Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lębork: Ekonomik zostanie zlikwidowany

rog
Rada przegłosowała uchwałę o likwidacji Ekonomika. 9 osób było "za", 8 "przeciw". Maciej Barański wstrzymał się od głosu

Tylko jednego głosu zabrakło, żeby istniejący od blisko pół wieku Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Lęborku, nie zniknął z mapy lęborskich szkół. Podczas sesji Rady Miejskiej w Lęborku zdecydowali głosami 9 "za" 8 "przeciw przy jednym wstrzymującym się przegłosowali uchwałę o likwidacji popularnego Ekonomika. Odziały z likwidowanej placówki zostaną przeniesione do Zespołu Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu. Powodem, zdaniem urzędników, jest malejąca liczba uczniów i oszczędności. Pięciu nauczycieli straci pracę. Czterech nauczycieli mianowanych i jeden kontraktowy.

Czytaj również: Radni chcą zlikwidować Ekonomik

- Wszyscy nauczyciele Ekonomika, którzy mają ponad połowę etatu, którzy tego zechcą, przechodzą do Zespołu Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu. - mówił Wiktor Tyburski, starosta lęborski. - Otrzymają aneks zmieniający im miejsce zatrudnienia. Pięciu nauczycieli straci pracę, ale to nie z powodu likwidacji placówki, ale z powodu małego naboru. Straciliby pracę bez względu na to czy szkoła byłaby zlikwidowana czy nie.

Czytaj również:Walka o Ekonomik trwa

Podczas burzliwej dyskusji kilkakrotnie głos zabierała radna Teresa Ossowska - Szara. Zwracała uwagę, na opinię Związku Nauczycielstwa Polskiego, który nie zostawił na projekcie likwidacji szkoły suchej nitki. - To są krótkoterminowe oszczędności, które spowodują długofalowe skutki społeczne - czytała opinię ZNP Ossowska-Szara. - Argumenty ekonomiczne nie mogą być powodem likwidacji szkoły. Kwestia likwidacji szkoły powinna być poprzedzona referendum lokalnym.
Ossowska-Szara podkreślała, że radni otrzymali opinię związków zawodowych nauczycieli i kuratorium na dzień przed sesją. - Nie mieliśmy nawet czasu, żeby się z nią zapoznać - mówiła Ossowska-Szara. - Tymczasem kuratorium wyraża zgodę na likwidację placówki, ale pod warunkiem, że wszyscy nauczyciele Ekonomika zachowają pracę.

Czytaj również: Sprawa uczennicy sądzonej za obrazę starosty umorzona

Radni, przeciwni likwidacji, zwracali uwagę że projekty uchwał nie zawierają merytorycznych uzasadnień, a koszty likwidacji placówki wciąż nie są oszacowane. W sentymentalnym wystąpieniu radny Edmund Głombiewski odwołał się do dawnych ideałów, które jego zdaniem, zostały porzucone przez ekipę rządzącą powiatem.
Niewiele brakowało, a argumenty przeciwników likwidacji szkoły wzięłyby górę, gdyby przeciwko likwidacji szkoły zagłosował o jeden radny więcej. Dziewięciu radnych było "za" likwidacją szkoły, ośmiu "przeciw" Od głosu wstrzymał się radny Maciej Barański, dyrektor gimnazjum nr 1. - Szkoda że to właśnie jego głos zdecydował - nie kryła rozżalenia Ossowska-Szara.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto