Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łeba. Owacja na stojąco za wystawienie utworu "Moralność pani Dulskiej" w Kinie Rybak

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Biblioteka Miejska w Łebie włączyła się w obchody jubileuszowej, 10 edycji Narodowego Czytania, któremu patronuje Prezydent RP Andrzej Duda. W tym roku jest to "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Na scenie kina Rybak publiczność obejrzała spektakl w reżyserii dyrektor biblioteki Doroty Reszke i była zachwycona, nagradzając aktorów łebian długą owacją na stojąco. Bezpłatne wejściówki rozeszły się na długo przed premierą, lista rezerwowa liczyła wielu chętnych do obejrzenia przedstawienia.

To jubileuszowa, 10 edycja Narodowego Czytania. Tym razem promocji czytelnictwa ma pomóc "Moralność pani Dulskiej". Biblioteka Miejska w Łebie włączyła się w akcję. Spektakl, którego premiera przy wypełnionej sali kina Rybak miała miejsce w sobotni wieczór, wyreżyserowała dyrektor placówki Dorota Reszke.

- To dzieło, które nie straciło na swojej aktualności

- powiedziała Dorota Reszke zapowiadając spektakl.

- Spotykamy się podczas narodowego święta, które ma za zadanie promować czytelnictwo. To wyjątkowe wydarzenie zostało przygotowane przez Bibliotekę Miejską w Łebie przy dużym wsparciu Gminy Miejskiej Łeba, za co bardzo dziękuję.

Publiczność poprosiła o wsparcie szczególnie dla najmłodszych aktorów.

- Dziś na scenie są dzieci, młodzież i dorośli. Są osoby, które są już obeznane ze sceną, ale też takie, szczególnie młodzież, dla której dzisiejszy występ to wielka premiera na pięknej, dużej scenie. Powitajmy ich brawami, dodając otuchy. Jestem bardzo szczęśliwa i wzruszona, że Państwa widzę. Życzę Państwu i sobie wspaniałego, niezapomnianego, pełnego wrażeń i emocji, niczym nie zmąconego wieczoru.

Sztuka została wystawiona w trzech aktach i spotkała się niezwykle entuzjastycznym przyjęciem publiczności. W rolę Dulskiej wcieliła się Elżbieta Frączek, Dulskiego Przemysław Rychter, Zbyszko to Damian Skrzybalski, Mela - Zuzanna Gocalińska, Hesia - Maria Bajek, Julasiewiczowa - Magdalena Ptaszyńska, Lokatorka - Bożena Bończyszyn, Tadrachowa - Barbara Iskra i Hanka - Julia Niżnowska.

- Dziękuję za piękny odbiór i wielkie emocje. Było słychać, jak Państwo się dobrze bawią. Jestem bardzo poruszona cudowną postawą młodzieży. To był bardzo piękny czas. Dziękuję rodzicom aktorów, którzy podczas wakacji byli na każdej próbie.

- powiedziała przy burzy oklasków Dorota Reszke.

"Moralność pani Dulskiej" z 1906 roku
Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna.

Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji.

"Moralność pani Dulskiej" weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Narodowe Czytanie to akcja organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa.

W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser - Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim.
W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.
Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.
W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Lekturą Narodowego Czytania 2020 była Balladyna Juliusza Słowackiego. Dzieło to zostało przeczytane w przeszło 3200 miejsc w Polsce i za granicą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto