Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lane Energy przygotowuje się do kolejnych odwiertów

Redakcja
el
W tym roku firma Lane Energy, która wykupiła koncesję na poszukiwania gazu łupkowego w naszym regionie planuje trzy kolejne wiercenia. Nie chce zdradzić - gdzi

Firma Lane Energy, która ma koncesję na poszukiwania gazu łupkowego w naszym regionie (do niej należą lokalizacje w Strzeszewie i niedaleko Rekowa) podsumowała miniony rok i głosiła plany na bieżący. Można się z nich dowiedzieć m.in., że podczas testów przepływu odzyskano w przybliżeniu 29,4 proc. wody zużytej w trakcie operacji szczelinowania hydraulicznego w 2011 roku. - Jest to normalna sytuacja, która wskazuje, że odwiert zachowuje się tak, jak przewidywaliśmy -mówi Katarzyna Terej z Lane Energy.

Zapusty w Bukowinie (foto)

Na początku tego roku dostępne będą też dane z ciśnieniomierzów. Pomogą one ekspertom zdecydować, czy konieczne będą kolejne testy, a jeśli tak, to jakiego rodzaju.
Planem dla Łebienia na ten rok jest zebranie dodatkowych danych na temat wydajności odwiertu w celu podjęcia decyzji o dalszych pracach przypadających w pierwszym kwartale 2013 roku, po wcześniejszym odzyskaniu manometrów.

W Strzeszewie protestowali przeciw łupkom

W przypadku Strzeszewa wiadomo na pewno, że będą prowadzone kolejne prace:
- Odwiert poddano szeregowi testów, a uzyskane dane są obecnie przetwarzane i poddawane analizie- czytamy w informacji spółki - Wstępna analiza zarejestrowanych danych wskazuje, że odwiert natrafił na grubszy odcinek warstwy ordowika niż odwierty pionowe Łebień LE-1 i Warblino LE-1. W najbliższych tygodniach, podczas ostatecznego przetwarzania i analizy zarejestrowanych danych, określona zostanie ich dokładna grubość.
Odwiert Strzeszewo LE-1 został aktualnie orurowany i zacementowany, a urządzenie wiercące zwolnione. Aktualnie planuje się realizację diagnostycznego testu wtryskowego formacji (DFIT), który najprawdopodobniej odbędzie się na początku 2013 roku. Aktualnie planowana jest realizację diagnostycznego testu wtryskowego formacji (DFIT).

W Karlikowie skarżą się, że czuć gazem

- Jest to procedura, pozwalająca inżynierom na określenie fizycznych właściwości skały złożowej- wyjaśnia Katarzyna Terej. - Takie dane zbierane są rutynowo dla odwiertów gazu ze skał łupkowych.
Rozważane są też możliwości dalszego testowania odwiertu za pomocą testów DFIT oraz/lub szczelinowania hydraulicznego.
- Badania te zostały uznane za jedyny sposób określenia potencjału wydobywczego gazu ze skał łupkowych - usłyszeliśmy.
Trwają przygotowania do realizacji ogłoszonego wcześniej przez spółkę programu wierceń na rok 2013, obejmującego wiercenie, pobieranie rdzenia oraz zapis parametrów dwóch lub więcej odwiertów pionowych w miejscach o najwyższym potencjale na terenie koncesji spółki w zachodniej części basenu bałtyckiego.
Kiedy jednak zapytaliśmy gdzie ten program jest dostępny i o jakie lokalizacje chodzi, usłyszeliśmy: - Nasze plany na 2013 rok obejmują wykonanie do trzech nowych odwiertów. Nie zostały jeszcze wybrane ostateczne lokalizacje - mówi Terej.

Będzie gazowe Eldorado?

Nie udało nam się więc ustalić czy wiercenia będą prowadzone na terenie naszego powiatu. To ważna informacja, zwłaszcza, że już w ubiegłym roku pojawiły się informacje, że wieża do poszukiwań miałaby rzekomo stanąć w pobliżu Chocielewka pod Lęborkiem.
Co ciekawe mamy też informacje od mieszkańców z okolic wieży w Rekowie, że podobno jest tam montowane kolejne urządzenie, zupełnie inne od poprzednich. Czekamy na komentarz w tej sprawie od Lane Energy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto