Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łeba. Archeolodzy znaleźli proch i pociski w XIV-wiecznym kościele św. Mikołaja.[ZDJĘCIA, WIDEO]

Robert Gębuś
Robert Gębuś
To czwarty sezon prac przy ruinach XIV-wiecznego kościoła św. Mikołaja w Łebie. Archolodzy odkryli tu dalsze fragmenty murów świątyni, część zakrystii i...spalone beczki, kamienne pociski do broni palnej i prawdopodobnie proch. Wiele wskazuje na to, że w kościele znajdował się schowek na broń, w którym z nieznanych przyczyn doszło do niewielkiego wybuchu. Nie ma pewności kiedy to się stało i czy budynek wówczas pełnił funkcję sakralną.

Wykopaliska prowadzi grupa archeologów z Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego. To już czwarty sezon prac przy ruinach kościoła św. Mikołaja w Łebie. Budowla, stanowiąca kościół parafialny Starej Łeby, została zniszczona wraz z osadą przez sztormy w drugiej połowie XVI wieku. Archeolodzy poruszają się niemal po omacku, ponieważ po kościele pozostała jedna rycina, prawdopodobnie z XVII wieku. - Naszym zadaniem było ustalenie przebiegu, obrysu murów kościoła - mówi dr Joanna Dąbal, kierownik wykopalisk. - W 2016, a także 2017 zajęliśmy się częścią wschodnią i północno-wschodnią. W tym roku odsłoniliśmy mur północny i mur wschodni kościoła. Także mury, które mogą stanowić poszerzenie od strony północnej i prawdopodobnie pomieszczenie czegoś, co mogło służyć jako zakrystia. Właśnie w tej części archeolodzy znaleźli sporo monet, szkła okiennego, pochodzącego z kościoła, elementów budowlanych, zamków, oraz okuć, pochodzących z elementów wewnątrz obiektu.

Arsenał broni w kościele
Dużym zaskoczeniem były spalone beczki, które odkryto w jednym z pomieszczeń kościoła.-Roboczo określamy to pomieszczenie jako część magazynową, lub wtórnie, już po użytkowaniu sakralnym kościoła, wykorzystane jako schowek - wyjaśnia dr Joanna Dąbal. - Znaleźliśmy w nim kamienne pociski do broni palnej i prawdopodobnie proch. Zabezpieczyliśmy próbki i sprawdzimy czy to rzeczywiście był proch strzelniczy. Przypuszczamy, że mogło dojść do niewielkiego wybuchu. Niewielkiego ponieważ nie zniszczył on ściany przylegającej, natomiast od strony południowej mieliśmy do czynienia z cegłami, najwyraźniej zniszczonymi wskutek wybuchu.
Joanna Dąbal dodaje, że arsenał był zeskładowany i to nie są ;pociski z ostrzału. Znaleziono ich koło 50 sztuk.

Czytaj również:Odkryto fragmenty Starej Łeby

Odkopali, zabadali a teraz zakopią
Archeolodzy kończą już wykopaliska w na stanowisku przy ruinach. Miejsce zostanie zabezpieczone i zasypane, żeby poczekać na lepsze czasy i środki, które umożliwiłby ekspozycję dla zwiedzających dalszych fragmentów ruin kościoła św. Mikołaja w Łebie. - Co dalej z terenem to leży to w gestii gminy Łeba i Urzędu Morskiego, które nim zarządzają - mówi dr. Joanna Dąbal. - Gmina miała plany odsłonięcia tego kościoła. Ze swojej perspektywy mogę powiedzieć, że wiele osób tu przychodzi i jest zainteresowanych jak ten kościół cały wyglądał, a nie tylko tym fragmentem muru, który widać. Czują niedosyt, że nie widać więcej. Plan jest taki, żeby kiedyś to pokazać.

Czytaj również:Polskie Pompeje w Łebie. Odkryto zasypaną osadę

Zobacz video::

W tej chwili jednak musimy zabezpieczyć te mury geowłókniną tak, żeby w przypadku badań natrafiono na warstwę zabezpieczającą, żeby nikt nie uszkodził tych murów i zasypujemy je do poziomu terenu.
Podczas prac archeolodzy pracowali również na fragmencie średniowiecznego cmentarza, ale skoncentrowali się na odkopaniu fundamentów kościoła. -W tym roku kończyliśmy również cmentarz od strony północnej, ale naszym celem nie było dostanie się do cmentarza, tylko odsłonięcie fundamentów murów- mówi dr Joanna Dąbal.
Zabytki trafią do lęborskiego muzeum. Na wiosnę przyszłego roku zespół przedstawi wyniki swoich badań, planowana jest również publikacja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto