których my budujemy dla zrealizowania celu a nie dla zysku

- podkreślił Arkadiusz Urban.

- Trzeba znajdować rozwiązania tu i teraz, na trudne czasy. Dziś działamy w kierunku stworzenia funduszu gwarancyjnego, który poręczałby kredyty pod budowę osiedli w ramach SIM/TBS. Bez tego nie będziemy w stanie zrealizować zaplanowanych inwestycji.

Oprócz prezesa KZN w konferencji wziął udział burmistrz miasta Lęborka Witold Namyślak.

- Dzięki dobrej współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości w Warszawie, które przekazało działkę, Lęborskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego mogło przygotować ofertę mieszkań dla rodzin z dziećmi, osób starszych czy też rodzin sprawujących opiekę nad dziećmi z niepełnosprawnościami. Mieszkańcy ci posiadają za wysokie dochody na przydział mieszkań komunalnych lub socjalnych, a za małe, by wziąć kredyt komercyjny. Grupa ta obecnie najczęściej wynajmuje mieszkania. Teraz otrzyma szansę na zamieszkanie w nowych mieszkaniach o umiarkowanych kosztach najmu, z opcją dojścia do własności już po kilkunastu latach.

BĘDĄ BUDOWANE NASTĘPNE MIESZKANIA
Jak podkreśla burmistrz Lęborka, pozyskanie w najbliższych latach kilkunastu milionów złotych dotacji i dofinansowań pozwoli na wybudowanie w tym systemie wielu tanich mieszkań.

- Cieszę się, że program mieszkaniowy idzie zgodnie z planem. Dzięki wysiłkom LTBS-u i współpracy z KZN i BGK jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które przystępuje do budowy mieszkań w tym programie.

Inwestycja zrealizowana zostanie przez Lęborskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, którego prezes Krzysztof Filip podkreślił, że zainteresowanie tego typu budownictwem na wynajem spotkało się z dużym zainteresowaniem mieszkańców powiatu lęborskiego.

- Do Urzędu Miejskiego wpłynęła zdecydowanie większa liczba wniosków o przydział lokalu w realizowanej inwestycji niż ich dostępna. Ponieważ program wsparcia społecznego budownictwa czynszowego spotkał się z dużym zainteresowaniem, LTBS jeszcze w tym roku przystąpi do realizacji kolejnych inwestycji mieszkaniowych w Lęborku, a w przyszłym roku planujemy rozpoczęcie budowy mieszkań na wynajem również w Łebie. Pokładamy nadzieję , że jest to dobry początek do dalszej współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości, dzięki której będziemy mogli wybudować kolejne lokale mieszkalne dla mieszkańców nie tylko Lęborka, ale i naszego regionu.

CHĘTNYCH DWA RAZY WIĘCEJ NIŻ MIESZKAŃ
Nabór do nowego systemu mieszkań pod wynajem do budynku przy ul. Obrońców Wybrzeża prowadzony był od 7 marca do 29 kwietnia 2022 roku. Warunkiem przystąpienia do programu był brak tytułu do mieszkania na terenie Lęborka. Wnioski złożyło 80 osób. O przydziale mieszkań zadecyduje na podstawie regulaminu Komisja Przydziału Mieszkań na Wynajem. W jej skład weszło 2 radnych, pracownik Urzędu Miejskiego w Lęborku oraz 2 przedstawicieli LTBS-u.

Kryteria naboru do programu reguluje uchwała Rady Miejskiej. Wśród wnioskodawców preferowane były rodziny z dziećmi, osoby po 60 roku życia, rodziny z niepełnosprawnością, najemcy mieszkań komunalnych i socjalnych czy osoby rozliczające się z podatku dochodowego w Lęborku.

- Z satysfakcją muszę powiedzieć, że po roku dysponujemy prawomocnym pozwoleniem na budowę, jesteśmy po wyborze wykonawcy i przystępujemy do realizacji zamierzenia. Powstanie tutaj 40 mieszkań pod klucz z komórkami lokatorskimi, halą garażową i pełnym zagospodarowaniem terenu

- powiedział prezes LTBS-u.

SKĄD PIENIĄDZE
Miasto Lębork na powstanie budynku wielorodzinnego dla 40 rodzin pozyskało 1 mln 70 tys. zł dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa oraz 4 mln 588 zł tys. kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego. Trwa rozpatrywanie wniosku o wsparcie budowy tanich mieszkań z Funduszu Dopłat (ok. 4 mln zł).

Do końca 2024 roku w ramach Programu Wspierania Społecznego Budownictwa Czynszowego powstanie w Lęborku 100 tanich mieszkań pod wynajem (budynek przy ul. Obrońców Wybrzeża, dwa przy Mieszka I bis oraz przy ul. Stryjewskiego 12)

W maju 2021 roku w ratuszu zawarto umowę objęcia przez Krajowy Zasób Nieruchomości udziałów w Lęborskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego. W ramach podpisanego porozumienia KZN wniósł aportem do spółki działkę przy ul. Obrońców Wybrzeża o wartości ponad pół miliona złotych.

Inwestycja przy Obrońców Wybrzeża przebiega zgodnie z założonym harmonogramem. Przetarg na wybudowanie budynku za kwotę 12 mln 92 tys. 612 złotych wygrało konsorcjum MZB Maciej Zaręba i Zakład Budowlany Dzida Zaręba sp. jawna z Lęborka.

Koszt budowy wielorodzinnych budynków sfinansowany zostanie z dotacji, partycypacji przyszłych mieszkańców i preferencyjnych kredytów:
- dotacja 10% wartości inwestycji ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa,
- dotacja z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 25% wartości inwestycji oraz kolejne 10% wartości inwestycji do wysokości odpowiadającej wartość gruntu,
- partycypacja przyszłych lokatorów (25% wartości lokalu)
- preferencyjny kredyt (30-35%) z Banku Gospodarstwa Krajowego (spłacany przez lokatorów w czynszu)

W konferencji wzięli udział także wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk oraz kierownik Biura Poselskiego Piotra Müllera w Lęborku Marcin Brodalski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto