Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lębork i lęborczanie zagrali w filmie, do którego muzykę napisał zdobywca Oskara

Marcin Kapela
Marcin Kapela
W sobotę, 5 września w warszawskim "Multikinie" w Złotych Tarasach miała miejsce premiera filmu dokumentalnego „Nieletni inżynierowie”. To pierwszy w historii film w którym „zagrał” Lębork i którego niemal wszyscy bohaterowie byli z Lęborka. Prawie godzinny film dokumentalny opowiada historię nastoletnich uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 z Lęborka. Muzykę do filmu napisał laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek. Nasze miasto wsparło finansowo realizację filmu w reżyserii Aleksandry Skowron i Hanny Polak i zostało partnerem filmu. Film „Nieletni inżynierowie” jeszcze w tym miesiącu będziemy mogli zobaczyć w Lęborku. Lokalna premiera filmu w kinie „Fregata” zaplanowana jest na piątek, 25 września o godz. 18.

Na warszawskiej premierze pojawili się goście, m.in. z Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Politechniki Warszawskiej, Miasta Warszawa, Lębork reprezentował Sekretarz Miasta Marian Kurzydło. Do stolicy wybrali się też młodzi bohaterowie filmu, nauczyciele i osoby towarzyszące.

Film podobał się dorosłym, nastolatkom i dzieciom. Nawet ci najmłodsi reagowali z entuzjazmem oznajmiając, że chcieliby obejrzeć go od razu ponownie. Kilka dziewczynek zadeklarowało, że „chcą być jak Majewska” lub "chcą być jak Kuczwalska" (jedne z bohaterek dokumentu), a nauczyciel Ignacy Rejmak był rozrywany przez chętnych do robienia sobie z nim zdjęć…

Kręcony od 2016 roku przez ponad 2 lata film opowiada o grupie 14-letnich uczniów ze SP nr 1 z Lęborka, którzy wraz z nauczycielem Ignacym Rejmakiem pod nadzorem inżynierów ze Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej pracowali nad modelami satelitarnego żagla deorbitacyjnego. „Nieletni inżynierowie” to obserwacyjny film dokumentalny pokazujący co się stanie, kiedy zwyczajni 12-14-latkowie z małego, polskiego miasta trafią na charyzmatycznego nauczyciela i zostaną zainspirowani przez inżynierów pracujących nad polskim satelitą PW-Sat2. To pełen humoru i refleksji zapis ponad dwóch lat życia nastolatków w wieku, w którym zachodzi w nich największa przemiana. Opowieść o odkrywaniu pasji i o tym jak spotkanie odpowiedniej osoby może odmienić życie.

Źródło: UM Lębork

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto