Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lębork. Budowa elektrowni jądrowej u granic powiatu, a w zamian drogi, kolej i miejsca pracy? Starostwo jest "za"

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Starostwo Powiatowe w Lęborku
Modernizacja dróg lokalnych, reaktywacja dwóch linii kolejowych wraz z ich elektryfikacją, budowa wschodniej obwodnicy Lęborka – to wymierne korzyści, jakie powiat lęborski mógłby zyskać, jeśli decyzja lokalizacyjna budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, wskazałaby okolice Kopalina – Lubiatowa. O planach budowy elektrowni rozmawiali przedstawiciele zarządu PGE EJ 1 z Edmundem Głombiewskim, Wicestarostą Lęborskim.

We wtorek (7.07) odbyło się w lęborskim starostwie spotkanie w sprawie planowanych lokalizacji siłowni jądrowej nieopodal granic powiatu lęborskiego. Edmund Głombiewski, Wicestarosta Lęborski przyjął Roberta Ostrowskiego – p.o. Prezesa Zarządu PGE EJ 1, Wiceprezesa – Pawła Zarębę, Daniela Piróga – Kierownika Zespołu ds. Infrastruktury oraz Krzysztofa Tyszko, pełniącego funkcje Infrastructure Development Expert.

– Priorytetem w związku z budową elektrowni jądrowej jest bezpieczeństwo – mówił Paweł Zaręba, Wiceprezes Zarządu PGE EJ 1. – Koszty inwestycji to sprawa drugorzędna. Na ten moment dla nas istotne jest stworzenie infrastruktury transportowej do budowy elektrowni. Dotychczasowe badania i analizy wskazały nam dwie najbardziej zasadne lokalizacje. Która okaże się tą najkorzystniejszą, wskażemy w raporcie w lipcu 2021 r.

Uruchomienie pierwszego bloku energetycznego elektrowni zaplanowane zostało na 2033 r. Wcześniej, do 2027 r. miałaby powstać całość infrastruktury umożliwiającej budowę. Powiat Lęborski mógłby na tej lokalizacji zyskać: modernizację lokalnej sieci dróg, wybudowanie wschodniej obwodnicy Lęborka i reaktywację dwóch linii kolejowych wraz z ich pełna elektryfikacją: Garczegorze – Wejherowo i szlaku 202 Wejherowo – Gdańsk. To pozwoliłoby na stworzenie alternatywnych połączeń dla dotychczasowej znacznie obciążonej linii z Lęborka do Wejherowa (jednotorowej) i dalej do Trójmiasta.

Kolejną korzyścią, na którą wskazuje aż 67% ankietowanych mieszkańców gmin lokalizacyjnych, byłoby stworzenie nowych miejsc pracy. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w końcu kwietnia br. aż 71% mieszkańców gmin lokalizacyjnych popiera budowę siłowni jądrowej w regionie, co stanowi wzrost o 2 pkt. proc. w stosunku do roku 2018. Wśród 18% ankietowanych wskazuje na korzyść w postaci tańszej elektryczności, a 35% liczy na nowe miejsca pracy. Decyzja lokalizacyjna jest decyzją transgraniczną, uwzględniającą interesy 14 krajów sąsiadujących z inwestycją w promieniu 1000 km.

Oprócz studium transportowego opracowanego na potrzeby planowanej inwestycji, ważne jest także rozmieszczenie tzw. zaplecza ludzkiego. W budowie elektrowni będzie brało udział ok. 8 tys. osób. To z kolei rodzi zapotrzebowanie na kwatery zarówno w bezpośrednim sąsiedztwie budowy, jak i w niewielkim dystansie, np. w gm. Nowa Wieś Lęborska, co może stanowić dodatkowe źródło dochodu dla mieszkańców gmin wokół inwestycji.

– Jesteśmy otwarci na współpracę i będziemy lobbować, w miarę możliwości, na rzecz tej inwestycji

– mówi Edmund Głombiewski, Wicestarosta Lęborski.

– To ważna inwestycja dla bilansu energetycznego kraju i szansa na rozwój wszystkich gmin powiatu lęborskiego.

Starostwo Lęborskie udostępni na potrzeby projektu mapy geodezyjne do celów projektowych. W zamian PGE EJ 1 zadeklarowała, że weźmie udział w konsultacjach dotyczących planowanej Strategii Rozwoju Powiatu 2027, udostępniając wszelkie materiały i badania ułatwiające formułowanie dokumentu określającego przyszłość społeczno-gospodarczą regionu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto