Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łeba niezmiennie zachwyca, chociaż lata mijają. Wyjątkowe fotografie

Red.
Łeba na archiwalnych zdjęciach
Łeba na archiwalnych zdjęciach fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Łebie
Dziś to już inna Łeba ale niezmiennie zachowała swój niepowtarzalny klimat. Prezentujemy zdjęcia miasta, otrzymane dzięki uprzejmości Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łebie.

Łeba to turystyczna perła nie tylko powiatu lęborskiego, ale całego polskiego wybrzeża. zamieszkiwana przez niespełna 4 tys. osób prawa miejskie otrzymała w 1357 roku. Jej wielkim atutem jest położenie: pomiędzy jeziorami Łebsko i Sarbsko, przy ujściu rzeki Łeby do Morza Bałtyckiego w otulinie lasów Słowińskiego Parku Narodowego, z niesamowitymi, ruchomymi wydmami, oraz rezerwatu Mierzei Sarbskiej. Jest gdzie wypoczywać, spacerować i korzystać z uroków wyjątkowego klimatu Łeby.

Turystycznej kariery Łeby nie przerwał nawet potężny sztorm z 11 stycznia 1558 który doszczętnie zniszczył Starą Łebą, zabrał zabudowania, port i pogrzebał w piasku kościół św. Mikołaja. Cofające się morze wyżłobiło nowe koryto Łeby, którego ujście zostało przesunięte półtora kilometra na wschód. Po kolejnym sztormie, w 1570 roku mieszkańcy przeprowadzili się w nowe miejsce, po drugiej stronie Łeby.

Rozwój komunikacji kolejowej i drogowej zapoczątkował turystyczne dzieje miasta. Ze względu na swe krajobrazowe i przyrodnicze walory, Łeba stała się wówczas ulubionym miejscem wypoczynku niemieckich gwiazd i artystów. Intensywny rozkwit miejscowości pod względem turystycznym przyniosły dopiero lata powojenne. Począwszy od kwietnia 1945 r. aż po dzień dzisiejszy, Łeba jest chętnie odwiedzanym kurortem letniskowym, a także ważnym ośrodkiem rybackim.

Dzisiejszy burmistrz Łeby, Andrzej Strzechmiński, utworzył Stowarzyszenie Forum Turystyczno-Gospodarcze w Łebie. Interesującym pomysłem są masywne odlewy dłoni z brązu Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej po 1989 r., które osadzono na kamieniach wzdłuż zrewitalizowanego odcinka historycznej ulicy Kościuszki. Każdy może przyłożyć swoją dłoń do odcisków dłoni prezydentów: Ryszarda Kaczorowskiego, Wojciecha Jaruzelskiego, Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego oraz Bronisława Komorowskiego. Oficjalnego otwarcia alei dokonała córka ostatniego Prezydenta II RP - Jadwiga Kaczorowska. Przy ulicy Kościuszki przysiądziemy także na ławce Danuty Hryniewicz, zasłużonej kynolog, mieszkanki Łeby, która ocaliła oraz rozpropagowała rasę polskiego owczarka nizinnego.
Za realizację przedsięwzięcia Łeba otrzymała nagrodę w plebiscycie „Hit Turystyczny Roku 2011” przyznaną przez Związek Miast Bałtyckich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Łeba niezmiennie zachwyca, chociaż lata mijają. Wyjątkowe fotografie - Łeba Nasze Miasto

Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto